Kapanan Restoranlar

Karaköy’de İnegöl Köfte Nerede Yenir? Meşhur Köfteci Sami Usta, Karaköy, Beyoğlu, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Dışarıda tabelada İnegöl Köfte yazmıyor. Sami Usta’nın önünden defalarca geçmemize rağmen tabakta sunulan köftelerinin görüntüsü bize hep vasat ev köftesi gibi geliyordu. Halbuki biz İnegöl Köftesini bilen ve hatta Tekirdağ köftesine göre de üstün görenlerdeniz. Pek sevgili dostlarımız Yusuf ve Aren biraderlerin (Yusuf & Aren bros.) Sami Usta‘da her köfte yiyişlerinde bizi telefonla taciz etmeleri sonucunda mübarek aydınlanmamızı yaşadık.

Çok da güzel oldu sevgili okurlar!

Biz köfteci bir milletiz. Mesela güzel bir kız gördük mü, “köfte gibi kız” (Bkz. Adnan Oktar) falan şeklinde benzetmeler yaparız. Bilinçaltımız köfteyle çok bağlantılıdır. “Köfte gibi dudak” vardır bir de bizde. Peki bunu neden yaparız? Çünkü köfte bizim için çok seksi bir yiyecektir.

Şimdi bu Sami Usta’nın köfteleri de “Köfte gibi köfte” arkadaş! Ne yalan söyleyelim, daha önce yemediğimiz için çok pişman olduk. Yine de yeni bir Harbiyiyorum lezzet durağı bulmak bizim için paha biçilemez olduğu için, geç olsun ama güç olmasın. Buraya geldiğimiz anda Kadıköy’deki Ekspres İnegöl Köftecisi ve Çiçek Izgara‘dan sonra İnegöl Köftesi hususunda İstanbul’da üçüncü voleyi vurduğumuzu anladık.

meshur-inegol-koftecisi-sami-usta-karakoy-02

Sami Usta (Sami Ökmen) 1964 yılından beri bu işin içinde. Allah uzun ömür versin, köfteleri gibi çok tatlı ve çok tontiş biri. Bursa’da yıllarca Çiçek Izgara’da ustalık yapmış. Dükkanında zahmetle yapılan İnegöl köftelerinin kesinlikle makinede hazırlanmadığını altını çizerek belirtiyor. 220gr’lık porsiyonlar halinde sunduğu köfteleri sulu, yumuşacık, elastik, doyurucu ve her ideal İnegöl köftesinde olması gerektiği gibi neredeyse baharatsız. Çok güzel, çok. Wunderbar!

Köftenin yanında verdiği acı sos da diğer köftecilerde görebileceğiniz tarzda değil. Sami Usta belli ki yemesini de oldukça seven biri, zira lezzet denen bu mefhum kavram lokantasındaki diğer tüm çeşit yiyeceğe de sirayet etmiş.

Peki neye etmiş? Mesela çorbalarına etmiş. Biz Sami Usta’da bir de tavuk suyu çorbası içtik, bayıldık. Tavuk suyu çorbası dışında mercimek ve paça çorbası da vardı. Bunları da bir sonraki ziyaretimizde deneyeceğiz, söz! Sonracığımıza burada bir de ekmek kadayıfı ve irmik helvası var ki adamı durduğu yerde uzaya gönderir vallahi!

Bir de Sami Usta, diğer İnegöl Köfteciler’e ihanet etmiş ve İnegöl Köftesi’nin tarifini yazıp lokantasının da duvarına asmış.  Merak eden varsa gitsin, okusun baksın, öğrensin. Öğrenmek iyidir. Öğrendiyseniz aferin!

Dile kolay İnegöl Köfte bu. 110 yıllık sır! Meslek, meslek…

Hadi gidin yiyin gari.

*Köfteci Sami Usta ve köftelerini Harbiyiyorum Youtube kanalından izlemek isterseniz buradan!

meshur-inegol-koftecisi-sami-usta-karakoy-istanbul-03

Meşhur Köfteci Sami Usta
Kemankeş Kara Mustafa Paşa Mah. Mumhane Cd. No:19/1 Karaköy – İstanbul
Tel: 0212 2437986

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir