KokoreçÜsküdar

Çengelköy’de Kömürde Kokoreç Nerede Yenir? Çengelköy Kokoreççisi, Selahattin Abimizin Yeri, Çengelköy, Üsküdar, İstanbul

Efendim geçen gün karnımız tıka basa dolmuş. Öyle az da yemedik hani, “Yuh yani!” kadar yedik. Ancak çok pis bir huyumuz var. Çengelköy’de yolda giderken yemekten önce kömürde kokoreç standı gördük ve tüm ziyafetimiz boyunca da o kokoreç standı bilinçaltımıza yapıştı kaldı.

Vallahi yemek konusunda Türk dizi senaryosu gibi bir şeyiz. Hani zengin bir kızla berabersinizdir de aşık olduğunuz o fakir kız aklınızdan çıkmaz ya, bizimkisi de o hesap. Akşam yemeğinde son derece lüks yemeğimizi (krallara layık) yerken aslında o fakiri de ne zaman yeriz diye düşünüyorduk. (Bilmem ayıp mı oldu böyle benzetmek ama öyle oldu)

Krallara layık soframızdan kalkıp da dömbelek olmuş göbeklerimizi içeri çekerek bulunduğumuz yerden geriye Çengelköye’e doğru yürüdük de yürüdük. Bu arada da birbirimize şöyle diyoruz “Hem çok iyi oldu böyle yürümek, yediklerimizi eritiyoruz.

Nasıl palavra!

Neyse vardığımız Çengelköy Kokoreççisi’nde “Vitrin Hastalığı” olan bir işletme sahibi olduğu belli. Led tabelalar, ışıklar bir yanıyor bir sönüyor, yazılar akıyor, hava durumu falan ne ararsan var. Neon ışıklar altında kokoreç deneyimi ilk defa yaşayacağız ve bunun için de gayet heyecanlıyız.

cengelkoy-kokoreccisi-selahattin

Biz vardığımızda saat 22:30 sularıydı ve tüm kokoreç şovunu fani gözlerimizle idrak etme şansına eriştik. Öğrendik: Has Çengelköy Kokoreççisi kadrosu tam da güneş battıktan sonra orada oluyormuş. Yani buraya gelecekseniz akşam saatinde gelin sevgili okurlar! Yoksa yedek kadro ile karşılaşırsınız.

Neyse. Biz standa yaklaştık, yakışıklı, bıçkın bir abi de bize yaklaştı ve ne istediğimizi sordu. “Kokoreç” dedik. Sonradan öğrendik bu zat-ı muhterem Selahattin abiymiş ve mekanın sahibiymiş. Kendisi yılların kokoreççisi olur. 35 yıldır bu işin içinde. Her iyi kokoreç standının önünde olması gerektiği gibi elbette Çengelköy Kokoreççi‘sinin önünde de sıra var.

Yere tabureye çömdük ve beklemeye başladık. Çok geçmeden iri kıyım kokoreçlerimiz bir güveç içerisinde bize getirildi. Size de böyle yemenizi tavsiye ederiz. Kokoreç’in hasosu böyle sek yenir. Kokoreç ilminiz gelişir, çocuklarınıza anlatacağınız farklı anılarınız olur.

Güveçte gelen iri kıyım kokoreçlerimiz ultra lezzetli. İç yağı var ama çok az. Selahattin abiye “İşin sırrı nedir?” diye sorduk. “Kokoreç Balıkesir, kekik Çanakkale, biber Gaziantep olunca öyle oluyor.” dedi.

cengelkoy-kokoreccisi-aziz

İtiraz etmedik. Zira 35 yıldır da bu işin içinde kendisi. Ondan iyi bilecek halimiz yok. Hey! Gençliğinde kayıp kokoreççiler kralı efsane  Vahap usta ile Eminönü’nde aynı hanın içerisine kokoreç arabasını bırakan kişiden söz ediyoruz burda. Dönemdaş kendisi.

Respect!

Selahattin Usta’mız burada kendi genç ustalarını da yetiştirmiş. Tezgahın başında Aziz var. Patada kütede kokoreç doğruyor. “Hey Allahım, bunlar ne neşeli bir grup len böyle” diye içimizden geçiriyoruz. Sanki kokoreç doğramıyorlar da düğüne gelmişler az sonra halay çekmeye başlayacaklar.

Ne güzel ve de Maşaalah!

Selahattin ustamıza şunu sorduk. “Yahu usta biz buraya tıka basa dolu geldik. Peki nasıl oldu da bu kokoreçleri 2 dakikada lüplettik? O da bize yılların ilmiyle cevap verdi.

“Gençler ola ki kokoreçi sıradan yiyecek sanırsınız, yanılırsınız. Her kim çevre esnaftan yiyeceğini yer, yine soluğu burada alır. Olmaya yiyecek cihanda bir lokma kokoreç gibi.” der ve sahneden çekilir.

Vesselam!

komurde-kokorec-cengelkoy-kokoreccisi-01

Çengelköy Kokoreççisi
Halk cd. No:15 Çengelköy, Üsküdar, İstanbul
Tel: 216 3187656

Googe Map IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Çengelköy’de Kömürde Kokoreç Nerede Yenir? Çengelköy Kokoreççisi, Selahattin Abimizin Yeri, Çengelköy, Üsküdar, İstanbul

  • İyi bir kokoreççi ve İstanbul’da yediğim en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Ancak Ankara’nın Atatürk Orman Çiftliği ve Pikolet kokoreçleri ile kapışırsa alt etmesi zor. :)

    Yanıtla
  • Barış

    Çarşamba günü ordayım insallah hem ziyaret hem ticaret yapmaya çalışacağım :)

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir