YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Bubble Tea Nedir?

Bubble Tea, tapiyoka unu ve nişastası Cassava isimli tropik bir bitkinin kökünden türetiliyor. Yani kısacası Bubble Tea içerisine giren bu baloncuklar tapiyoka nişastasından başka bir şey değil. Tapiyoka incisi olarak da bilinen bu saydam kürelerin belirgin bir tadı ya da kokusu yok. Ancak sütlü çay ile birleşince ağızda çiğnenebilir ve keyif alınır bir hale geliyorlar.

Bubble Tea ilk kez 1980’li yıllarda Tayvan’da ortaya çıkmış sütlü bir çay. Daha sonra zamanla Uzakdoğu ülkelerinde yaygınlaşmaya başlıyor ve günümüzde tüm dünyayı kasıp kavuran bir içecek trendine dönüşüyor.

Bubble Tea’yi herhangi bir sütlü çaydan farklı kılan özellik ise içerisinde çökmüş olarak bulunan,  aynı zamanda isminde de bulunan “Bubble” lar; yani içerisindeki çiğnenip yenilen baloncuklar. Bu baloncuklar tapiyoka nişastası ile yapılan, bir nevi havyara benzeyen ama aslında belirgin bir lezzeti olmayan minik topçuklardan başka bir şey değil. Tapiyoka, Güney Amerika ülkelerinde oldukça yaygın kullanımı olan bir tahıl. Tıpkı bizim buğdayımız gibi. Öyle ki Brezilya’nın ana tahılı olan tapiyokanın birçok yemeği ve tarifi var.

Tapiyoka unu ve nişastası Cassava isimli tropik bir bitkinin kökünden türetiliyor. İşte Bubble Tea içerisine giren bu baloncuklar tapiyoka nişastasından başka bir şey değil. Tapiyoka incisi olarak da bilinen bu saydam kürelerin belirgin bir tadı ya da kokusu yok. Ancak sütlü çay ile birleşince ağızda çiğnenebilir ve keyif alınır bir hale geliyorlar.

Bubble Tea’nin kanımızca dünyada çok tutulmasının asıl nedeni herkesin çocukluğunu hatırlatması ve özünde oyuncul, eğlenceli bir içecek olması.

Yapılan bir araştırmaya göre Bubble Tea’yi hayatlarında ilk kez içen yüz kişiden doksan beşi bu içeceğe bayılıyor.

Henüz denemediyseniz bir şans verin deriz.

Afiyet olsun.

Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olursanız seviniriz. Teşekkürler.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir