Ana Sayfa Hamur İşi Çiğ Börek İstanbul’da En İyi Çiğ Börek (ÇiBörek) Nerede Yenir? Odabaşı Çiğ Börekçisi, Şehremini,...

İstanbul’da En İyi Çiğ Börek (ÇiBörek) Nerede Yenir? Odabaşı Çiğ Börekçisi, Şehremini, Fatih

12540
4
Paylaş
Şehremini'de ÇiBörek Nerede Yenir? Odabaşı Çi Börekçisi

Çiğ Börek mi, yoksa Çi Börek mi tartışması süre dursun gelin sizi İstanbul’da 1950’den beri en meşhur Çiğ Börek yapan yerle tanıştıralım: Odabaşı Çiğ Börekçisi. Tarihi mi değil mi siz karar verin ama koca bir ailenin geçimi 2 TL’lik Çiğ Börekten sağlanıyorsa ve yarım asırdan fazla aynı bölgede duruyorsa özel bir yer olduğu şüphesiz.

Kırım Tatar yemeklerinin en çok bilinenlerinden bir olan Çiğ Börek ‘tir. Bu dükkan da ismini Şehremini’de bulunan Odabaşı Camisinden almış. En önemli sorun yağ kokusu ama bunu da ortamda sıfıra yakın koku salınımı sağlayan bir bacayla çözmüşler. Yani olağanüstü bir iş başarmışlar. Ustalık işte.

Zeki Aksu babaları. Esas usta o tabii. Daha çehresini görür görmez bir Kırım Tatar Türk’ü olduğunu hemen anlarsınız. Özer ve Mustafa Aksu ise oğulları. Küçük olan iş geliştirmeye epey meraklı. Yaptıkları işten aldıkları haz yüzlerine yansımış. Çocuklar resmen Çiğ Böreğe doğmuşlar. Dükkan neredeyse Zeki babanın yaşı kadar ve hepsi olması gerektiği gibi Eskişehirliler.

Şehremeni Odabaşı Çiğ Börekçisi

Doğrusunu söylemek gerekirse biz Eskişehir’de de Çiğ Börek yedik ancak bunun gibi lezzetlisi yemedik. Hamuru incecik, un Eskişehir’den geliyor, etin kıymasını özel yaptırıyorlar, ısırdığınızda kıymanın suyu fışkırıyor, yağ ise var ile yok arasında hissediliyor. Üstelik hiç şişkinlik yapmıyor. Midenize sonrasında kıyma/soğan yanması yerleşmiyor.

Bir de yine mahallenin önde gilen bir ayrancısından şişe ayran temin ediyorlar. Yani, ayran süt ayranı değil, yoğurt ayranı. Çiğ börekleri bu ayranla beraber götürdünüz mü artık bir noktadan sonra adet saymamaya başlıyorsunuz.

Az yerim ben!” diyen insanla giderseniz sizden çok yiyeceğine emin olabilirsiniz. Çekirdek çıtlamak gibi Çiğ Börek yemek.

İşte burası İstanbul’un en eski ve en lezzetli çiğ börekçisi sevgili dostlar. Şehremini gerçekten önemli bir gastronomi noktası, zira oralara kadar gitmişken Şehremini Mangal‘da özel soslu Piliç Çevirme yemeden dönmek de olmaz.

Odabaşı ÇiğBörekçisi

Tarihi Odabaşı ÇiğBörekçisi
Çapa Mahallesi, Mevlanakapı Caddesi, No 125/B, Fatih, İstanbul
Tel: 0212 6328786
Paylaş
Önceki İçerikCevizli Sucuk Nedir?
Sonraki İçerikBarista Nedir?
Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?", "Her Şeyin Başı Blog" ve "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here