KadıköyPizza

Bağdat Caddesi’nde Pizza – Pide (Duo) Nerede Yenir? Pizza Locale, Erenköy, İstanbul

Pizza’ya Türk Usulü Bakışı

Sonunda kendimize göre bir pizza (ya da acaba pide mi desek?) bulduk. Öyle ki, bir yarısı doğuya bakıyor; pide gibi. Diğer yarısı batıya bakıyor; pizza gibi. İsmi Duo. İnsan azmanı, harbi bir şey. Sahibi Bağdat Caddesi’nde Köşk sokakta yeni açılan İzmir’li güzel Pizza Locale. Daha önce Beşiktaş Akarateler’den bildiğimiz ve ismini ilk kez İzmir’de duyduğumuz mekan “fast casual” konsepte sahip yeni nesil bir pizzacı. Lakin 30 küsur çeşit pizzaları yanında pide/pizza spesiyali olan Duo ile aklımızı başımızdan almayı başardı.

Nasıl mı? Şöyle… Öncelikle pizza ustası pizza hamurunu kocaman açıyor. Sonra bunun yarısına kavurma ve kaşar peynirini debeleme dolduruyor. Üstüne de pizzacılığın en önemli dokunuşu olan domates sosundan bırakıyor. Daha sonra bu kısmın üstünü pizzanın yarısını battaniye gibi çekiştirip örterek bir Calzone (Kapalı Pizza) oluşturuyor. Oldu mu size, pidemsi ama hamurun diğer yanı hala boş bir nefaset. Eh, hamurun geri kalanını da doldurmak lazım.

Bağdat Caddesi'nde En iyi Pizza Nerede Yenir?

Pizza ustamız boş durmuyor tabii. Kalan hamurun üzerine klasik pizza aşamalarını uyguluyor ve son olarak füme kaburga etini kaşar ve domates sosu üzerine büyük bir hünerle döşüyor. İşte size bir Duo’nun anatomisi. (Henüz çiğ ama, bekleyin!)

İkinci aşama elbette fırınlama. Bağdat Caddesi Pizza Locale şubesindeki fırına değinmeden geçemeyeceğiz. Mekana girer girmez doğrudan göz göze geldiğiniz kırmızı renkli, odun ateşi ve gazla çalışan dev hibrit pizza fırını bir fırından daha öte bir oluşum. Mekana direk dekor olarak eklenmiş bir sanat eseri. Adeta sanayi devrimi sonrası post-modern bir heykel gibi arz-ı endam ediyor. İşte efendim, Duo isimli azman o heybetli fırına giriyor.

Beş dakika sonra fırından çıkınca üzerine yeşillik ve parmesan serpiştirilen Duo tam da bu haliyle masanıza servis ediliyor. Açıkçası bizim için gerçek bir başyapıt! Da Vinci’nin Altın Oran’ı, adeta Vitruvius Man mübarek.

Vakit kaybetmeden kapalı olan pide (Calzone)  kısmının doğrudan karnına bıçakla giriyoruz ve “Foşşş!” işte en sevdiğimiz an… Kaşarlar ve kavurmalar sıcak hamurun içinden dışarı pörtleyip de buharını dışarı salarken, füme kaburga etli kısımdan aceleyle bir parça keserek ağzımıza atıyoruz. Sonra tekrar kavurmalı kısma dönüyoruz ve az önce başladığımız işi bitiriyoruz. İşte bu da “Duo” yemenin anatomisi.

-Bunca anlattığımız şeyin gerçi burada videosu var :) – Aşağıda izleyebilirsiniz. Youtube kanalımıza da abone olmayı unutmayın!

Sonuç; Duo kesinlikle bir etobur olarak hayalimizin pizzası/pidesi. Aç olduğumuz zamanların en içli fantezisi. Harbi acıkanların, harbi kurtarıcısı. Pizza azmanı, yüce midelerin efendisi ve dahi bizim son zamanlarda yediğimiz ve tekrar tekrar yemek istediğimiz yegane mukavvi bir yemek.

Efendim şimdi yazının başından beri bu ürüne bir pide, bir pizza deyip durduk. Biz bu yeni kategorik ürüne “Pidezza” ismini veriyoruz.

Siz de rahat edin, biz de.

Gidenler selam götürsün.

Vesselam!

Pizza Locale – Bağdat Caddesi
Caddebostan Mahallesi, Köşk Sk. No:4, 34728 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 350 50 51