Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ B harfi dökümanlar Burrata Peyniri Nedir?

Burrata Peyniri Nedir?

2840
0
Paylaş
taze_peynir_rani_ciftligi

Mozarella ve Süt Kremasının Buluşması

Güney İtalya’da doğan, lezzetiyle tüm dünyaya yayılan ve aslen İtalyancada tereyağ anlamına gelen ”burro” kelimesine türemiş bir tür taze peynirdir. Dünyanın en iyi taze peynirleri arasında gösterilir. Burratanın çıkışı aslen İtalyanların ”hiçbir şeyi ziyan etmeyelim” anlayışıyla doğmuştur. Süt kreması ve mozerrellanın üretiminden arta kalanları ayrı bir sulu prosesten geçirilince Burrata doğar. İç kısmı hem mozarella hem de krema içerir, dışındaki ince kabuk ise bir nevi katı mozarelladır. Yapısındaki manda sütünün doğal ve baskın yoğun kıvamı Burrataya karakteristik özelliğini verir. Mevsiminde taze yaz domatesi, biraz fesleğen ve taze baget ekmek ile basit ama mükemmel bir ziyafet yaratabilirsiniz.

Genellikle oda sıcaklığında, taze olarak servis edilmesi tavsiye edilir. Yapımı şimdilerde eskiye nazaran daha yaygın ve hızlı olsa da, tam kıvamında ipeksi-kremsi iyi bir Burrata Peyniri’ne her zaman rastlamak kolay değildir.

Türkiye’de son yıllarda iyi peynir yapma gayretiyle 1994 yılından bu yana Evrenseki / Manavgat bölgesinde et ve süt üretimi yapan Rani Çiftliği, Burrata Peyniri gibi yurt dışı menşeili peynirleri Türkiye’de üretmeyi başarmıştır.

[wdi_feed id=”1"]

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here