BeyoğluKöfte

Beyoğlu’nda En İyi Köfte Nerede Yenir? – Köfteci Hüseyin Beyoğlu

Beyoğlu’na geldiniz mi elbette köfteciden bol bir şey yok ama bir tane köfteci var ki işte “Harbi Köfteci” diyeceğiniz yer burası. İsmi de Köfteci Hüseyin. Geri kalan lokantalar, frençayz mekanlar, kurumsallaşmış köfteciler, duvarlarına hikayelerini İngilizce, Türkçe yazarak globalleşen meatball cular. Hepsi yanında fos. Neden mi?

İşte size Köfteci Hüseyin’in farklı hikayesi;

1. 1958 senesinde Hüseyin Taşsöken İstiklal Caddesi’nde el arabası ile kendi yaptığı ev köftelerini kömür ızgarada pişirerek o zamanlar kunduracıların bol olduğu Kurabiye Sokak’ı kendine mesken edinir.

2. Daha sonra Kurabiye Sokak’ın çehresi değiştikçe, Köfteci Hüseyin de kendine bugünkü mütevazi dükkanın olduğu yeri edinir. Halen de hiç değişmeden aynı yerde hizmet vermektedir.

3. Hüseyin Taşsöken bundan 6 sene evvel vefat eder. Yerine ise fotoğrafta ateşin başında gördüğünüz oğlu Cumhur Taşsöken geçer. Babasından aldığı eli halen bizzat kendisi devam ettirmektedir.

Köfteci Hüseyin Beyoğlu
Köfteci Hüseyin Beyoğlu

4. Köfteci Hüseyin’de yazın 40 kg, kışın 30 kg köfte tüketildiği andan itibaren dükkan kapatılır. İsterse Cumhurbaşkanı gelsin bir porsiyon köfte ayrılmaz. (Bugün öğleden sonra saat 14:45’de dükkana gittiğimde – Köfte Kalmadı- tabelası asılıydı mesela.)

5. Köfteci Hüseyin’in köftelerinde hiç baharat yoktur. Sadece ekmek ve kıyma vardır.

6. Tabi bu kıyma kasaba gidip “Kasap efendi, bana şurdan ver bakalım 1 kg köftelik kıyma.” kıyması değildir. Oranı özel ayarlanmış, hayvanın farklı bölgelerinden alınmış etlerin bir karması olan kıymadır.

7. Acı sosu da diğer köftecilerden farklıdır.

8. Tek şubedir. Başka yerde şubesi yoktur. Başka şube açmak gibi bir dertleri de yoktur.

Velhasıl, ben bir tanımlama yapacak olursam: “Köfteci Hüseyin’in köftesi, bir ev köftesinin gelebileceği en son ve üst noktadır. Yedikten sonra ağızda et kokusu bırakır. Bu da makbul ve hoş olandır.”

Vesselam.

Köfteci Hüseyin Beyoğlu

İstiklal Cad. Şehit Muhtar Mah. Kurabiye Sok. Akgün İş Hanı No: 7/A – Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 243 7637

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Beyoğlu’nda En İyi Köfte Nerede Yenir? – Köfteci Hüseyin Beyoğlu

 • Anonymous

  tekirdağ köftede güzel ama sultanahmet köftecisini tek geçerim

  Yanıtla
 • aslı

  fiyatlar hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz?

  Yanıtla
  • admin

   Fiyatlar zaman içinde değişebiliyor. O yüzden Harbiyiyorum’da yazmıyoruz.. Yazının sonundaki numaradan mekana telefon açıp sorabilirsiniz.

   Yanıtla
 • umur

  hakikaten çok çok güzel bir köfte, kırklareli küçük mustafa ile eş değer tutarım, mükemmel.

  Yanıtla
 • ali

  hüseyin usta rahmetli olmadan burda yazılanların hepsi gecerliydi.
  en son 2 gidişimdede köfteden lezzet almadım köftenin içi cıvık dağılıyordu.eski lezzetinizi çok özletiyorsunuz.
  amacım gerçekten karalamak değil aksine böyle bir şehir efsanesi markanın kendisini koruması için bir tavsiyedir.
  ayrıca bugün öglen işin en canlı saatinde gelmeme rağmen nerde o eski müşteri kalabalığı..

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir