En İyilerLİSTELERNEREDEN ALALIM

Türkiye’nin En İyi 7 Çayı

Türkiye’nin En Sevilen 7 Siyah Çay Markası

Çay, tüketiminde dünyada 1. sırada olduğumuz kutsal içeceğimiz. Çok ama çok seviyoruz çayı. Öyle ki Türkiye, yıllık kişi başı çay tüketiminde, 3,5 kilogramla birinciliği yıllardır kimseye bırakmıyor. Türkiye’yi 2,44 kilogram ile Afganistan, 2,19 kilogramla Libya, 1,8 kilogram Katar ve 1,7 kilogram ile İngiltere ve İrlanda izliyor. Bu rakamları göz önüne alınca, sağlıklı bir Türk insanı günde ortalama 3.5 bardak çay içiyor diyebiliyoruz.

Tüketiminde birinci sırada olduğumuz çayın, üretimi ise sadece iklimsel sebeplerden ötürü Karadeniz Bölgesinin küçük bir alanıyla sınırlı. Rize’den üretilen çayın yanısıra Türkiye’de çok farklı ve kaliteli ithal çay markaları da marketlerde alıcı buluyor. Bergamot aromalısı, Ceylon’u, Turist Çayı… İşte çay sevdamızdan yola çıkarak, ince belli bardaklarımızda içimizi ısıtan bu sıcak güzelliğin en iyi markalarının izini sürdük. Size Türkiye’nin En İyi 7 Çay Markası Listesini hazırladık.

Afiyetle içiniz.

1- Ahmad Tea Extra Special Siyah Çay

En kaliteli çay yapraklarını toplayan Ahmad Tea’nin özellikle bu Extra Special Çayı dünyada da haklı bir üne sahip. Özellikle gurbette yaşayan Türklerin de ilk sıradaki tercihi oluyor. Teneke kutusunu açar açmaz doğal bergamot kokusu da insanı cezbediyor. New York’ta ve Berlin’de deneme fırsatı bulduğumuz bu çayın tiryakisi olduk. Denemeyenler, denediklerinde neden 1. sırada ithal bir çayın yer aldığına hak vereceklerdir.

2- Karali Premium Filiz Dökme Çay

Bizden bir marka, Karadenizli Karali. Ürün çeşitlendirmesi oldukça başarılı. Daha önceleri Tomurcuk ve Tiryaki çeşidini denediğimiz Karali’nin Premium Filiz Dökmesi de en iyi listesinde yer almayı hak ediyor. Karadenizliler gibi bir kere de soğuk suya demlemeyi denemelisiniz.

3- 42 No’lu Tirebolu Çayı

Giresun’un en güzel ürünlerinden biri bu çay desek yanlış olmaz. Mavi paketli 42 numara çoğu tiryakinin ilk tercihi olmaya devam ediyor.

4- Lazika Yayla Çaylı Siyah Çay

Butik bir marka Lazika. Üretimi çok büyük çaplı değil. Sınırlı üretimine karşın ürünlerinin başarısı Türkiye’de haklı bir üne kavuştu. ”Yayla Çaylı” kraft paketini denedik, neden bu kadar iyi dendiğini anlamış olduk. Yerli ve butik üreticiyi her zaman takdir ediyoruz. Bu takdiri hak eden bir ürün olmuş Lazika.

5- Beta Tea Yüksek Tepeler

Dünyanın hemen hemen her yerinden çay ithal eden ve bu alanda ilki başaran Beta Tea aslen Adana orjinli büyük bir firma. Bayce, Champion ve Howhad Brand gibi Türkiye’de ilk bilinen ithal çay markalarını da bünyesinde toplayan grubun en sevdiğimiz ürünü Yüksek Tepeler oldu. Üst segment, yoğun ve sert dem severler için kaliteli bir çay çıkmış ortaya. Klasik siyah Türk çayının yanı sıra dünya çaylarından da geniş bir seçkiye sahipler.

6- Ronnefeldt Teavelope English Breakfast Ceylon Siyah Çayı

”Sallama poşet çaya da burada yer vermezsin” demeyin! Fiyatının hakkını veren, az ama öz çay arıyorum diyen herkes bir gün Alman Çay devi Ronnefeldt ile tanışmalı. Dünyanın en büyük çay markalarından biri kendisi. 19. yy başlarına dayanan bir tarihi var ve Türkiye’de de çaylarını tiryakileriyle uzun zamandır buluşturmaya devam ediyor. Denediğimiz Ceylon Siyah Çay tam bir keyif eşlikçisi. Mutlaka bir kere de olsa denenmeli, çayın özüne varılmalı.

7- Çaykur Organik Hemşin Çayı

Rize’nin gururu, müstesna markamız Çaykur’un özel taç yapraklardan derlediği ve organik sertifikalı Hemşin Çayı da en iyilerdendir. Rizelilerin o hep süzgeçsiz içtiği, tavşan kanı çayda ilk tercihlerindendir. Kendine has aroması ve yoğun demi ile yerini hakettiğini düşünüyoruz. Tüm çay tiryakileri mutlaka denemeli.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

3 thoughts on “Türkiye’nin En İyi 7 Çayı

 • oğuzhan kazancı

  Evet daha önce İkiçay’yı denemediyseniz en iyi 7 çay markası böyle.
  Ama denerseniz seçime gerek kalmıyor favori ikiçay :)

  Yanıtla
 • Esma Sevilay

  bilinmiyor belki ama berberoğlu çay almıştım rize’den çok güzel bir içimi var sürekli alıyoruz bu çaylardan farklı o eski çay tadını alabiliyorsun şimdiki çaylarda çay tadı yok artık Berberoğlu çayı tavsiye ederim kullandığım elek altıydı sanırsam

  Yanıtla
 • Aziz cigerci

  YILLAR ÖNCE Çayırova Şekerpınar da trafik ışıklarında yaşlı bir teyze satıyordu iki adet yarım kg almıştım yanlış hatırlamıyorsam 2015 yılı olması gerek 30 TL para vermiştim. Teyzeye yardım olması için …vs Eve götürdüm hanım paketi açmış cam kavonaza aktarmıştı iki gün sonra akşam demlenisti ben hayatımda öyle bir çay içmedim istikce insana içesi geliyor paketini attığımız için markasını öğrenemedim. Teyzeyi de bir daha görmedim öldüyse ALLAH rahmet etsin onun sayesinde hayatımda. İlk deva gerecek çay içtim. Piyasa da satılan çayların hepsi boş . Bir gün sırf o çayı bulmak için rizeye gidecem

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir