Genel Yemekler

Chai Karak – Karak Çayı Nedir?

Chai Karak/ Karak Çayı, körfez ülkelerinde sıkça tüketilen sütlü kahve renginde bir çay türü. Ama bizim içtiğimiz çayla kesinlikle karıştırmayın. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve Katar’da yaşayan insanlar için gümlük sosyal bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Öyle ki; yaşlısından gencine birçok insan, küçük bir bardak karak çayı almak için uzun uzun sıralara girebiliyor. Hatta günde binlerce bardak çay satan mekanlar bile var.

Karak Çayı olarak da bilinen Chai Karak,kuvvetli çay” anlamına geliyor. Sütlü bir çay olması, içerisinde baharat bulundurması ve Hindistan kökenli bir çay olduğuna inanılması sebebiyle Hindistan’a ait olan “Masala Chai” na çok benzetiliyor. Katar’da eğer Tea Time gibi meşhur chai karak büfelerine giderseniz burada önünüze servis edilecek çayın şekerli olacağına emin olabilirsiniz. Chai Karak, tıpkı Chai Tea Latte gibi standardında şekerli servis edilen bir içecek. Bizim gibi çayı şekersiz içiyorsanız, bu midenizi bile bulandırabilir.

[wdi_feed id=”1″]

Karak Çayı’nın içerisinde Masala Çayı kadar fazla sayıda baharat bulunmaz.  Kakule, – isteğe bağlı olarak zencefil ve safran- bulunur. Boğaz ağrısına iyi geldiği ve iltihap söktürücü bir etkiye sahip olduğu düşünülür.

Genellikle Chapati (Hindistan’a özgü mayasız, tamamen buğday unundan yapılan bir ekmek türü) denilen ekmek ile birlikte sunulur.

Karak Çayı Nasıl Yapılır?

Bir çay kaşığından biraz az siyah çay ve kakule karıştırılır ardından kaynar suda birkaç dakika kaynatılır. Çay ocaktan alınır, rengi sütlü kahve rengini alana dek suyu alınmış yoğun kıvamdaki süt ve isteğe göre şeker eklenir. 2 dk daha kaynatılır. Ve yumuşak içimli çayınız hazır!

Afiyet olsun.
One thought on “Chai Karak – Karak Çayı Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir