Kral YengeçMichelin GuideNEREDE YİYELİMTayland

Bangkok’ta En İyi Yengeçli Omlet Nerede Yenir? Raan Jay Fai, Bangkok, Tayland

Yalnız öyle böyle bir yengeçli omlet değil yahu! Böyle içinde en az üç mafsallı yengecin eti var. Dışında da 2 yumurta… Bir de wok tavada kızgın yağda özel bir teknikle pişiyor. Sonuçta önünüze dev bir içli köfte servis ediliyor gibi bir ambiyans oluşuyor. Ama önünüzdeki şey aslında yumurtalı yengeç. Ayrıca unutmadan burası Michelin yıldızlı bir yer. Dünya’nın tek Michelin yıldızlı sokak lezzet satıcısından bahsediyoruz aslında. Esas duruşa geçin ve elini öpün: Raan Jay Fai teyzeniz huzurlarınızda. 

Şimdi söylenecek çok söz var lakin bu Jay Fai yemek aleminde kendi kütlesiyle bambaşka bir oluşum. Yani yemek yapmasaydı da sevilip sayılacak bir tip… Gidip sohbet edilecek bir teyze, bir hala, bir nine. Etrafınızda olmasını isteyeceğiniz türde bir insan. Biliyorsunuz, teyze ana yarısıdır. Hala baba yarısı, nine dede yarısı gibi gibi…

Bize Jay Fai, sanki halamız olurmuş gibi geldi. Pilot gözlükleri, hareketlerindeki kesiflik ve dahi yüzündeki kocaman et benleri ile olsaydı halamız olurdu. Nebile halamız var bizim. O da tıpkı böyle… İyi yemek yapar ama satmaz.

Michelin yıldızlı tek sokak lezzeti satıcı olan Raan Jay Fai ocağın başında yemek pişirirken.

Jay Fai’ı gördüğümüz andan itibaren şöyle demeye başladık “Canım benim. Ne tatlısın. Yerim seni yaa!” yani kadın başlıbaşına dünya şekeri bir oluşum. Abide-i Bangkok Lokumu. Gerçek halam olsaydı, bir de Budha’ya inanmasaydı bayramlarda ilk onun elini öpmeye giderdim. (Budhacılarda el öpmek yok.)

Vakur, ne yaptığını bilen, her haliyle usta ve ateşin başında adeta bir simyacı var… Tavadan çıkabilecek olan lezzetin fazlasının peşinde! Ama bunu talep etmediği de kesin. Hal böyle olunca ona ikram edilenler ilahi rücu ile onun yemeklerini yiyenlere doğru akıtılıyor. İşte yemek yapmada makam sahibi olmak ve ustalık böyle bir şey. Yaptığın işi en iyi şekilde yapacaksın, sonra kendinden vazgeçeceksin!

Yengeçli omlet.. Raan Jay Fai

“Canım benim. Ne tatlısın. Yerim seni ben!”

O kadar sevimli ki. Michelin az bile yıldız vermiş ona. Oysa ki değerlendirme kategorisinde sevimlilik de olmalı.

Neyse efendim. Yaklaşık 4 saat kağıda isim yazma, bekleme ve sonrasında masaya oturunca yine bekleme süreçleri neticesinde Jay Fai’ın imza yemeği olan Yengeçli Omleti (Crab Omlette) yiyebiliyoruz. Bu omletin ederi ise 1000 Baht. Zaten yemeklerin fiyatları 1000-2000 Baht arası değişiyor. Yani bir yengeçli omlet yaklaşık 37 Amerikan Doları…

Ateşin başında Raan Jay Fai, yengeçli omleti hazırlarken...

Baht mı, bahtsızlık mı dersiniz bilemeyiz ama biz bahtımıza küsmedik ve o yengeçli omleti sabırla bekledik. Ciddi çaba harcadık hem de. E, Jai Fay halam da 70 küsur yıllık ömründe ciddi çaba harcamış. Sen çabalamazsan, ben çabalamazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?

Şimdi diyeceksiniz ki? “O kadar paraya omlet mi olur, nedir yani yuh! Alt tarafı bir omlet” Yedin mi konuşuyorsun kardeşim!? Yedin mi de konuşuyorsun diye haykırırlar adama. 

Ha, biz yedik. Sor bize bir önce…Evet pahalı. Ama eder yani. Fazlasıyla eder hem de. Belki halamız beş yıla kalmaz ölecek? Aklımızda kalacağına midemizde, hafızamızda kalsın. Felsefemiz bu!

Jay Fai

Bir kez daha gidersek başka yemeklerini de dener yine o meblağda paraları veririz. Sonuçta işimiz ne? İyi yemeği bulmak için uğraşıyoruz şu ahir zamanda. Bu da iyi yemek. Üstelik çok iyi yemek. Siz de yiyin!

Şimdi efendiler, biraz ekonomi dersi izahat buyuracağız lütfederseniz… Kapitalist sistemlerde böyledir. Serbest piyasalarda her arz kendi talebini yaratır. Yaratılan her talep az ya da çok sayıda alıcıya sahip olur. Arz ettiğiniz şey sınırlı sayıdaysa ve talep çoksa ürünün fiyatı artar. Ürün çoğalırsa fiyatı düşer. Durum budur.

Şimdi sen elin Tayland’ında Raan Jai Fay diye bir lokanta var. Onun içinde Jai Fay diye bir kadın var. Bütün yemekleri tek başına (az bir yardımla) kendi çıkarıyor. Talep de patlamış durumda, ne yapsın? Fiyatları yükseltmiş tabii. Neticede eskiden verdiği hizmetin aynısını veriyor. Bir günde ağırlayabileceği müşteri sayısı da belli. Hem şimdi para kazanmayacak da ne zaman kazanacak?

Allah bin bereket versin. Tüm sokak lezzeti satıcılarına da örnek ve ilham olsun.

Denilir ki; Tüm erkekler, kadınlar ve lady boylar; Tayland’a çağırılanlardan olursanız Raan Jay Fai’a mutlaka gidin.

Unutamayacağınız bir anınız olur.

Hasetlik etmeyen, yiyen güzel insanlara selam olsun. 

Sitemizin kurucusu ve yazarı Salih Seçkin Sevinç ve Jay Fai birlikte poz veriyorlar...
Salih Seçkin Sevinç ve Jay Fai (2019)

Raan Jay Fai
327 Maha Chai Rd, Khwaeng Samran Rat, Khet Phra Nakhon, Krung Thep Maha Nakhon 10200, Tayland
Tel: +66 92 724 9633

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Bangkok’ta En İyi Yengeçli Omlet Nerede Yenir? Raan Jay Fai, Bangkok, Tayland

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir