GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Elazığ’da Nerede Ne Yenir?

Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da nerede ne yenir yazacağım demiştim. Araya başka haber değeri olan bir yazı aldım. Bu hafta kaldığım yerden devam ediyorum.

Bildiğiniz gibi üç hafta önce Elazığ Gastronomi Derneği daveti ile Elazığ’ı ziyaret etmiş ve Elazığ gastronomisini inceleme fırsatı bulmuştum. Seyahatimi programa göre bir gün daha uzatarak Elazığ’da nerede ne yenir araştırma fırsatı da buldum. 

Hızlıca gittiğim yerlerden ve lezzetlerinden bahsedeyim.

Tarihi Kapalıçarşı Fırını – Peynirli ve Yağlı Ekmek

Elazığ’da Tarihi Kapalıçarşı içerisindeki Kapalıçarşı Fırını Elazığlı esnafın ve halkın çok iyi bildiği ve benimsediği bir yer. Coğrafi işaret için tescile de başvurdukları “Peynirli Ekmek” ve “Yağlı Ekmek” isimli iki nefis lezzeti seri olarak ve sürekli üretiyorlar. Peynirli ekmek Elazığ ile ilgili önceki yazımda da bahsettiğim gibi sanılanın aksine şekerli bir ekmek. Ekmek dedikleri ise yine biz İstanbullular için “pide” formunda. Peynirli Ekmek Elazığlılar için bir ara öğün ya da atıştırmalık bir yiyecek değil, bilakis bir ana öğün. 

Yağlı ekmek ise yedikçe daha çok yemek isteyeceğiniz, yağlı, tuzlu ve benim peynirli ekmeğe göre daha çok sevdiğim bir lezzet abidesi. Yağlı ekmek yanına bir de tulum peyniri, zeytin ve çay alın; dünyada bundan lezzetli eşleşmeyi pek az yerde yakalarsınız.

Hicret Kebap Salonu, Recep Usta’nın Yeri – Kelle, Paça Çorbası

Hicret kebap salonu yine merkezde çarşı içerisinde bir kebapçı. Lakin yerli halk onu daha çok sabah çorbası için tercih ediyor. Kelle çorbası, Paça çorbası, karışık çorba… Hepsi enfes. Ayrıca bir sıcak su kazanı içerisinde kemik suyu ile kurdukları bir düzenek var, Türkiye’de eşi benzeri yok ve görülmeye değer. 

Elazığ’da yerli halk, esnaf nereye gidiyor; ne yiyor merak ediyorsanız buraya mutlaka gitmelisiniz. 

Elaziz Mutfağı – İçli Köfte ve Bumbar Dolması

Elazığ’da en büyük sorun, dışarıda restoranlarda Elazığ’ın yöresel yemeklerini her yerde bulamamak. Elaziz Mutfağı bu açığı kapatmak için var. Çalışanları da hep ev hanımları. 

Bir not: Elazığ’ın ismi Elaziz’den geliyor. Lokantanın ismi bu yüzden Elaziz. 

Yöresel ev yemekleri yapan Elaziz Mutfağı’nda Elazığ’a özgü yapılan haşlama içli köfte ve yine bu yöreye ait tarifle yapılan bumbardan yedim. Kuyruk yağı ve dolmalık bulgur içliğine atılan kıyma ile bu güne kadar yediğim en lezzetli bumbar dolmasıydı diyebilirim. 

Burada ayrıca Harput Köfte, Gömbe, Patila, Sırın, Dolanger ve daha nice Elazığ ev yemeğinin tadına bakabilirsiniz. 

Nefis Köz Döner (Hacının Yeri) – Et Döner

Gittiğim şehirlerde mutlaka iyi bir dönerci de ararım. Neticede her zaman söylerim: Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir döner ülkesi. 

Elazığ’da en iyi döneri sadece odun ateşi kullanan Nefis Köz Döner’de buldum. Döneri lezzetli, dana ve kuzu eti Türkiye’de birçok yerde olduğu gibi dönercilik standartlarında karıştırılmış halde. Lakin burada lezzette bir fark var; Elazığ’da hemen hemen her et yemeğinde olduğu gibi dönerde de kuyruk yağı kullanılmış. Bu da etin tadına farklı bir rayiha katmış. 

Giderseniz deneyin, bakalım sevecek misiniz?

Amca’nın Yeri – Salça Soslu Köfte

Elazığ’da köfteciler sokağı diye bir sokak var. Bu sokağın tamamı köftecilerden oluşuyor. Müsebbibi de bu Amca’nın Yeri isimli köfte ekmekçi. Alamet-i farikası ise ekmeğinin içine ve üstüne salça sürmesi. Basit bir kızartma düzeneğinde, ince köfteler hızlıca pişirilip ekmeğin bir yüzüne serpiştiriliyor. Daha sonra ekmeğin diğer yüzüne de salça sürülüyor. Soğan, tuz ve baharat (paprika) sonrası tost makinesine giren ekmeğin üstüne bu kez tercihe göre ısıtılmış veya soğuk salça sürülüp servis ediliyor. 

Salçanın kendisini köfte ekmeğin üzerine bir sos olarak kullanıldığını ilk kez Elazığ’da gördüm. Saçma bulabilirsiniz lakin Elazığ’da dediğim gibi koca bir sokak bu tip köfte ekmek yapan köfteciler ile dolu. 

Kadayıfçı Murat Usta

Son olarak bir önerim de tatlı sevenler için gelsin. Kadayıfçı Murat Usta yine Elazığ Merkez’de yıllardır kadayıflar ve baklavalar yapıp sunan bir tatlı ustası. Kadayıfı çok başarılı. 

Bu günlerde oğulları torunları bayrağı devir alıp, yeni şubeler ile işi büyütmüşler. Elazığ’a giderseniz Kadayıfçı Murat Usta’yı da rotanıza mutlaka alın. 

Gezip, görüp, tadına baktığım lezzetlerden derlediğim Elazığ önerilerim şimdilik bu kadar. 

Afiyet ve sıhhat ile kalın.

Salih Seçkin Sevinç – OdaTV Yazıları

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir