YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Earl Grey Çayı Nedir?

Herkesin İngilizce “Early” kelimesi ile bağdaştırarak erken saatte içilen keyif çayı gibi algıladığı “Earl Grey” aslında İngilizlerin “Lordlar Kamarası” kast sisteminde geçen bir ünvandan gelmektedir. Ayrıca “Earl” ün bizdeki karşılığı çok yakinen bildiğimiz “Reis” demektir. Yani Earl Grey: Reis Grey demek. Teknik olarak Earl Grey çayı, bergamot ile harmananmış çaya verilen isimdir. Bu durumda bu harmanlanmış çaya Reis kendi ünvanını ve soyadını vermiş oluyor. Gelelim hikayesine…

Charles Grey, seçkin bir İngiliz ailesi mensubu. Politik yaşamda ünlü biri ve bir dönem İngiltere’de Lordlar Kamarası’nda başbakanlık yapıyor. Lordlar Kamarası’nda ünvan hiyerarşisi aşağıdan yukarı şöyle işliyor: Baron, Vikont, Earl, Marki ve Dük. Yani bizim Earl ismi işte tam da buradan geliyor. Bu ünvanlar babadan oğula devredilen ünvanlar. Bir tür miras yani… Bu da demek oluyor ki Charles Grey’in babası da “Earl” ünvanına sahip. Oğlu da Earl olacak, torunu da…

İşte Earl Grey’in çayı anlamına gelen bu harman çay, aslında aromasını ve farkını içinde bulunan bergamottan ötürü ediniyor. Bunu da rivayet o ki Charles Grey’e başbakanlığı zamanında Hintliler bir karışım çay yapıp hediye etmişler, Earl Grey Beyefendi de bu çayı hanımı ile birlikte çok beğenmiş ve “Twinings in the Strand” firmasına vererek bu çaydan sürekli üretmesini söylemiş. Böylece Twinings kendilerine verilen bu örneği formüllendirmiş, harmanlamış ve ismini de “Earl Grey” koymuş. Sonuç: Reisimiz günümüzde içtiğimiz bergamot aromalı çayın modern isim babası haline gelmiş.

Tabi ki piyasaya sürülen bu çay İngilizler tarafından çok beğeniliyor ve Earl Grey ismi de bu şekilde meşhur oluyor.

İnsan yaşamının bir ironisi olarak büyük bir politikacı ve İngiltere’de köleliği kaldıran kişi olmasına rağmen Charles Grey tüm dünyada kendi ismini taşıyan çayla nam salıyor.

Köleliğin kaldırılmasını anlamladırana kadar içtiğimiz çayı anlamlandırmak daha kolay olsa gerek.

Reisimin Charles Grey’in evli kadınları baştan çıkarmak gibi bir namı daha var. Hazretin bu çapkın yönünü izlemek isterseniz de 2008 yapımı “The Duchess” filmine göz atmanızı tavsiye ederim.

Haydi beş çayına!

Afiyet olsun.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Çay Nedir?
Matcha Çayı Nedir?
Chai Karak – Karak Çayı Nedir?
Beyaz Çay Nedir Nasıl Hazırlanır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Çay Tarifi

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Earl Grey Çayı Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir