BalıkesirHamur İşiLahmacunNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTürkiye

Balıkesir’de Lahmacun Nerede Yenir? Meşhur Lahmacun, Merkez, Balıkesir

Bakın en baştan söyleyelim böyle bildiğiniz lahmacunlardan sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sonra gittik bizi yanlış yönlendirdin, beklentilerimizi karşılamadı falan kabul etmiyoruz. Şimdi biz “Meşhur Lahmacun”a gittik ve olay şöyle gelişti. “Bize iki lahmacun dört tane de Hisar (Özerhisar) Ayranı!” dedik. Yani dememiz o ki; siz de olaya bizim açımızdan bakmaya gayret gösterin. Lahmacun bahane, Hisar ayran şahane! Neyse efendim lahmacunlar ve ayran hazretleri geldiler. Sipariş ettiğimiz her şeyi 3 dakikada yitirdik bitirdik. Üstüne iki lahmacun, artı dört ayran daha söyledik. Onları da afiyetle yedik.

Böyle bir döngü…

Hem lahmacun dediğin nedir ki? İçinde kıyma harcı olan hamura lahmacun deniyor işte. Kıyma harcı suludur, hamur da vıcık. Monşerler son yıllarda tutturdu “Yok efendim, hamuru incecik olacak, böyle ağızda kıtır kıtır edecek! Yok efendim, lahmacunun esasında sarımsaklısı makbul ama midemizi yakmasın ağzımız kokmasın, o yüzden içinde ne sarımsak ne de soğan olsun!”

Yok ya, sarımsaksız, soğansız senin anandır! Kıymanın harcı ne kadar sulu olursa, içinde de soğan sarımsak olunca lahmacun o kadar gevşek ve bir o denli de lezzetli olur.

Yemin ediyoruz; lahmacunu da  moda yaptılar. Nasıl ki bir dönem sıska (skinny) mankenler, bir dönem de etine dolgun mankenler moda olduysa aynısını lahmacuna da yapmak istiyorlar. Çıtır olsun, kıtır olsun, ağızda erisin, kokmasın şimdilerin modası.

Modadır. Değişir elbet.

Dedik ya; Meşhur Lahmacun’a giderken bildiğiniz, yediğiniz lahmacunları unutun. “Meşhur Lahmacun” bir Balıkesir klasiğidir ama lahmacunu klasik değildir. Devrimcidir. Künefe gibi altıya sekize bölünerek servis edilir. Yanında yeşillik, nevale servis edilmez. Mutantlar gibidir. Yarı pide yarı lahmacun arasıdır. Kesilmiş parçaları iki parmağınız arasına alıp cips gibi yersiniz. Tek tek. Kıtır kıtır. 

Tıplı monşerler gibi…

Sonra da Balıkesir’e gerçekten geldiğinizi hissedersiniz. Çünkü Balıkesirliler alelekser lahmacun yemeye buraya gelir.

Karnınızı tıka basa doyurmayın, Balıkesir’de daha yiyeceğiniz çok şey, göreceğiniz çok yer var. 

Öncelikle Balıkesir’i net bir şekilde anlayabilmek adına meşhur güreşçi Kurtdereli Mehmet Pehlivan heykelini bir ziyaret edin bakalım. Şöyle etrafında güzelce bir dolaşın. Balıkesirli birine bu heykelin hikmetini sorun, anlatsın. İlimlenin, feyzlenin. Sonra Balıkesir müzesine bir gidin, tarihin ilk menemen pişirme tavasını bir inceleyin. Oradan çıkın Devrim Erbil müzesinin yalnızlığını içinize çekin.

Az biraz yediğiniz lahmacunları erittiniz mi? Çok iyi. Şimdi Balıkesir’de diğer yazdığımız yerlere doğru ilerleyebilirsiniz.

Bu arada yazının burasına kadar okuyan herkesi “Lahmacun Nedir?” üzerine iki dakikalık tefekküre davet ediyorum.

Böylece Harbiyiyorum’un Balıkesir Fethi hayırlara vesile olsun! İstifade edeni, yiyeni içeni bol olsun.

Vesselam

Meşhur Lahmacun Salonu – Balıkesir
Adres:
Merkez, Yıldırım Paşasaray Sokak No:6 D:A, 10010 Karesi/Balıkesir
Tel: (0266) 241 21 92

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Balıkesir’de Lahmacun Nerede Yenir? Meşhur Lahmacun, Merkez, Balıkesir

  • Seyat Yaşat

    Bırakın bu güzel laflarını mekan pis ayrıca masaya bir gram yeşilik gelmiyor garsonlar acemi bence yıldızı bile haketmiyor 5 kişi oturduk 5 kişinin fikride rezilik oldu

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir