BeşiktaşGURME NOTLARIİstanbulSandviçlerTürkiye

Beşiktaş’ta El Bombası “Bonfileli Sandviç” Nerede Yenir? Sandaviç Kralı, Beşiktaş, İstanbul

Sandaviç Kralı’nı öyle uzaktan sandviççi bilirdik. Soğuk sandviç yapan yer gibi yani… Meğer ismini “Sandaviç” yaparak “Sandviç” in gerçeklik algısını bozmasının bir sebebi varmış. Sadece sandviç yapmıyormuş; aynı zamanda hamburger, sosisli çeşitleri ve kendi kreasyonları olan ekmek arası lezzetler de üretiyormuş.

Bunu ne zaman öğrendik? İzmir’de kurulan Sandaviç Kralı’nın sahibi Onur’un İstanbul Beşiktaş’ta ikinci şubesini açmasıyla tabii. Bizim hatamız. Öğrenmekte geç bile kaldık. İzmir’deyken bir türlü uğrayamadık.

Neyse geç olsun, güç olmasın…

Lafı uzatmadan bu sandaviçlerden bizim favorimiz olana gelelim; El Bombası. İsmi her ne kadar vicdani retçiler için ürkütücü olsa da lezzetine aynı şeyi söyleyemeyeceğiniz bir nefaset kendisi.

Bonfile eti jülyen kesen kralımız Onur, bunları tereyağ eşliğinde cozurdatmaya başlıyor. Etler suyunu kaybetmeden üzerine karamelize soğan koyup bunları birlikte harmanlamaya devam ediyor. Sonra baharatıydı tuzuydu ekleyerek üstüne üç dilim çedar ilave ediyor. Isıyla kendini bırakan çedarları bonfile etle karıştıran kral, içini aldığı ve tepesini takke gibi kestiği ekmeğin ortasına bu hazırladığı barutu dolduruyor.

Sandaviç Kralı - Beşiktaş Mekan iç görüntüsü

Ne oldu?

El Bombası oldu. Enfes oldu hem de…

Pimi çekilmiş halde önünüze servis edilen bu lezzeti midenize ne kadar sürede indireceğiniz size kalmış.

Şimdi bir iki notumuz olacak… Öncelikle ekmek arası bonfileyi bu şekilde yorumlamak son derece zekice olmuş… Cuk diye de oturmuş!Lezzet ve yakınlık anlamında Amerika’da yaygın olan Philly Cheese’in bir üst versiyonu diyebiliriz. Ama sunum ve lezzet olarak Philly Cheese’in üstünde.

Bilin ki, Sandaviç Kralı’na bundan sonra ilk gitme nedenimiz bu pimi çekilmiş  “El Bombası”. Bunun dışında sevenleri için yine özel yorumladığı sosis ve hamburger çeşitleri de var. Dileyenler için bir tadım menüsü gibi mix menü yapmış.

Kralımız Onur’a bu işe nasıl başladığını soruyoruz. “Abi ben İzmir’de erkek kuaförüydüm.” diyor. Askere gidip dönünce ekmek arası lezzetlerin olduğu bu konsept restoranı kurmaya karar vermiş. İzmir’de işe başladığında hedefi İstanbul’da şube açmakmış.

“Eh başarmışsın işte!” diyoruz. “Başka hedefin yok mu?”

“Var tabii” diyor. “Amerika’da şube açmak.”

İşte kutlu bir hedef! 

“Umarız başarırsın. Peki Amerika’ya doğusundan mı, batısından mı gireceksin?” diye soruyoruz.

“Hiç düşünmemiştim abi.” diyor… 

“Doğu iyidir.” diyoruz…

Artık düşünüyor.

Başarılı hikayelerini duyarız inşallah.

Vesselam.

Sandaviç Kralı – Beşiktaş
Cihannüma Mah. Akdoğan Sokak. No:39/B Beşiktaş İstanbul
Tel: 0212 2580558

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Beşiktaş’ta El Bombası “Bonfileli Sandviç” Nerede Yenir? Sandaviç Kralı, Beşiktaş, İstanbul

  • M.Oğuz Ünlü

    Salih bey oğlum seni you tubede seyrettim çok güzel yemek lokantalarına gittin gösterdin internette bu adresde seni buldum gittiğin restorantların bazıları var oralara gitmek için adresleride olsa çok iyi olurdu 2020 ilk baharından itibaren yani Nisandan Ekime kadar ayda 2 tur Almanlarla gelip İstanbulu gezeceğiz onun için adresler olsa o güzel Restorantlara gitmek isterdim

    Yanıtla
    • Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Maalesef yayın (RTÜK) gereği adresler verilemiyor lakin sadece isimleri verilebiliyor. Bu durumda o isimleri Google Maps’ten aratarak adreslerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Sevgilerimle…

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir