ÇayKatar

Doha’da Karak Çayı Nerede İçilir? Tea Time, Souq Waqif, Katar

Chai Karak, nam-ı diğer Karak Çayı çevirisini biraz zorlarsak “kuvvetli çay” anlamına geliyor. Özellikle Katar’da oldukça sevilen ve içecek dendi mi akla gelenlerden biri. Daha sonra en çok tercih edildiği ülke ise İran. Bu iki ülkeyi Karak Çayı tüketiminde diğer Ortadoğu ülkeleri izliyor. Doha’da Çay Karak dendi mi de ilk akla gelen mekanların başında ise Tea Time var.

Eh, Doha’ya kadar gelip de bunca meşhur olan içeceklerini denemeden dönmek olmazdı elbette. Malum bir kültürü yiyip içmeden tam olarak anlayamazsınız. Kalktık Doha’nın tarihi çarşısı Souq Waqif’daki şubelerine gittik. (Tea Time’ın şehirde bir sürü şubesi var bu arada.)

Tea Time aslında bir atıştırmalık büfesi ancak özellike Karak Çayı ve diğer çay çeşitleri ile ünlü. Öyle özel bardaklarda servis falan beklemeyin “al ve git” karton bardaklarda sıcak servis edilen sütlü bir çay bu. Zaten dükkanda oturacak yer de yok. Sütle birlikte servis edildiği için kremalı bir dokusu ve yumuşak bir içimi var. Lakin lezzet olarak baskın maddesi kaküle. Evet, yanlış duymadınız kaküle! Sırf bu yüzden insana şifalı bir içecek içtiğiniz hissini bile verebiliyor diyebiliriz. Tercihe göre zencefil veya safran da ilave edilebiliyor.

[wdi_feed id=”1″]

Açıkçası bizim için daha çok mideyi rahatlatıcı, sakinleştirici ve bağırsakları çalıştırıcı özelliklere sahip bir deneyim oldu diyebiliriz.

Karak Çayı’nın çıkış yerinin Hindistan olduğu ve gerek hazırlanışı gerekse muhteviyatında kullanılan baharatların Hintlilerin Masala Chai’na benzediği iddia ediliyor. Özellikle Katar’lı gençler ve burada yaşayan diğer ülke vatandaşları tarafından neredeyse her gün içiliyor.

Dediğimiz gibi Tea Time bu bağlamda Katar’da Çay Karak içilecek yerlerin en başında. Souq Waqif’da önerdiğimiz diğer Katar restoranlarını gezerken burada ayak üstü Karak Çayı içmeyi atlamayın! Hatta al ve git konseptinde olduğu için çayınızı alıp doğruca Souq Waqif’in renkli dükkanlarını gezmeye koyulabilirsiniz.

Yazımızın en başında ne demiştik. Kültür aynı zamanda yenilen ve içilen bir şeydir. Bir kültürü tam anlamıyla hazmedebilmeniz için önce o kültürü yemeniz gerekiyor.

Ayrıca hazmedeceğiniz bir şey daha var. Siz deseniz de demeseniz de Karak çayınızın içine mutlaka iki kaşık şeker atıp öyle servis ediyorlar. Diyabetlilere ve şekersiz içecek sevenlere duyurulur.

Vesselam!

Tea Time – Souq Waqif
Katar  Souq Waqif Polis Merkezinin Karşısı – Souq Waqif
Tel: –
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Doha’da Karak Çayı Nerede İçilir? Tea Time, Souq Waqif, Katar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir