Lakerda Pişirilir mi?

Hayır. Lakerda zaten pişmiştir. Ama pişmekten kastı illa ki bir gıdanın alev görmesi olarak düşünüyorsanız o bağlamda “alev görmemiştir” diyebiliriz.

Lakerda doğal olarak tuzla pişirilen bir balıktır. Yani bir yemeği saklamak ve onu sonradan yemek için bir yöntem olan “tuzlama” metodu literatürde bir tür pişirme olarak bilinir. Lakerda da bu şekilde pişirilmiştir.

“Lakerda” kendi başına yenilmeye hazır enfes lezzete sahip bir deniz ürünüdür. Aksi halde bir torik balığını alıp keserek onu tavada ya da fırında ısı ile de pişirebilirsiniz. Ama o zaman o pişirdiğiniz torik balığı “Lakerda” olmayacaktır.

500 gram torik lakerda satın alma görseli

Sonuç olarak lakerda, tuzda bekletilerek pişirilen torik balığına verilen isimdir. 

Temizlenen torik balığından çıkarılan tekerler iyice kandan ve kemiğinin içindeki ilikten arındırılır. Daha sonra soğuk suda bekletilir ve sonrasında tuzlanarak tekrar beklemeye alınır. 

Bu sayede eti lokum gibi olur. Deniz ürünleri arasında torik balığından işlenmiş iyi bir lakerda gibisi yoktur.

Tuz hem balığın içine işler hem de içindeki suyu iyice kurutur. Bu şekilde balığı mikroplardan arındırarak pişmesini sağlar.

Yani kısaca lakerda yenmeye hazır bir balıktır ve bir daha pişirilmesine gerek yoktur.

Afiyet olsun.

500 gram torik lakerda satın alma görseli

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir