BelgradGURME NOTLARIHamur İşiNE YİYELİMNEREDE YİYELİMPizzaSırbistan

Belgrad’da En İyi Soslu Pizza Nerede Yenir? Bucko, Pizza Sandviç, Belgrad, Sırbistan

Öğrenci işi dilim pizzacıları çok gördü şu gözler… Ama hiçbiri bu Belgrad’daki pizzacı Bucko gibi değildi. Çünkü burası yeraltı imalathanesi gibi görünen, halkla para çokomel ilişkisini küçük bir pencereden sağlayan minik bir ayaküstü lokanta.

Acayip fonksiyonel. Görmediğimiz bir tarz! Acıktın mı direk Bucko’nun oraya gidiyorsun. Soslu pizzanı söylüyorsun; sonrası… ister orada ayakta pizzanı yiyorsun, ister arabana atlayıp pizza sandviçini yemek istediğin yere doğru devam ediyorsun. 

Bucko soslu pizza

Dilim pizzacıların yurtdışındaki bir işlevi de elbette bizdeki işkembe çorbacıların yerini tutması. Yani bir nevi bayılanı ayıltmak; alkolle yükselen kan şekerinden acıkan midelere şifa dağıtmak, mutsuz insanları çok az bir bedel karşılığında mutlu etmek.

Bucko da aynı bu şekilde bir sokak lezzeti konsepti sunuyor. 7/24 açık. Gece eğlenceden çıktınız, gideceğiniz yer belli: Bucko! İyi bir Belgrad restoranında yer ayırtamadınız, gideceğiniz yer belli: Bucko. Sevgilinize kendinizi çok gizli ve özel yerleri bilen bir sokak lezzetleri avcısı olarak hava atacaksınız, gideceğiniz yer yine belli: Bucko!

Lakin Bucko’nun kendine has olayına gelelim de sevgilinize havanızı tam atın!

Burada tek çeşit pizza var. Yani öyle gidip de alıştığınız şekilde pizza çeşidi seçemiyorsunuz. Ama hemen size pizzanızı uzatan hanımefendinin olduğu yerdeki dolaptan sosunuzu söyleyip, pizzanızın üzerine sıvatıyorsunuz. Evet, sıvatıyorsunuz! Hanımefendi pizzanızın tüm yüzeyini pastacı kreması gibi bu sosla kaplıyor. Biz de yeryüzünde böyle bir oluşumla ilk kez burada karşı karşıya geldik. 

bucko soslu pizza

“Bu nasıl pizzadır! Böyle şey olamaz yahu!” demedik. “Bravo!” dedik. Hayret ettik. Fani ömürde yeni bir şey daha görüp öğrenmenin haklı gururunu yaşadık.

Buraya dikkat!

“Vay be! Olay pizzada değil, meğer sostaymış.” dedirten bir öğün bu. Peki bu pizzacıda ne tip soslar var? Biz biftek (Govedja) ve peynirli/yoğurtlu sos sıvattığımız dilimleri denedik. Ama bir de tavuklu sos varmış… Onda da aklımız kalmadı değil hani. Yine de bir daha gidersek kesinlikle tekrar biftekli olanı deneriz. 

Elbette bu soslu pizza dilimlerini yemesi biraz zor ve bol peçeteye ihtiyacınız oluyor, ama buna kesinlikle değiyor.

Giderseniz aklınızda olsun. Saat 16:00’dan sonra önünde sıra olmaya başlıyor. 20:00 sonrası kuyruk pik yapıyor. Türk insanı kuyrukta beklemeyi pek sevmez! Bekleyeceksiniz artık, bizden söylemesi…

Şimdi diyeceksiniz ki, “Alt tarafı bir dilim sosla sıvanmış pizza, bunun nesi için sıra bekleyeceğiz ki?” 

Haklısınız. Zaten bizim de yazımız da size değil. Lezzetin ve farklı tatların peşindekilere.

Vesselam.

Pizza Bucko

Beogradska 56 (btw Krunska and Bulevar kralja Aleksandra) 11000 Belgrade Serbia

Tel: +381 11 3088803


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Belgrad’da En İyi Soslu Pizza Nerede Yenir? Bucko, Pizza Sandviç, Belgrad, Sırbistan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir