Diğer Listeler

Eylül Ayı Bitmeden Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yiyecek

Yaz bitti, sonbahar yağmurları kapıda. Bunaltmayan güneşi, hafif esintisiyle en keyifli aylardan biridir Eylül ayı. Kışa hazırlığı da beraberinde getirir. Konserveler, turşular, tarhanalar hazırlanır. Çarşı pazarda sebze meyve bol ve nispeten ucuzdur. İşte bunların arasında bu aya özel olanları da var. Eylül de en güzel zamanını yaşayan 7 lezzete birlikte göz atalım isteriz.

1- Sardalya

Ağustos sonuna doğru yağlanmaya başlar, sardalya yemenin en güzel zamanı da şüphesiz Eylül sonlarıdır. Marmara ve Kuzey Ege’de çokça avlanır. Asma yaprağına sarıp, mangal üzerinde pişenin tadına doyum olmaz. Bol, lezzetli ve ucuzken tadını çıkarın. Öncesinde bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

En Güzel Sardalya Fotoğrafları

2- Mürdüm Eriği

Mayıs ayında nasıl ekşi ekşi can eriğe kavuşuyorsak, sonbaharın eriği de Mürdümdür. Taze tüketiminin yanı sıra, marmelatı ve hoşafı da pek bir güzel olur. Doğal antioksidan ve vitamin deposudur. Mevsimi geçmeden bol bol yiyin.

murdum_erigi

[wdi_feed id=”1″]

3- Balkabağı

Daha yeni yeni çıkmaya başlamıştır. Ve en sevdiklerimizdendir… Kıvamında pişmiş pırıl pırıl kaymaklı ve cevizli bir kabak tatlısına kim hayır diyebilir. Daha sağlıklı tarifleri için çorbasını ve böreğini de deneyebilirsiniz.

Kabak Tatlısı, Adapazarı, Köfteci İsmail

4- Taze Ceviz

Temmuz – Ağustos aylarında da pazarda görebilirsiniz lakin en güzel zamanı Eylül’dür. Sütünü iyice almış, irileşmiş ve ince kabuklu cevizlerin tadına kış gelmeden ve kurumadan mutlaka bakın. O ayrı bir lezzettir.

taze_ceviz

5- İncir

Faydaları saymakla bitmez. Bir yerde bir ağrınız varsa, o sene hiç incir yemediğinizden sebep olabilir :) Eylül ayı başında en ballı ve olgun zamanıdır artık. İster beyaz, ister kızıl… Doğal şekeri ve lifi ile sağlık deposudur. Yiyiniz, yediriniz.

incir

6- Hünnap

Kadri kıymeti pek de bilinmeyen bir hazinedir o. Romatizmadan, depresyona; kas ağrılarından, egzamaya kadar bir çok derde devadır. Yüksek oranda A ve C vitamini içermesiyle doktorların ilk önerdiği gıdalardandır. Eylülde bol bol tezgahlarda görürsünüz, istifade ediniz.

hunnap

7- Kızılcık

Reçelin ve marmelatın en güzel hali bize göre, kızılcıklı halidir. Ağzı buran ekşiliği, ellere işleyen kırmızılığı ile o bir sağlık deposudur. Kışın bu lezzetten mahrum kalmamak için çarşı pazardan bol bol istif yapınız.

kizilcik

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir