Gurme Haber

1. Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali – Alaçatı, Çeşme, İzmir

Kaybolan Lezzetler” lafzını duyduğumuz anda “Allaaaah! Bu topraklarda yemekle ilgili gerçekten ciddi birşeyler yapılıyor!” diya nida etmiştik. Lakin etkinliklerden programımız çok yoğun olduğu için gidip görmeye vaktimiz olmadı. Sonrasında basından, internetten takip etmeye çalıştık ama etkinliğin nasıl geçtiğine dair şöyle adam akıllı bir yazıya/görüşe rastlamadık. Çok şükür Kübra Karacaoğlu isimli yeme-içme sevdalısı arkadaşımız oradaymış da bize birinci ağızdan bilgi verdi.

Efendim, etkinlik 6-8 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti, bitti. Programa buradan ulaşabilirsiniz. Elbette içinde yarışmalar, konuşmacılar, sponsor firmaların yemek sunumları, konserler v.b. şeyler olmuş. Lakin muhabirimiz Kübra kendi dolaştığı anlarda kaybolan lezzetlerden çok markaların ya da otel şeflerinin gayet de bilinen lezzetleri kendilerine sunduklarını söyledi. Mesela Risotto falan varmış etkinlikte. Hiç çekinmeden “Eh bu şimdi kaybolan lezzet değil ki, popüler lezzet ama canım” dedim. Ancak dananın kuyruğunun aslında yöre halkı ve çevresi ev kadınlarının yaptığı yemeklerin tadımı ve bunlar için tertiplenen yarışma ile koptuğunu sonradan öğrendim. Meğer festivale ismini veren bütün hikaye de buradaymış!

Neyse, bu ilk organizasyon olduğu için bundan sonra bence otel şefleri ve diğer katılımcılar da kaybolan lezzetlere adapte olurlarsa (ki bizce artık öğrenmişlerdir) konsept tamamdır. Festival 10-12 Ekim 2014‘te tekrarlanacak. Merak edenleriniz için buyrun size aşağıda yarışmaya katılan “Kaybolan Lezzetler” ile ilgili hazırladığımız fotoğraf galerimiz.

(Not: Fotoğrafların üzerine tıklayarak ilerleyebilirsiniz!)

Damat Katmeridamat_katmeri_yadigar_bal-kaybolan_lezzetler

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir