Bunları Bilelim

Besinlerin Renklerine Göre Faydaları – Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul Yazdı

Doğanın bize sunduğu mucize besinlerin renkleri onlar hakkında ipuçları veriyor.

Kırmızı

Kırmızı renkli yiyecekler likopen bakımından zengindir ve kanser riskini azaltırlar. Kırmızı renkli yiyeceklerin başında domates, karpuz, pembe greyfurt sayılabilir.

Mor

Mora yakın yiyecekler de aynı özelliğe sahiptir. Üzüm, kırmızı şarap, böğürtlen, ahududu ve kırmızı elma bu tür yiyeceklerin başında gelir.

Portakal Sarısı 

Bu tür yiyecekler alfa ve beta-karoten içerir; kanserin yayılmasını önleyici ve hücreleri yenileyicidir. Havuç, mango, kış meyveleri ve tatlı patates bu gruptadır.

Sarı ve Portakal Sarısı

Bu tür yiyecekler başta C vitamini olmak üzere hücreleri korur ve beta-kriptoksin gibi birçok mineraller içerir. Portakal, yeşil fasulye ve avokado bu grupta anılmaktadır.

Sarı ve Yeşil: 

Bu tür yiyecekler lutein, keratin içerir ve göz sağlığı için yararlıdır. Ispanak ve diğer yeşil sebzeler, taze mısır, yeşil fasulye, taze baklagiller ve avokado bu tür yiyeceklere örnektir.

Yeşil

Yeşil renkli yiyecekler ise, genlerin bozulmasını engeller, kemik kanserine ve diğer kanserlere karşı önleyici özellik taşırlar. Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, lahana bu tür besinlerin başında gelir.

Beyaz / Yeşil

Bu tür yiyecekler hücrelerin ince zarını korur. Soğan, sarımsak, kereviz, armut bu grupta yer alır.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir