Diğer Listeler

Balığın Yararları

Biliyorsunuz ki denizlerde avlanma yasağı eylül itibariyle bitti. Şimdi gelsin birbirinden lezzetli balıklar, birbirinden lezzetli mezeler ve birbirinden güzel sofralarda dost muhabbetler… Balıklarla ilgili araştırmalarımız ve yazılarımız devam edecek ancak öncesinde balık konusuna biraz da sağlık açısından bakalım dedik. Malum bazen mutluluğu sağlıksız beslenmede buluyor insan. Gelin görün ki balığın verdiği mutluluk hem ruhunuza hem bedeninize yarıyor. Uzman görüşlerden balığın 7 yararını sizin için derledik.

1- Gribe Karşı Kalkan

Uzmanlar haftada 2 kez balık yememizi öneriyor. Balık, mevsim geçişlerinde sıklıkla kapımızı çalan gribe karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor. İçindeki yağ asitleri vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyor. Balığı özellikle mevsiminde tüketmeyi ihmal etmeyin.

Baligin-Yararlari-4

2- Omega-3 Kaynağı

Balıkta doymamış yağ asitleri olan omega-3 yağ asitleri bulunuyor. Vücudumuz bu asitleri üretmediği için bunları içeren yiyeceklere beslenmemizde yer vermek, özellikle Alzheimer riskini düşürmek ve diyabete karşı korunmak açısından önem taşıyor. Ayrıca omega-3 yağ asitleri iyi kolesterolü arttırırken kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor.

Baligin-yararlari-3

[wdi_feed id=”1″]

3- Zeka Gelişimine Destekçi

İyot zeka gelişimini destekleyen bir element. Bunu da balıkta bolca bulmamız mümkün. Düzenli tüketildiğinde çocuklarda zeka gelişimine katkı sağladığı biliniyor. Beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor, hafızayı kuvvetlendiriyor.

Baligin-yararlari-1

4- Daha Güçlü Kemikler

Küçük balıkları kılçıklarıyla birlikte tüketiriz. Bunlar kalsiyum yönünden zengin oldukları için kemiklerimizi güçlendirirken aynı zamanda kemik erimesine karşı bizi koruyor.

Baligin-yararlari-2

5- Protein Kaynağı

Proteinleri vücudumuzda depolayamıyoruz. Oysa hücrelerimizin onarılması ve yeni dokuların oluşumu için proteinler son derece önemli kaynaklar. Kaliteli protein açısından zengin olan balığın düzenli tüketimi bu sebeple öneriliyor.

Baligin-Yararlari-5

6- Depresyonun İlacı

Uzmanlar çağımızın hastalığı depresyondan korunmak için de balık yememizi öneriyorlar. Beyin fonksiyonlarımızı güçlendirmesi sebebiyle aynı zamanda stres anında daha hızlı düşünmemizi sağlayan balık bize daha dengeli bir yaşantının anahtarını sunuyor.

Baligin-Yararlari-7

7- Sağlıklı Cinsel Hayat

A, B, D ve E vitaminlerini içeren balık, fosfor, iyot, selenyum, potasyum, çinko ve magnezyum gibi mineralleri de içeriyor. Bu mineraller ise cinsel sağlık için önemli mineraller arasında bulunuyor. Aynı zamanda bazı balık çeşitlerinin sperm sayısını arttırdığı biliniyor.

Baligin-Yararlari-6

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir