Genel Yemekler

Cevizli Sucuk Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu sucuk, başka sucuk! Sabah tavada üzerine iki yumurta kırıp ekmeği üzerine banamasak da bu da bir sucuk işte. Cevizli Sucuğun görünümü cevizi çepe çevre saran kahverengi katman ile birlikte, şekil itibari ile sucuğa benzediği için bu şekilde isimlendirilmiştir. Ceviz tanelerinin itina ile ipe dizilmesi, pekmezin ise sırası geldiğinde kendisini göstermesi ile allegori tamamlanmaktadır.

Cevizli Sucuk, ülkemizde farklı yörelerde maraş sucuğu, köme, şaran, bandırma ve şeker sucuğu gibi isimlerle de bilinmektedir. Türkiye sınırlarından çıktığımızda ise Gürcüler Çurçhela (çurçh’ela) Ruslar Orcik demektedirler. Artvin’de bolca vitamin içermesi ile kışlık yiyecek olarak kullanıldığı bilinen tatlı, seferberlik zamanında Artvin’den göç eden insanlarla çeşitli yörelere ulaşarak bilinirlik kazanmıştır. Bu ilimizde üzüm ve dut şırası, erik, hurma, kivi, elma gibi çeşitli meyvelerle de yapılmaktadır. İçeriğinde bulunan cevizin besin değerinin yüksek olması, kalsiyum, fosfor, demir, tiamin içermesi faydalarını gözler önüne sermektedir.

Cevizli sucuğu genel olarak incelediğimizde üzüm şırası ve pekmezin varlığıyla enerji yüklü olduğu görülebilir. Tarihteki yerine bakıldığında Osmanlı padişahları enerji ve zeka veren bir yiyecek olarak bilirlermiş ve bolca tüketirlermiş. Çoğu marketlerde rahatlıkla bulunabilen bu tatlı sucuğun yapımı da oldukça kolaydır.

Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır?

Malzemeleri: Ceviz, 3 su bardağı pekmez, su, 1 su bardağı nişasta, 6-7 yemek kaşığı un, 1 su bardağı sıcak su

Öncelikle yorgan iğnesinden geçirilen ipliğe cevizler geçirilir. Merak etmeyin bunu yapmak için dikiş nakış bilmenize gerek yok. Cevizler biraz suda bekletildiğinde kolaylık ipten geçirilebilir. Tencere içerisine pekmez ardından nişasta eklenir. Unu da ekledikten sonra karıştırarak kaynaması beklenmelidir. Kıvam olarak bozadan daha yoğun olması gereken karışım eğer fazla katı olursa sıcak su ekleyip karıştırarak açılabilir. Son aşama olarak ipe geçirilen cevizler, tencere içerisindeki karışıma bulanarak kurumaya bırakılır. Not:100gr da yaklaşık olarak 322 kcal bulunmaktadır. Afiyet olsun.

*Cevizli Sucuk hakkında sizin de ekleyeceğiniz görüşleriniz ya da nerelerde yenildiğine dair bilginiz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Fotoğraf: uludagsozluk.com

2 thoughts on “Cevizli Sucuk Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir