Çankaya’da Soğuk Arnavut Ciğeri Nerede Yenir? Meşhur Ciğerci Hasan Usta, Ankara

Ankara ziyaretlerimizin birinde etrafta döner dışında dişe dokunur bir şeyler ararken bulduk Meşhur Ciğerci Hasan Usta‘yı. Daha 100 metre öteden konseptine vurularak yanına koştuğumuzda Harbiyiyorum için doğru bir yer olduğunu anladık. Tepesinde bir şemsiye ile beyaz tekerlekli tezgahında dışavurumcu bir şekilde dizdiği soğan, domates ve bilimum nevale bize “Haydi gel!” diye göz kırpıyor, Hasan Usta’nın vakur tavırları ise olayı daha bir meşru kılıyordu.

İki abimiz gobite gömdükleri bol soğanlı arnavut ciğerini midelerine yuvarlarken biz de Hasan Usta ile sohbete başladık. İki tane ürünü varmış, şöyle isimlendirmiş: Gobit Ciğer, Gobit Yumurta.

Zaten Gobit, aslında Ankaralıların haşlanmış yumurtalı, soğanlı bol baharatlı içeriğin pideyle -pide de bazlama kıvamında pide ama- buluşmuş haline verdikleri isim. Ama gel zaman git zaman bu pide içerisine ne konsa ismi “Gobit” olmuş. Aslında etimolojik olarak da Gobit, Hemşin’li hemşerilerimizin dilinde “Ucu küt, yuvarlak, oval” anlamına geliyor ki bu da yediğimiz şeyle gerçekten çok anlamlı.

Biz İstanbul asilzadelerinin asla anlayamayacakları bu fast food yemek çeşidi aslında Ankara’nın uygun fiyatlı ve en çok lüpletilen sokak lezzetlerinden bir tanesi.

meshur-cigerci-hasan-usta-ankara-02

Zira afedersiniz ama İstanbul’daki sosisli sandiviç ekmeğinin içine konulan yumurta ve soğan kombinasyonuna her türlü bin basar. Velahasıl, gobit bu yüzden daha karakterli bir yemek.

Hasan Usta da Gobit ekolünden yola çıkarak aslında kendine yeni bir dil yaratmış. EGO’dan emekli olduktan sonra bakmış oturmak ona göre değil ve evde de çok güzel Arnavut Ciğeri yapıyor. Demiş ki sokağa çıkayım ki halka hizmet olsun, insanlar bu lezzetten mahrum kalmasın, sadece evde hane halkı parmaklarını yemesin, herkes yesin.

Çok da iyi yapmış! Zira iyi Arnavut Ciğeri yapan kaç tane yer sayabilirsiniz ki sevgili okur? Hasan Yılmaz (Hasan Usta) 10 yıldır aynı yerde mütevazi tezgahında insanlara Gobit ekolünden yiyecekler sunmaya devam ediyor. Biz “Meşhur Ciğerci Hasan Usta” olma iddiası sebebiyle ciğerinden yedik. Bol baharatlı soğan ve nevaleyi de içine gömdürdük. Aman nasıl keyiflendik anlatamam. Oradan da toplantımız var ona gideceğiz, iyi mi?

Koy koy Hasan Usta! Huyundan da koy suyundan da…

Allah başımızdan Gobitcileri ve Hasan Ustaları eksik etmesin!

Sağlık ve afiyetler dileriz…

meshur-cigerci-hasan-usta-ankara-03

Meşhur Ciğerci Hasan Usta
Adakale Sokak. (Ziya Gökalp Caddesine Yakın), Çankaya, AnkaraSalih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

4 thoughts on “Çankaya’da Soğuk Arnavut Ciğeri Nerede Yenir? Meşhur Ciğerci Hasan Usta, Ankara

 • 05 Kasım 2014 tarihinde, saat 12:43
  Permalink

  ohhh afiyet olsun.. biz Ankaralılar gerçekten severiz Hasan Usta’yı.. siz de tam doğru adrese gitmişsiniz.. bravo :)

  Yanıtla
 • 20 Kasım 2014 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  kaç lira ki bu :)

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2015 tarihinde, saat 02:35
  Permalink

  Her zaman vazgeçilmezimdir hasan usta temiz, hijyenik , lezzetli şiddetle tavsiye ederim sohbetinede doyum olmaz fiyatıda çok uygun

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir