Gurme HaberYEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Dalgona Kahvesi Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya hesaplarında artık neredeyse gözünüze sokarcasına gördüğümüz bir kahve var. Dalgona kahvesi. Bu da neymiş demeyin illa ki görmüşsünüzdür, ya bir arkadaşınız yapmıştır, ya Instagram’da denk gelmişsinizdir ya Tiktok’ta ya da YouTube’da…

Peki nedir bu dalgona kahvesi?

Granül kahve, toz şeker ve suyun birlikte çırpılmasıyla oluşan yoğun bir karışım. Kimya testinin adeta canlı bir örneği. Çırpılma hızına ve süresine göre kıvamı da değişiyor. Basit gibi dursa da ayarı tutturmakta zorlanabilirsiniz.

Soğuk sütün üstüne eklenen bu karışımın kıvamı ne kadar yoğun olursa keyfi de o kadar artıyor.

Sonradan öğrendik ki Güney Kore’de oldukça meşhur bir kahveymiş bu.

Peki neden bu kadar meşhur oldu bizde de?

Korona günlerinde evde vaktimiz ve can sıkıntımız bol olunca, zincir kahvecilerden bol kremalı, şekerli kahvelerimizi alamayınca ve dalgona kahvesinin çok basit malzemelerden yapılabildiğini de gördüğümüzde hepimiz bu kahveyi bir kere de olsa denedik. Ve gördük ki dışarıdan aldığımız kahvelerin zevkini evde de yaşayabiliyoruz… Hoooop patladı gitti…

Bu kahvenin bir handikapı var o da şekersiz yapılamaması. Şeker koymadan sadece kahve ve suyu çırparak denedik biz, köpürmesine köpürüyor ancak şekerlisinin tadını aldıktan sonra şekersizi pek bir anlam ifade etmedi açıkcası.

Hazır yaz ayı da yaklaşıyorken soğuk sütle güzel gidiyor, ancak sıcak sütle de pek ala keyfi çıkıyor.

Bir de tarif verelim ki sizler de evde deneyebilesiniz.

Malzemeler:
Kişi başına 1 tatlı kaşığı granül kahve
Kişi başına 1 tatlı kaşığı toz şeker
Kişi başına 1 tatlı kaşığı su
Süt

Hazırlanışı:
Bir kasenin içine tüm malzemeleri ekleyin ve tel çırpıcı yardımıyla karışım yoğun ve çok açık bir kahve rengine gelene kadar çırpın. He derseniz ki tel çırpıcıyla uğraşamam, o zaman el mikseriyle de hazırlayabilirsiniz. Daha sonra bardağa almış olduğunuz sütün (sıcak/soğuk) üzerine kaşık yardımıyla karışımdan ekleyin.

Dilerseniz karışımı kahvenin üstünde bırakabilirsiniz dilerseniz de hepsini sütle birlikte karıştırabilirsiniz. Sütle karıştırdıktan sonra 15-20 saniye beklerseniz sütünüzün üstünde yumuşacık bir köpüğün oluştuğunu göreceksiniz.

Afiyet olsun.

One thought on “Dalgona Kahvesi Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir