Gurme Haber

8 Kasım Dünya Kokoreç Günü! Kutlayalım :)

Maalesef yoğurdu kaptırdık, (Yoğurt değil Greek Yoghurt) baklava da pek bizimmiş gibi durmuyor. Coğrafi işaret almadığımız, pazarlamasını doğru yapamadığımız ama icrasında on numara olduğumuz ülkemize özgü bir çok lezzeti bir gün bir yabancıdan “Bu aslında Yunanlıların birader!” diye duyunca üzüntüden geberiyoruz. Gelin “Kokoreç” imizi kurtaralım! Ona sahip çıkalım. Bir insiyatif alarak 8 Kasım’ı Dünya Kokoreç Günü ilan ediyoruz! Üstelik bunun ülkemizden başlayarak tüm dünyaya yayılmasını arzu ediyoruz.

Amacımız yılda bir kez de olsa Kokoreç üzerine bir farkındalık yaratmak. Bu farkındalığın merkezini de Türkiye kılmak. Kokoreçi seven ölümüne sever, sevmeyen ise nefret eder. Ancak bunca arzu nesnesi olan ve yine bu denli nefret edilen fenomen bir yemeğin hakkını da yalnızca bu topraklar verebilir.

Tüm kokoreç sevenleri bu günde sokaklara en sevdikleri, kendilerine en yakın kokoreç ustalarının tezgahına davet ediyoruz. Sokaklara çıkın, kokoreç tezgahlarına koşun! Yarım, çeyrek, porsiyon, İzmir usulü, domatesli, donmuş, teker, uzay, ne sevdiğiniz hiç farketmez; kokorecinize, kokorecimize sahip çıkın.

Kokoreci başka ülkelere kaptırmayılım. Kokoreç her türlü bizim. Kesin bilgi. Yayalım!

8 Kasım Dünya Kokoreç Günü‘nü iple çekiyoruz.

Bu günde ne yapabilirim?

  • Kokoreççinizle, kokorecinizle bol bol fotoğraf video çekin ve sosyal medya paylaşımlarınızda #DünyaKokoreçGünü #8KasımDünyaKokoreçGünü  hashtaglerini kullanmayı unutmayın!
  • Eğer bir kokoreç mekanı ya da tezgahıysanız sosyal medya hesaplarınızda bugüne özel bir indirim/ikramınız olursa bunu mutlaka duyurun.
  • Unutmayın o gün yegane göreviniz içinizdeki kokoreç sevgisini ve coşkuyu tüm dünyayla paylaşmak.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “8 Kasım Dünya Kokoreç Günü! Kutlayalım :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir