En İyiler

New York City’de Yiyebileceğiniz En İyi Pizzalar

Hanımefendiler beyefendiler, birbirinden değerli geleceğimizin aydın bireyleri, Türkiye’nin referans olarak gösterilen en kapsamlı yemek sitesine hoş geldiniz. Yıllarca bölgesel sosyal medya, dergi ve gazetelere yazı yazdıktan sonra Harbiyiorum.com gibi “enstitü” yapısında kurumsal zihniyette faaliyet gösteren ve bana tüm Türkiye’ye seslenecek bir kürsü verdiği için Harbi Beyciğime teşekkür ederim. Geceleri instagramın cheddar girmemiş sokaklarında duvar yazıları görürsünüz “harbiyiyorum evimiz Salih abi babamız!” eve gelmiş olmak mutluluk verici.  

Bu köşede neler göreceksiniz? 

Biraz beyin fırtınası, biraz reality show ve çokça yemek. Ben New York’ta yaşadığım için sizlere bu şehrin gastronomik değerlerinden, kimyasından, tarihinden ve birçok şeyden bahsedip hem ruhunuzu hem de bedeninizi beslemeye çalışacağım. Madem eve geldik elimiz boş gelmeyelim! Bu yazıda New York City’de yiyebileceğiniz en iyi pizzalar nerededir onları yazdım!   

Söyler misiniz kuzum nereden geliyor bu pizza dediğiniz? 

Pizzanın etimolojisi, geçirdiği evreler ve bugün geldiği noktaları hafifçe geçerek neden New York tarzı pizza iyi, önce ondan bahsedelim! Filmlerde gördüğünüz ve özenilesi kamyon tekerleği büyüklüğündeki pizzaların adresi New York’tur. Buraya zamanında göçmüş İtalyanların yenidünyaya getirdikleri kendi kültürleri sanki buradan çıkıp dünyaya üst kültür olmuş gibi görünse de, aldanmayın çocuksu mahzun yüzüne! Unutmayın, doğu kültürü dediğiniz pide ve batı kültürü dediğiniz pizza aslında farklı coğrafyalara yayılmış kardeşlerdir.  

Nasıl mı? 

Milano’da yürürken Duomo’nun ara sokaklarında bir fırına girdim. Şöyle bakınıyorum ne yiyebilirim diye? Yanımdaki adam bir şeyler söylerken aradan “pide” deyiverdi. Akabinde ben de daldım o lafa ve İtalyanların bizim pideye benzer ekmeklere pide dediğini tadının hafif ekşi maya gibi olmasına rağmen bizimki gibi olduğunu ve üzerine peynir koyunca peynirli pide olduğunu orada öğrendim. Tabi İtalyan bizim gibi “keko” değil ki “pita di formaggio” gibi öyle bir söylüyor ki önünü ilikleyesi geliyor insanın. Bizdeki dingil ise “buna ne gaşyear kodun?” diye son derece yılışık bir tavırla pervasızca soru soruyor. Pide, pita ve türevleri Roma İmparatorluğu ile Büyük İskender’le, doğuya Hindistan’a kadar gidip Perslerle, Osmanlı ile değişime uğrayarak batıya oradan da yenidünyaya kadar gelmiştir. 

Bu bilgilerin ışığında En iyi NYC pizzası nerede? 

Size 10 pizzacı vereceğim ve aralarında bir sıralama yapmayacağım. Zira insanların başkasının kriterlerine göre yaptığı suni bariyerlere binaen “yer” ya da “seviye” belirlemek benim mantığıma ters! Siz gelirseniz New York’a bu turu yaparız siz kendi damağınızın sıralamasını yaparsınız… 

Öncelikle klasik NYC pizzası gazlı fırında pişer son derece basit ve yalın tekniklerle yapılır. Türkiye’de Avrupa’da muhtemel çoğu fırın odun kullandığından size değişik gelecektir. Madalyonun tersi istikamette Amerika’da da odun fırını görünce insan altın bulmuşa dönüyor. 

Lucali (575 Henry Street) 

Lucali Brooklyn’de klasik bir İtalyan lokantası. Marc Locano dükkanı açtığında hamur açmak için oklavasını bulamamış ve akşamdan kalan şarap şişesini oklava niyetine kullanmış ve o yaptığı pizza patlamış! O günden beri aynı sistem ile yapılıyor pizzalar. Peki pizzası? Ne ince ne kalın orta ayar bir hamurda, orta karar bir domates sos kullanarak yapılan el açması pizza. Domates sosu ekmek üstüne sürüp de yiyebilirsiniz, domates çorbası da yapabilirsiniz o derece. Odun fırınının pizzalara verdiği çıtırtı altına gizlenmiş mutluluğu kimse inkar edemez! Pizza domates sos ve mozarella (tabii başka peynirler de isteğe göre var) 

Joe’s Pizza (7 Carmine Street) 

Klasik New York pizzasını hem yerinde yiyelim hem de tadına varalım diyorsanız gitmeniz gereken yer Joe’s Pizza olmalı. Ne downtowndaki yerine ne de Times Square’de ki yerine illa ki West Village tarafındaki yerine gideceksiniz. Gazlı fırında yapılmış, hafif çıtır pizzadan mozarellalı domatesliden bir dilim alacaksınız “V” şekli ile ikiye katlayıp mis gibi yerken NYC’nin ikonik binaları içerisinde dolanacaksınız. Tabi bu sırada Bonjovi ile yan yana gelebilirsiniz ona dikkat edin.  

Emmy Squared (83 1st Ave) 

Tamam, NYC pizzası diyoruz ama araya değişik bir tat da alalım. Detroit tarzı pizza isteyenler için bir seçenek koyma ihtiyacı hissediyorum. Her ısırıkta ağız dolusu pizza hafif çıtır yumuşak bir hamur ile birlikte üzerinde envai çeşit malzemenin olduğu pizzalar için Emmy’e uğramanız lazım. 

Roberta’s (261 Moore Street) 

Bushwick bana biraz uzak kalıyor açıkçası, Brooklyn’in bohem ve kaçamak bir köşesi Roberta’s. Arada bir gidiyordum ama pandemi sonrası adadan dışarı çıkmıyorum. Stinky’i ve dahası Napoliten pizzaları seviyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederim. 

Emily (919 Fulton Street) 

Altı çıtır çıtır üstü yumuşak ballı mozarella ve peynirli pizzalarının yanında akıllara zarar günde sadece 31 adet yapıp sattığı burgeri ve ev yapımı şarapları muhakkak deneyin. Pizza için günlük aldıkları malzemelerin kalitesi pizzalarını odun fırınında pişirmeleri taze taze anında yapmaları Emily’e daha sempatik bakmamı sağlıyor. (not tek kişi gitmeyin yiyecek çok yemek var) 

Scarr’s (LES) 

Buz gibi bir akşamüstüydü ısınmak için 2 dakika gireyim dediğim Scarr’s Pizza o gece içimi ısıttı. Tepsi pizzaları da pie pizzaları da şahane. Sünen mozarellalar çiğnedikçe mutluluk veren peperoniler arıyorsanız hepsi burada… 

Keste (66 Gold Street) 

Pizza yiyeyim İtalya’da gibi hissedeyim diyorsanız, Michellin Guide tavsiyeli bir önerim olacak! Glütensiz menüleri var, ricotta, mozarella gibi peynirlerini kendileri yapıyorlar. Antipasti’den gelato’ya çılgınlık yaşarım diyorsanız burası size göre. 

Village square pizza (147 Avenue A) 

Benim çok severek gittiğim bir pizzacı, acı ballı soslarının tarifini alabilirsem çayına kadar evde demleyeceğim! Giderseniz mutlaka klasik tepsi pizzalarından ve Grand Ma’dan deneyin. Kızgın kumlardan serin sulara gibi bir durum. Benden söylemesi. 

East Village Pizza (145 1st avenue) 

Sarımsaklı ekmeklerinden mi, calzonelerinden mi, kaşarlı köftesinden mi yoksa iki katlı pizzasından mı bahsetmeliyim bilemiyorum. Sanırım bu liste içerisindeki favorim burası. Buraya giderseniz, altı Mac&Cheese üzeri tavuklu pizzalarını isteyin, düzeltiyorum ne varsa isteyin hunharca yiyin. Eskiden Karadeniz pidesi de yapıyorlardı ama bıraktılar (yo Frank! We want Karadeniz Pidesi back!) 

Artichoke Basille Pizza (321 E 14) 

Adından da belli olacağı üzere burada yiyeceğiniz enginarlı pizza! Bu ekmek gibi bir dilim pizzanın üzerine (oldukça büyük bir dilim) beşamel soslu enginarlı üst koyarak bir dilimini iki kişinin yiyeceği bir pizza! İsteyenler için sokak pizzası da satıyorlar ama bu dilim zaten çok doyurucu. 

Bu liste benim gidip not aldığım pizzacılar üzerinden şekillendi. Tabi ki daha birçok pizzacı var. Şampiyon Pizza var, Vedat Milor’un ben yazdıktan sonra gittiği Martha var, Sinatra’nın gittiği Benny Tudinos var, Brooklyn klasiği Grmaldi’s var, var da var… 

Eh tüm yerleri bir yazıda harcamak olmaz. Pandemi yüzünden fiziksel olarak gidemediğimiz NYC mekânlarına belki instagram üzerinden canlı yayın ile “Abilerden Sokağın gastrotozu” gibi bir program yapabiliriz? 

Benden şimdilik bu kadar… 

Kendinize iyi bakmak istiyorsanız yaşadığınız topluma iyi bakacaksınız, zira sizler birey olarak bu toplumun aynasısınız. Hanımefendiler beyefendiler, birbirinden değerli geleceğimizin aydın bireyleri, Türkiye’nin referans olarak gösterilen en kapsamlı yemek sitesine bu yazdığım ilk yazının milat olmasını diliyor, sizlerle bir daha ki yazıda buluşmayı diliyorum. 

New York’tan kucak dolusu sevgiler… 

Hikmet Savatlı 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
İyi Pizza Nedir? Salih Abinin Üç Pizzacı Önerisi
Vietnam’da En İyi Pizza Nerede Yenir? Pizza 4P’s, Vietnam
Hazır Ekmek Hamuruyla Evde Kolay Pizza Tarifi
Belgrad’da En İyi Soslu Pizza Nerede Yenir? Bucko, Pizza Sandviç, Belgrad, Sırbistan

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “New York City’de Yiyebileceğiniz En İyi Pizzalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir