Diğer ListelerLİSTELER

Bangkok Tayland ’da Mutlaka Yemeniz Gereken 7 Yemek

Tayland şüphesiz sokak lezzetleri ile (… ve öhüm bir başka şeyiyle daha) öne çıkan bir ülke. Uzakdoğu mutfağından neredeyse bütün tatları bulabileceğiniz Bangok’ta gündüz farklı, gece farklı binlerce yemek çeşiti ile karşılaşacaksınız. Bangkok ziyaretimizde sizler için Bangkok’u daha iyi anlamanız ve yemek kültürünü hazmetmeniz için mutlaka yemeniz gereken lezzetleri listeledik. 

Eğer Bangkok’a gidecek olursanız, bu lezzetlerin olabildiğince çok tadına bakın ki Bangkok’ta yenmesi gereken her şeyi yedim ve mütmain bir şekilde Tayland’dan dönüyorum diyebilin.

Yani bizim arzumuz bu yönde… Gerisi size kalmış tabii. (Eğer arzu ederseniz İstanbul’un En İyi Tayland Restoranları listemize de göz atabilirsiniz.)

1.Pad Thai

Tayland ’ın milli yemeği. Çok doyurucu, yemesi keyifli bir wok tava yemeği. Biz Türklerin damak tadına da uygun. Üstelik ucuz. Her sokak başında seyyar tezgahlarda Pad Thai bulabileceğiniz gibi en başarılı örneğini önünde kuyruklar olan Thipsamai isimli restoranda yemenizi öneririz. Biz de öyle yaptık ve çok mutlu ayrıldık. Önünde kuyrukta beklemeye değiyor.

Jumbo karidesli pirinç eriştesi

2.Crab Omlette (Yengeç Omlet) – Raan Jay Fai

Tayland’da Michelin yıldızlı restoranlar olduğunu biliyor muydunuz? Bunların içerisinde en orijinallerinden biri de ustalığı, malzemeyi kullanışı, kullandığı pilot gözlüğü ve renkli kişiliği ile Raan Jay Fai. (Jay Fai’ın dükkanı demek) Asıl ismi Supinya Junsita. Bütün yemekleri kendisi pişiriyor. Bir Michelin yıldızı almış tek sokak lezzeti satıcısı. Bir çok wok yemeği yapıyor ama imza yemeği 1000 Bahtlık (yaklaşık 35 USD) Crab Omlette (Yengeçli Omlet) Kapıda isminizi yazdırıp uzunca bir zaman beklemeye başlıyorsunuz ama kesinlikle değiyor. Jay Fai’ın özel bir teknikle yaptığı o omletin içinde en az üç tane yengeç olduğuna bahse girebiliriz. Yemekleri pişirirken Jay Fai’ı izlemeyi unutmayın. Mutfağı hemen restoranının yan tarafında ve açıkta.

Crab Omlette’i ne yapın edin mutlaka deneyin.

1 Michelin Yıldızlı Sokak Yemeği Satıcıs Meşhur Raan Jay Fai'ın imza yemeği: Yengeçli Omlet - Fiyatı: 1000 baht yani yaklaşık 37 USD gibi...

3.Mango Sticky Rice (Kao Niew Ma Muang)

Tatlı niyetine Mango Sticky Rice. Önce pilavla Mango ne kadar birbirine yakışabilir ki demiştim. Sonra kaşıkladıkça kaşıkladım ve iki dakika içerisinde ortada ne mango kaldı ne de pilav. Sticky rice’dan kasıt yapışkan pirinç şaşırtıcı bir şekilde Mango ile inanılmaz uyumlu. Bangkok’da neredeyse her sokak başındaki tezgahlarda bulabilirsiniz. Gözünüz kapalı deneyin.

Taylandın meşhur sokak lezzetlerinden biri olan mango meyvesi ve altında da yapışkan pirinç. Çok güzel bir tatlı yemeği aslında.

4.Tom Yum Soup

Pad Thai Bangkoklular için nasıl milli yemekse Tom Yum Soup’da milli çorbaları diyebiliriz. Genelde her Thai yemeği sunan restoranda yapılıyor. İçinde türlü türlü otlar, rayihalar ile ağzınızda bir senfoniye dönüşüyor. Limonotu tadı oldukça baskın mesela. Mantar ve iri karides ya da kerevit bu çorbanın olmazsa olmazı mesela. Bu çorbanın da fiyatı birçok yerde makul.

Karidesli ve çok değişik baharatlı (Mesela limonotu ve yıldız anason) meşhur Tayland çorbası, yemeği.

5.Roti (Thai Pancake)

Asya’da başka ülkelerde de karşınıza çıkıyor ama esas Tayland’da daha yaygın. Yine sokakta bir çok seyyar satıcıda bulabilirsiniz. Yumurta ve muzla hazırlanan pankek üstüne şeker, Nutella, bal veya bilimum çikolata sosları ile destekleniyor.

Hızlı tatlı krizi çözümü için Roti!

6. Som Tam (Acılı Yeşillikli Papaya Salatası)

Som Tam, Tayland’ın Kuzey doğusunda ortaya çıkmış bir yemek ama tüm Tayland’da oldukça popüler bir yemek. Bir sürü versiyonu var ama en klasik olanının içinde papaya, domates, havuç, yer fıstığı, sarımsak, acı çeşitleri, balık sosları ve misket limonu suyu var. Daha da biri sür şey var da hepsini çözemiyoruz. Ama kesinlikle bir salatadan fazlası olduğuna emin olabilirsiniz.

Dana etli ve sebzeli meşhur Tayland salatası, yemeği...

7. Yum Nua – Thai Etli Salata

Yine bir salatadan fazlası ile karşı karşıyayız. Yum Nua içinde pişmiş et parçaları olan bir Tayland salatası. Bir restoranda denk gelirseniz mutlaka deneyin.

İçinde salatalık, domates, taze kişniş, soğan, taze soğan, nane olan ve önceden ızgara edilmiş ya da haşlanmış etle karıştırılan bu salata Tayland’ın en meşhur yemeklerinden bir diğeri.

bol dana etli Tayland salatası

Evet. Böylece Bangkok’a gittiğiniz zaman neleri yemeden dönmeyeceğinizi biliyorsunuz. Bu listedekilerin beşini yiyip dönebilirseniz zaten büyük başarı. Tayland mutfağının en önemli oyuncuları ile tanışmış olacaksınız. 

Yiyenlere şimdiden afiyet olsun.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Bangkok’ta En İyi Yengeçli Omlet Nerede Yenir? Raan Jay Fai, Bangkok, Tayland
Bu da Tayland Usulü Dondurma Yapımı
Japon Kahvaltısı Nasıl Olur?
İstanbul’daki En İyi Tayland Restoranları

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir