BursaGURME NOTLARIKuzu KelleSakatatTürkiye

Bursa’da En İyi Kuzu Kelle Söğüş Nerede Yenir? Özenal Kuzu Söğüş, Kentmeydanı, Bursa

Kim demiş Bursa’da kelle söğüş yok diye? Türkiye’nin gönüllerdeki gastronomi başkenti Bursa’dan bahsediyoruz burada size. Lütfen, ne sandınız? Bal gibi de kelle söğüş satan yer var ve üstelik birden fazla var ve üstelik alâsı var ve biz içlerinden en çok bu söğüşçüyü özlüyoruz. İsmi: Özenal Kuzu Söğüş. Yeri Kent Meydanı’nda… Küçücük salaş bir dükkan.

Ama bu küçük dükkanın içindeki Murat ve Cemil babadan söğüşçü doktor gibi tertemiz giyimli süper iki esnaf. 2004 yılından bu yana aynı yerdeler. Onların dükkanlarını sınır kabul edin, hemen ilerisi Suriyeli göçmenlerin caddesi ve meskeni olmuş. Arapça tabelalar, Suriye marketleri vesaire… İstanbul’daki Aksaray izdüşümü bir yer yani.

Gelelim Özenal’ın hikayesine… Murat ve Cemil’in babaları Mehmet Duman’dan öğrendikleri bu iş aslında ciğercilikten geliyor. Baba Mehmet yıllarca Özenal Ciğercisi isimli bir yerde çalışmış. Sahibi vefat edince de o dükkanın ismini kendi devralmış ve sakatatçılık yapmaya devam etmiş. Sonra ikinci kuşak Murat ve Cemil kardeşler işi üstlenip şimdiki mütevazî dükkanlarında aynı isim altında kuzu kelle söğüş porsiyonları sunmaya başlamışlar. Sakatat olarak sadece kuzu kelleciliğinde uzmanlaşmışlar. Çok severiz dikey bir alanda uzmanlaşanları. Evet, tarih bilgisi bu kadar gelelim esas olaya…

Bir tabak dolusu kuzu kelle söğüş... Biber, soğan, domates ve maydanoz ile...

Olayımız söğüş kuzu kelle. Porsiyon halinde sunuyorlar. İzmir söğüşü değil. Lavaş yok. Tertemiz, mis gibi bir sunum. Yanına biber, domates, soğan. Bir de tazecik dilim ekmek. Yanına kekik, pul biber serpip başlıyorsunuz önünüzdeki tabakla sevişmeye. Ekmeğin içine göm göm ye! Hey Allahım yedikçe yiyesiniz geliyor… Çok tuhaf! Ya da biz tuhafız.

Hele bir de söğüşünüzün yanına yudumlarınızı kolaylaştıracak çay söylerseniz tam olarak Harbi yiyorum seromonisini yakalamış oluyorsunuz. Lakin büyük su bardağında söyleyin. Çünkü çay da enfes. Tazecik.

Murat usta tezgah basında kelle servis etmeye hazırlanırken.

Bu kadar işte. Süper lezzetli bir kuzu kelle ve tamamlayıcısı harika demlenmiş bir çay. Bundan daha güzel bir ikili, bundan daha sevimli bir halk dostu menü yok.

Dayanamıyoruz; yarım porsiyon daha kelle ve bir çay daha söylüyoruz. Beyini özellikle torpilli istiyoruz ki ekmeğe süreceğimiz kremamız bol olsun. Gerisi ise tam tekmil!

Murat Usta Elinde Kelle Söğüş Tabağı ile... Kuzu Kelle Söğüş Ustası

Mekanın müdavimi çok. Toplam 4 tane de masası var. Eh, Murat ve Cemil kardeşlere yetiyor da artıyor bile.

Hasılı Bursa ve gastronomisini sadece İskender Kebap olarak bilenler büyük gaflette. 

Buna vesile olanlar utansın.

Bursa’da gastronomi çok kuvvetli ve gizli bir hazine olarak keşfedilmeyi bekliyor.

Keşfediyoruz…

Vesselam.

Özenal Kuzu Kelle Söğüş Dükkan Ön Cephesi

Özenal Kuzu Söğüş
Adres: Ahmetpaşa Mahallesi, Nedim Sk. No:10, 16050 Osmangazi/Bursa
Tel: (0224) 250 57 72

Bu yazının yazarı Salih Seçkin Sevinç'in tüm eserlerini Oda Kitap'tan satın alabilirsiniz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Bursa’da En İyi Kuzu Kelle Söğüş Nerede Yenir? Özenal Kuzu Söğüş, Kentmeydanı, Bursa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir