YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Maydanoz Nedir?

Aslında maydanoz, mutfakta yararlı, kalabalık bir kokulu otlar ailesinin babasıdır. Kıvırcık yapraklı evlatlardan bazıları ne yazık ki ailenin adına leke sürmüşler, yalnızca dekoratif amaçlarla kullanılmışlardır. Bazı yerlerde yanlış olarak yalnızca dekoratif amaçla kullanılsa da, içine katıldığı şeylere harika bir acımsı, otsu tat veren maydanoz, mutfakta olağanüstü bir temel malzemedir.

İçerdiği yüksek yoğunluktaki klorofil sayesinde maydanoz, otsu bir tadı olması gereken karışımlara katıldığında öteki lezzetleri gölgelemeden karışımda harikalar yaratabilir. Damakta çok net, karmaşık olmayan bir tat bırakır.

ABD’deki Fransız kökenliler, mutfaklarındaki ağır reçetelerde otsu bir hafiflik yaratmak amacıyla bol bol maydanoz kullanırlar. Maydanoz, geleneksel olarak ABD’nin güneyinde kolay bulunur. Ucuz olduğundan yerel mutfaklarda maydanoz kullanılmaya başlandı ve görüldü ki bu hiç umulmadık yaprağın aslında tadı var. Kereviz yaprağı, kuru soğan ve salçalık biberle bol miktarda kullanılan maydanoz, Louisiana’nın her yerinde gumbo, pirinçli yemekler ve etoufee çeşitlerinde sebze unsurunu oluşturur.

İtalyanlar da maydanozun faziletlerini görmüş olduklarından onu koyu domates soslarında ve daha incelikli deniz mahsulleri karışımlarında kullanırlar. Yaprağının sebze olarak kullanıldığı, uzun süreli pişirme gerektiren yemeklerde bol miktarda maydanoz kullanılabilir. Salata ya da karides soslarındaysa limon veya sirkeyle karıştırılarak az miktarda kullanılabilir. Kullanılacak maydanoz miktarının belirlenmesinde yemeğin yoğunluğu önemli olsa da genel olarak, yemeklerinize maydanoz koymaktan çekinmeyin.

Maydanozun Kıvırcık Çeşidi

Maydanozun yüzlerce alt türü olmasına rağmen, üç ana çeşidi vardır. Bunlar yaygın olarak “kıvırcık”, “düz yapraklı” ve de “köklü” adlarıyla yetiştirilirler. Bu son çeşit, aslında köküyle birlikte hasat edilir, iyice yıkandıktan sonra kökü de öteki türlerin yaprakları gibi kullanılabilir. Aşçıyı bekleyen sorun, hangi çeşitlerin kokulu olup hangilerinin dekoratif kaygılar güdülerek yetiştirildiğini öğrenmektir. Rastladığınız belirgin tatlı maydanozları tadıp seçiminizi yapabilirsiniz.

Kaynak: Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Vanilya Nedir?
Osmanlıların Yemek Yeme Alışkanlıkları ve Sofra Adabı
Dalgona Kahvesi Nedir ve Nasıl Hazırlanır?
Osmanlı Mutfağında Köfte

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

2 thoughts on “Maydanoz Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir