Genel Yemekler

Barista Nedir?

Barista Nedir?

Bir kahve festivali daha geçti İstanbul’dan… İkinci kez düzenlenen İstanbul Coffee Festival ile anladık ki ister Türk kahvesi olsun, ister 3. nesil kahve toplumumuz deyim yerindeyse tam bir kahve aşığı. Öyle ki festival bitti ama tadı damağımızda kaldı kahvelerin… Ne çok şey öğrendik bu festivalle… Barista da onlardan biri…

Barista, aslında İtalyanca bir kelime ve barmen anlamına gelmekte. İtalya’da baristalar bütün içecekleri servis ederken, ülkemizde kahveyi en ince ayrıntısına kadar bilen, tanıyan, hazırlayan ve sunan kişilerdir. Yani kahve uzmanıdırlar. Bizim deyişimizle de kahve sihirbazıdır.

Kahve çeşitlerinin artık hemen hemen hepsi ülkemizde içilmeye başladığından, iş yerleri sahipleri de müşterilerine bütün kahve çeşitleri için hizmet vermek istiyorlar. Böylece kahve çeşitlerini bilen hazırlayıp, sunan baristaların sayısı da gün geçtikçe çoğalıyor. Bu konuda artık epey fazla sayıda kurs veren yer görebilirsiniz kurslar var ancak işin başında pişmek elbette en önemlisi.

İyi Bir Barista Nasıl Olur?

Öncelikle espresso ve espressolu içecekleri hazırlama konusunu bilmelidir. Çünkü espresso konusunu bilmeyen bir barista olamaz. Aynı zamanda bir  “latte sanatı” ustasıdır, espresso üzerine süt köpüğünü dökerken, cappuccino’da resimler yaratır. İlla resim yapması şart değildir, resim yapamayan barista olamaz diyemeyiz tabii ki ama sunum da önemlidir.

Latte-Art

Barista kahvenin çekirdeğinden anlamalı, kahve makinalarını kullanmayı ve başlıca ufak arızalarını gidermeyi bilmeli, makinanın günlük temizliği ve bakımını yapabilmesinin yanı sıra son derece soğukkanlı, esnek, beş duyusu son derece gelişmiş, güler yüzlü, hoşsohbet, hijyeni bilen ve önem veren, insan ilişkileri kuvvetli biri olmalıdır. Kısacası mekanın barını teslim edip gözünüzün arkada kalmayacağı kişidir barista.

Sektördeki yenilikleri, yeni içecekleri yakından takip etmeleri ve diğer baristaları gözlemlemeleri gerekmektedir. Aldığı eğitimle kalmayıp, sürekli pratik yaparak kendini geliştirmelidir. Aynı anda birkaç işi yapabilemeli ve ne kadar yoğun olursa olsun sakinliğini koruyabilmelidir. Öyle göründüğü kadar kolay değil değil mi?

Bunların yanı sıra sadece kahvede değil, soft içecekleri hazırlamayı da bilmeli bir barista. Barista hangi kahveyi nasıl sunacağını bilen kişidir. Geçmişten günümüze uzanan kahve hakkında derin bilgiye sahiptir, müşterileri için kahve hazırlar, süsler ve sunar.

*Barista hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir