OdaTV Yazıları

Dizi ve Filmleri Tükettiyseniz Size Önerim… Yemek Kanalları

Madem sokağa çıkma yasakları geldi, evdeyiz. Öyleyse evde ilgi alanlarımıza göre vakit geçirecek uğraşlar bulmamız gerekiyor. 

Eğer büyük yapımları ve dizileri tükettiyseniz ve “Başka izleyecek ne var” diye düşünüyorsanız bu hafta sizlere Youtube’da takip ettiğim yeme-içme kanallarından bahsetmek isterim. 

Hemen hepsi yemek/lezzet ve mekan keşfi temalı yabancı kanallar… Benim en sevdiğim ve izlemekten keyif aldığım yeme içme içerikleri de yine bu kanallarda mevcut.

Evet, hazırsanız oturduğumuz yerden bizi başka ülkelere ve o ülkelerin öne çıkan lezzetlerine ulaştıracak, iştah açıcı kanallar hangileriymiş bir göz atalım.

MARK WIENS

Mottosu “Yemek için geziyorum” olan Taylandlı Mark Wiens’in yine kendi isimli yemek kanalı… Kanalının 7 milyon abonesi var ve 1100’ün üzerinde videoya sahip. Mark Wiens’in gezdiği bütün ülkelerde odak noktası sokak lezzetleri. Bu işi hakkıya yapan ciddi bir yemek içerik üreticisi. Aynı zamanda Migrationology.com isimli bir de blogu var.

Tüm videolarında İngilizce konuşuyor ve yediği yemeklere verdiği neşeli mimikleri ile tanınıyor. Gittiği mekanlarda ağzına attığı her lokmanın ardından sanki hayatında o anda o yediği lezzetten daha önemli bir konu yokmuşçasına, şaşırıyor, hayretler içinde kalıyor ve gözlerini açıp kameraya bakarak bizleri de hayretler içinde bırakıyor. 

Sırf bu mimikleri izlemek için kanalına abone olanlar var. 

Dünyada gezmediği yer neredeyse kalmadı. Mutlaka izleyin, abone olun.

THE FOOD RANGER

Kanada doğumlu lezzet gezgini Trevor James’in yemek kanalı. Kanalın 4 milyon abonesi var. Bununla beraber video sayısı 300 küsuru geçiyor. 

Trevor’ın lokal lezzetler ve sokak lezzetleri ana ilgi alanı. Gittiği ülkelerde özellikle bu lezzetleri öne çıkarmaya çalışıyor. Mark Wiens’in izinden giden The Food Ranger’ın Youtube kanalı 2016’dan bu yana aktif. 

Temeli biraz zayıf görünse de içerikleri oldukça renkli ve iştah açıcı. 

Bir göz atın bakalım.

ABI EATS

İki Japon arkadaşın İngilizce konuştukları ve çoğunlukla Japonya’da yedikleri yemekleri anlattıkları bir Youtube kanalı. Kanalın 490 bin abonesi ve 1200’den fazla yemek içerikli videosu var.

İzlemeye nereden başlayalım derseniz, mesela 12 Aralık’ta yükledikleri Tokyo’daki meşhur “Tsjukiji Market”teki sokak lezzetleri videosu ile başlamanızı öneririm.

Ayrıca her ne kadar içeriği İngilizce sunmaya çalışsalar da arada yemek yerken ana dillerine dönmelerini izlemek çok keyifli. 

BEST EVER FOOD REVİEW SHOW

10 yıldır Asya’da yaşayan Amerikalı Sonny’nin Youtube kanalı 6 milyon aboneye ve 380’den fazla videoya sahip. 

Elbette konu sokak lezzetleri ve her ülkeye ait en tuhaf yemekler…

Ayırt etmeksizin her şeyi yiyen Sonny’nin özellikle Namibia, Nijerya, Mynmar ve Afrika sokak lezzetlerini içeren oynatma listelerini izlemenizi öneririm. 

Abone de olmayı unutmayın tabii.

MIKEY CHEN

Yine Uzakdoğu kökenli bir sunucu ve yine Uzakdoğu yemekleri ağırlıklı, eğlenceli bir başka Youtube yemek kanalı. 

Mikey Chen’in bu kanalı dışında bir de Strictly Dumpling isminde bir kanalı daha var. İkisinin toplam abonesi 4,5 milyonu geçiyor. 

Mikey Chen düzenli olarak her iki kanala da yemek içerikleri üretmeye devam ediyor.

Food Insider

Yemek üzerine hemen hemen her türlü içeriğe sahip bir kanal. Derlemeler, listeler, en iyiler, ülke ülke yemeklerin nasıl yapıldığına dair videolar… Kısacası yemeğe dair aradığınız ne varsa bulabileceğiniz bir Youtube kanalı. Aynı zamanda dünyaca ünlü “Insider” medya grubunun yemekle ilgili içerikler üreten bir uzantısı “Food Insider”

Yemek yarışmaları, yemek karşılaştırmaları ve derlemelerini izlemenizi özellikle tavsiye ederim.

2,5 milyonu aşkın aboneye ve binden fazla video içeriğine sahip bu kanala bir kez girdiniz mi içinden zaten çıkamayacaksınız. 

BONUS

HARBİ YİYORUM

Bu yemek kanalı da belki gözden kaçırmış olanlar vardır düşüncesiyle benden gelsin…

12 yıldır “Nerede Ne Yenir”in cevabını aradığımız Harbiyiyorum.com sitemizin Youtube kanalı… Şu anda 110 bin aboneye ve yüzlerce yemek içerikli videoya sahip. 

Geçtiğimiz yıl sonunda İstanbul’da semt semt çektiğimiz 9 bölümlük “Nerede Ne Yenir” oynatma listesini izlediğiniz zaman 110’dan fazla mekan ve lezzet önerisi ile karşılaşacaksınız. 

Programı sunan kişi bizzat benim :) Beni sadece Odatv’de yazar olarak bilenleriniz için Youtube’da izlemeniz şaşırtıcı olabilir.

Kanaldaki “Nerede Ne Yenir” oynatma listesinin farklılığı daha önce İstanbul’da bu denli yoğun bir mekan/lezzet derlemesinin yapılmamış olması. 

Ayrıca yine Harbi Yiyorum kanalında “Market Alışverişleri” yaptığımız oynatma listesinin de çok ilgi gördüğünü belirtmek isterim.

İşte böyle…

Sizlere seyretmeye doyamayacağınız, toplamda binlerce videodan oluşan Youtube kanalları derlemesi yaptım. 

Umarım keyif ve ilham alırsınız.

Afiyetle…

Salih Seçkin Sevinç

*Bu yazının orijinali ilk olarak 13.12.2020 tarihinde Odatv’de yayınlanmıştır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı salih-seckin-sevinc-2-560x268-1-1-2.jpg

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir