İşlenmiş EtNew York

Upper East Side’da Pastrami ve Corned Beef Nerede Yenir? Pastrami Queen, Manhattan, New York City, USA

Pastırma’nın kökeni Türkiye’dir. İki kere iki dört. Araştırın bakın. Öncesi yok. Pastırma lafzı bastırılmış et manasında olan “Bastırma” dan gelir. Buzdolabının olmadığı günlerde dana döş heba olmasın diye tuza bulanıp yıkanırmış. Daha sonra 10-15 gün boyunca kurumaya bırakılıp kan ve tuzdan iyice arındırıldıktan sonra üzeri çemenle sıvanıp servis edilirmiş. Keza o günden bugüne bu topraklarda pastırma ilminde değişen bir şey yok. Ayrıca iyi pastırmanın adresi Türkiye’de bellidir: Kayseri.

Amerika’da yediğimiz Pastrami denen olay ise 1887 yılında Romanyalı kasap bir Yahudi göçmenin arkadaşının eşyalarını ülkesine geçici olarak dönmesi esnasında kendisine Pastırma yapma tarifini göstermesi karşılığında emanet almayı kabul etmesi ile başlamış. (Bak sen!? Güzel hikaye.)

Ancak Amerikalı kardeşlerimiz Pastırma’yı Türkler’den ya doğru öğrenememişler ya da uzun süre hafızalarda ve mekanlarda yer edinen meşhur kokulu çemeni bir türlü benimseyememişler ki ortaya çemensiz pastırma fırtlatmışlar. Tabii malum çemensiz pastırma da bir halta benzemeyeceği için buna bir iki işlem daha yapmak gerekmiş ve yapmışlar.

pastrami-corned-beef-pastrami-queen-nyc-01

Efendim, Pastrami Queen‘i Metropolitan Museum‘a gittiğimiz bir öğlen ziyaret ettik. Şu iki dilim ekmeğin arasında yanında yarı turşu kornişonlarla sunulan görsel endamı ile akılları çelen Pastramigillerden bir de biz yiyelim dedik. Diledik ki memleketimizden Kayseri esintileri de buluruz, lakin olmadı. Bu olay bizim pastırmadan tamamen uzaklaşmış sevgili okuyucular.

Ama durun, yazıyı sonuna kadar okuyun. Biz beğenmediğimiz şeyi yazmıyoruz biliyorsunuz.

Hemen farklılıklar konusuna girelim. Öncelikle Pastrami, Manhattan’da tıpkı yukarıda hikayesini anlattığımız gibi Kosher klasmanında yapılan ve daha çok Yahudilerin markalaştırdığı bir yiyecek türü olarak burada arz-endam ediyor. Ayrıca teknik anlamda tuzla kurutulan ve baharatlanan etler burada tekrar buharla terletilip önünüze çıkartılıyor. Bu da sıcak servis edilen ve yağı/nemi yerinde etlerle karşılaşıyorsunuz anlamına geliyor.

pastrami-queen-crew-nyc-manhattan

Ama güzeller mi? Güzeller! Lezzetliler mi? Çoook! Ete doyuyor musunuz? Hem de nasıl! Bir daha olsa yer misin? Yemem mi!? Siyah? Beyaz! En büyük? (Herkes burada kendi takımının ismini haykırsın!)

Ulaştığımız bu “coşkun nokta” bu etlerin bizde yarattığı hissiyatı net bir şekilde tarif ediyor.

Ha unutmadan, Pastrami Queen‘de bir de Corned Beef denedik. O da granül tuzlarla terbiye edilmiş et manasında ve Pastrami’nin kardeşi olarak sahnede. İkinci Dünya Savaşı sırasında popüler olmuş başarılı bir et. Aynı şekilde dilimlenmiş olarak servis ediliyor. O yüzden sandviçlerimizi bir Pastrami bir de Corned Beef şeklinde yaptırdık. Açıkçası hangisi daha iyiydi derseniz Corned Beef’i daha başarılı bulduk.

Neyse efendim, Pastrami Queen’de gidin, coşun. İsteyene burada dana dil bile var. Bir tek adam gibi çorba eksik. O da olsa konsept tam olacakmış. Bizi tanıyanlar çorbadan kastımızın ne olduğunu bilirler. Kelle paça çorbası elbette!

pastrami-queen-nyc-corned-beef-brisket

Pastrami Queen of NYC
1125 Lexington ave (78th street and Lex) New York, NY 10075
Tel: 212 7341500

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Upper East Side’da Pastrami ve Corned Beef Nerede Yenir? Pastrami Queen, Manhattan, New York City, USA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir