Genel Yemekler

Burrata Peyniri Nedir?

Mozarella ve Süt Kremasının Buluşması

Güney İtalya’da doğan, lezzetiyle tüm dünyaya yayılan ve aslen İtalyancada tereyağ anlamına gelen ”burro” kelimesine türemiş bir tür taze peynirdir. Dünyanın en iyi taze peynirleri arasında gösterilir. Burratanın çıkışı aslen İtalyanların ”hiçbir şeyi ziyan etmeyelim” anlayışıyla doğmuştur. Süt kreması ve mozerrellanın üretiminden arta kalanları ayrı bir sulu prosesten geçirilince Burrata doğar. İç kısmı hem mozarella hem de krema içerir, dışındaki ince kabuk ise bir nevi katı mozarelladır. Yapısındaki manda sütünün doğal ve baskın yoğun kıvamı Burrataya karakteristik özelliğini verir. Mevsiminde taze yaz domatesi, biraz fesleğen ve taze baget ekmek ile basit ama mükemmel bir ziyafet yaratabilirsiniz.

Genellikle oda sıcaklığında, taze olarak servis edilmesi tavsiye edilir. Yapımı şimdilerde eskiye nazaran daha yaygın ve hızlı olsa da, tam kıvamında ipeksi-kremsi iyi bir Burrata Peyniri’ne her zaman rastlamak kolay değildir.

Türkiye’de son yıllarda iyi peynir yapma gayretiyle 1994 yılından bu yana Evrenseki / Manavgat bölgesinde et ve süt üretimi yapan Rani Çiftliği, Burrata Peyniri gibi yurt dışı menşeili peynirleri Türkiye’de üretmeyi başarmıştır.

[wdi_feed id=”1″]

 

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

One thought on “Burrata Peyniri Nedir?

  • hasan yeşil

    burratanın makinası fabrikasyon bi yapımı varmı ben elde yapıyorum sıcak ellerimi yakıyor

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir