Kümes Hayvanları

Çerkez Tavuğu Nedir?

Çerkez Tavuğu Nedir?

Kafkaslardan gelip İstanbul’a ve çevresine yerleşen Çerkesler, ağır geleneklerinin yanında mutfak kültürlerini de korumayı bilmişlerdir. Çerkez mutfağının baş yemeklerinden olan Çerkez tavuğunun yanında Çerkez salatası da İstanbul Saray ve halk mutfağında yerini almıştır. Tarifini 19.yüzyıl yemekleri arasında görebildiğimiz bu yemeğin özellikle misafirler için pişirildiğini bilmekteyiz.

Bir rivayete göre Çerkez kızlarının güzelliği dillere destanmış, istemeye gelenlere her istenen kız kendi elleriyle Çerkez tavuğu pişirip sunarmış, eğer yaptığı yemek kendi gibi güzelse o kız tereddütsüz istenirmiş. Çerkez tavuğunun özellikle düğünlerde, derneklerde ve çeşitli şölenlerde ilk hazırlanan yemek olmasının nedeni bu gelenek olsa gerek.

Aynı zamanda çok tercih edilen bir meze olan Çerkez Tavuğu, taratorun tavuklu versiyonu olarak Türk içki sofralarının baş tacı olarak yer almaktadır.

Çerkez Tavuğu Tarifi

 • 1 adet orta boy tavuk
 • 6-7 dilim bayat ekmek
 • Yeterince tuz ve karabiber
 • 500 gram ceviz (bu yemeğin ön plana çıkan tadı cevizdir)
 • Tavuğu haşlamak için yeterince su
 • 1 çorba kaşığı dolusu ceviz yağı
 • Süslemek için maydano dalları

Çerkez Tavuğu Yapılışı

Öncelikle genş bir tencerede tavuğu tuzunu da ilave ederek haşlayın.

Diğer tarafta cevizi robottan geçirin, ıslatıp suyunu iyice sıktığınız ekmeği, tuzu ve biberi ilave edin. Bu karışıma koyu boza kıvamı alana kadar tavuk suyu ilave edin. Daha sonra bu sosu geniş bir kaba aktarın. Soğumuş olan tavuğu kemiklerinden ayırıp didin, biraz tuz ve karabiberle örselemeden karıştırın, geniş servis tabağına koyun, üzerinin her tarafını yaptığınız sosla kaplayın. En üstüne ceviz yağına pul biber karıştırıp her yerine yayın, arzuya bağlı maydanoz yapraklarıyla süsleyip servis edin.

(Eskiden et makinesinde ceviz çekilir ve bu işlem birkaç kez tekrarlandığı için cevizin yağı bir kenara akardı. Burada biriken yağ da yemeğin üzerine dökülürdü.)

*Çerkez Tavuğu hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair öngörüleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

5 thoughts on “Çerkez Tavuğu Nedir?

 • Osman Cihad Esen

  Babane tarafından Çerkez olarak bu tarif bir hayli eksik.
  Malzemelerde
  Sarımsak ve Kişniş eksik.
  Çerkez tavuğuna karabiber konmaz çerkez biberi konur bulunmaz ise tercih edilmesede pul biber olur.

  Ekmek 5-6 dilim yetmez 1 tam ekmek olmalı.
  Tavuk haşlandıktan sonra didiklenerek küçük parçacıklara ayrılmalı. Ceviz ve ekmek eski tarz kollu kıyma çekme makinası varsa orada çekilmeli, yoksa ikisi robotta çekilecek önceden ekmek ıslatılmayacak.
  Havanda zevke göre 3-8 diş sarımsak dövülür. Yaklaşık 1 çorba kaşığı kişnişte burada döbülür kıvam için 3-4 cevizde de havana konur.
  Ceviz ve ekmek karşımı artık kaba un haline gelmiştir. yavaş yavcaş yedirilerek tavuk suyu eklenir. asla sıcak su vs falan eklenmez. Yaklaşık yarım tencere tavuksuyu kıvamı tamam olacaktır. içine didiklenmiş tavuklar eklenir. en son havandaki karışım eklenir(Havandaki karışım acı ve sarımsak oranını belirleyeceğinden yarıca bir miktar tutulur misafirin arzusuna göre bu artık sos halkine gelmiş kıvam eklenir. Süsleme maydanoz ve bütün çerkez biberi gezdirilmiş ceviz yağı ile yapılır.

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Cihad bey Allah sizden razı olsun. Bildiğinizi esirgememişsiniz :) Bize de “bir yapsanız da yesek keşke” demek kaldı yorumu okuyunca.

   Yanıtla
   • Serra A.

    Sego Alfredo; size aynen katiliyorum :)

    Yanıtla
 • Geri bildirim: Yeni Yılı Evde Karşılayanlara Özel Yılbaşı Menüsü -

 • Geri bildirim: Çocukluğumun Yılbaşı Sofrası | Harbi Yiyorum ®

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir