Diğer Listeler

Sushi Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

Sushi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Sushi her ne kadar ülkemize Amerika’daki kadar bütün marketlerde (lakin Migros’ta var) yaygın halde satılan bir lezzet olmasa da yine de son on yılda açılan restoran sayısı ile oldukça aşina olduğumuz bir lezzet haline geldi.

Sushi sevenler ailesi olarak sizler için sushi kültürünüzü geliştirmek üzere bilmediğinizi düşündüğümüz gerçekleri araştırıp yazdık.

1. Sushi Her Zaman Bir Metropol Yemeği Olmuştur

Sushi her zaman anavatanı Japonya’nın Tokyo şehri ile ilişkilendirilmiştir. Sushi’nin en bilinen tarzı “Edomai”  Tokyo’nun eski ismi olan “Edo” dan gelmektedir.

2. 1923 Yılındaki Deprem Sushi’yi Sokaklardan Kaldırmıştır

Daha öncesinde sushi kesinlikle bir sokak yemeğiydi. 1923 yılındaki büyük deprem Tokyo’da gayrimenkul fiyatlarının düşmesine yol açtı ve böylece sushi ustaları kendilerini dört duvarın içine atabildiler.

3. Sushi’nin Bilinen En Eski Teknikle Yapılanı Peynir Tadındadır

Japonya’nın güneyinde Biwa gölü yakınında halen eski tekniklerle sushi yapılmaktadır. Yani buzdolabı olmadan önceki zamanda yapılan sushilerden bahsediyoruz! Daha önceleri balıklar ancak salamura yapılıp saklanabilirmiş (3 yıla kadar) Böylece fermante bir lezzet elde ederlermiş. Buna da funazushi derlermiş. Uzmanları bu sushilerin kokusunun (Pungent Peyniri – Rokfor Türevi) gibi olduğunu söylüyor.

4. Somon Aslında Teknik Olarak Beyaz Bir Balıktır

Evet somon balığı aslında beyaz etli bir balık ama beslenme biçimi yüzünden bir takım kabuklular sayesinde turuncu rengi alıyor.

japon-bicak-bileme

5. Japon Bıçakları Farklı Şekilde Bileylenir

Batılıların aksine Japonlar bıçakların sadece bir yüzünü bileyler. Bunun nedeni ise sushi/sashimi hazırlarken daha çok çekme hareketiyle kesmeleri yüzündendir. (Bastırarak kesmezler)

6. Sushi’nin Başlangıcı Sanılanın Aksine Miso Çorbası Değildir

Miso Japonya’da daha çok kahvaltıda tercih edilir.

7. Sashimi’nin Kelime Anlamını Çok Manidardır

Mesela Japonca’da (sashi=kesik), (mi= gövde) anlamındadır.

sashimi-somon-harbiyiyorum

Sushi ile ilgili bu yazılarımızı da okuyun;

 

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Sushi Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir