Bunları BilelimKöfte

Abdigör Köftesi Nedir?

Abdigör Köftesi Ağrı ilimizin ”Coğrafi İşaretli” yemeklerinden biridir. Tarihi 400 yıldan fazla eskiye uzanan, Anadolu’nun en eski perhiz yemeği olarak bilinen Ağrı’nın ünlü köftesidir. İsmini 17.yy ortalarında Doğubeyazıt’ta Sancakbeyi olan Çolak Abdi Paşa’dan almıştır.

Rivayet odur ki, mide hastalığı sebebiyle et yemesi sakıncalı bulunan paşa için dönemin doktorları arayışa girerler. Uzun arayışlar, istişarelerden sonra ortaya Abdigor Köftesini, yani Anadolu’nun bilinen “en eski ve lezzetli diyet yemeğini” icat etmiş olurlar.

Abdigör Köftesi, Doğubeyazit ilçesinin en bilinen, 17. yy’dan günümüze kalmış, en gelenekselleşmiş yemeğidir. Yapılışı bir hayli zahmetli olan bu diyet yemeğinin şimdilerde esas ustası epey azalmıştır.

Abdigör Köftesi’nin Yapılış Hikayesi

Öncelikle, düve, toklu veya genç sığırın taze ve yağsız olan bacak kısmından et alınır. Geleneksel yöntemle 2 saate yakın tahta tokmakla dövülerek sinirleri özenli bir şekilde ayıklanır ve bir köfte hamuru meydana getirilir. Tokmakla dövülen et kıvama geldiğinde içine soğan ve tuz eklenir ve tekrar yoğrulur. Her bir köfte 200-250 gr. ağırlığında, küçük bir top haline getirilir. İçinde kaynar su bulunan toprak tencerelerde özenle pişirilir. Köfteler kaynar suyun üzerine çıkmışsa pişmiş demektir. Köfteler güveç veya tencere içinden çıkarıldıktan sonra bu et suyunun içine dağ ve yaylalardan toplanan ince kıyılmış yabani nane, kekik ve pirinç katılarak pilav yapılmaktadır. Oldukça lezzetli olan pilavın üzerine de köfteler konularak servise sunulmaktadır.

Doğubeyazıt’ta Abdigör İsmi Hala Yaşatılıyor

Kör Abdi paşanın, Doğubeyazit’ın geleneksel mutfak kültüründeki bu ünlü yemeği Türkiye ve dünyaya tanıttığı için Doğubeyazıt halkı tarafından da çok sevildiği “Bu yüzden Doğubeyazıt’ın bir mahallesine Abdigör Mahallesi, İshak Paşa Sarayı’nın hemen batı eteğindeki soğuk ve lezzetli bir kaynağa da Abdigör Çeşmesi adı verilerek, ismi yaşatılmaya devam etmektedir.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

One thought on “Abdigör Köftesi Nedir?

  • Ulaş

    Salih Abi karşıdakilerin lafını sürekli kesmesen, konuşmalarına izin versen her şey daha güzel olacak…

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir