BordeauxGURME NOTLARIIzgara Et

Bordeaux’da En İyi Izgara Antrikot Nerede Yenir? L’Entrecote, Bordeaux

Öyle şey yok. Dışarıda sırası bitmiyor falan yok yani. Gayet de bitiyor. Gözlerimizle gördük. Hem sırası olsa da hızlı ilerliyor. Bizce bekleyin. O sırayı beklemeye değer. Çünkü içeride istediğiniz gibi pişmiş lezzetli bir et sizi bekliyor. Üstelik suyuna da ekmek banacağınız endamda. Nereden mi bahsediyoruz? L’Entrecote, Bordeaux

Fransa’ya seyahat edenler bilir. Mürebbiye kıyafetleriyle kadınların servis yaptığı, eski ve otantik görünümlü Fransız antrikotçuları ülke genelinde çok popüler. Bunun Paris’teki versiyonu üç beş tane hatta. Bordeuax’da ise L’Entrecote ev patatesi, lokal şarabı ve özel bir sos/yağ yatağına gömülmüş etleri ile benzer antrikotsal çağrınızın imdadına  yetişiyor.

Demek ki nasıl bizde her şehirde köfteci, dönerci var. Burada da yine tenceredeki midyeciler gibi, antrikotçular da benzer bir istence sahip. 

Güzel olan şey ise restoranın tek bir şekilde et (antrikot) yapması ve müşterilerine bunun dışında bir ürün sunmaması. Keşke bizim ülkemizde de artık şu her eti pişiren steakhousecular furyası bitse de buradaki gibi tek çeşit ette uzmanlaşan restoranlar ortaya çıkmaya başlasa. Antrikotçu, bonfileci, kuzu kolcu, kuzu pirzolacı, kelleci gibi.

Düşünsenize kuzu pirzolacıya gidip memleketin çeşitli yörelerinden, farklı tür küçükbaşlarından seçerek sadece pirzolalarından yiyebilirsiniz. Balıkesir, Bilecik, Tekirdağ, Biga koyunu vesaire. 

Yeri gelmişken konuyu biraz daha açalım. Yukarıda bahsettiğim olayın Türkiye’deki en baş mihmandarı Gaziantepteki Küşlemeci Halil Usta’dır. Sonra benzer şekilde sadece soslu tavuk kanadında uzmanlaşmış kanatçılar gelir. Bunu benzer şekilde çeşitlemek de mümkün. Ama bir et kategorisinde uzmanlaşmak… İşte tam olarak bahsettiğimiz şey bu.

Tekrar Fransa’ya dönelim. Bordeuaux’daki L’Entrecote kelimenin tam anlamıyla böyle özel et pişiren bir yer. Kişi başı 19 Euro veriyor ve etinizin nasıp pişmesini istediğinizi kadın garsonunuza söylüyorsunuz. Biz az-ortacıyız. Allah’tan ekipte orta ve çok pişmiş sevenler var da, bu sayede diğer pişimlerin nasıl olduğunu gözlerimizle müşahade edebiliyoruz.

Şöyle oluyor. Öncesinde limon ve hardal sosunda kalın yapraklı marul salatanız üç beş ceviz eşliğinde masanıza servis ediliyor. Fazla riske girmeden restorana ait kırmızı Bordeaux şarabı açtırıyoruz. Şarap servisimiz hızlıca yapılıyor. Etimiz ise on dakika içerisinde altı kişi olduğumuz için büyükçe bir bakır tabakta etnik köken gözetmeksizin küllen geliyor. Yani az orta, orta ve çok pişmiş hepsi yan yana. Hepsi aynı yağlı hardallı özel sosun içinde yüzüyorlar.  Ama bu sos enfes bir sos. Önümüze konan servis tabaklarının sol kenarında ise patates var. Patatesler el kesimi.

Sonra mürebbiye garsonumuz bize bakır et tabağından ince ince doğranmış antrikotları önümüzdeki servis tabaklarının sağ tarafına bırakmaya başlıyor. Bu kadar! Gerisi size kalmış.

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram Hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

Garson kız, geri kalan etlerin olduğu bakır tabağı masanın ortasına bırakıp “Oruvar!” çakarak masanızdan uzaklaşıyor. Evet sıra sizde. Buyrun dilediğiniz kadar şımarabilirsiniz. 

Elbette etlerin o suyuna hunharca ekmek banıyor, elbette o suyu kaşıklayıp kaşıklayıp patateslerinizin üzerine sos yapıyorsunuz.

Sonuç; kişi başı yaklaşık 25 Euroya satın alabileceğiniz, et pişim tercihinizde hata yapmazsanı pişman olmayacağınız olağanüstü gastronomik bir yükseliş.

Bir kez de şöyle izah edelim. Eğer Bordeaux’da yaşasaydık her hafta bir kez L’Entrecote’a gelip et yerdik.

Siz de giderseniz yiyin diye yazdık.

Harbiyiyorum güzel yemek peşinde olan herkese selam eder. 

Vesselam.

L’Entrecote
Adres: 4 Cours du 30 Juillet, 33000 Bordeaux, Fransa
Tel: +33 5 56 81 76 10

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir