Çiğ KöfteFatih

Eminönü’nde Çiğ Köfte Nerede Yenir? Çiğ Köfteci Ali Usta, Eminönü (Sirkeci), Fatih

İstanbul’un en nev-i şahsına münhasır, en orijinal çiğ köftecisi. Hür ve tam bağımsız general çiğ köftecilerin piri Çiğ Köfteci Ali Usta. Aslında bu yazı 2011’in yazısı olacaktı ama Ali Usta fotoğraflarını çektiğimizi görünce bize “Yayınlama bak zelil olursun!” dediği için birazcık korktuk. Uuu!

Huzurlarınızda Eminönü’nün nam-ı diğer doktor, konsolos, profesör, avukat, zır deli çiğ köftecisi Ali Usta! (Al ben sana söylüyorum senin bize dediklerini.) Eminönü’ndeki Büyük Postahane’nin karşısında Kral Kokoreç‘i arkanıza alınca, soldaki ilk sokaktan girin. (Mimar Vedat Sk.) Ali Usta’yı hemen solunuzdaki hanın girişinde göreceksiniz. Zaten kime söyleseniz gösterirler. Hanın giriş yolu üzerine konuşlandığı için sürekli bir sirkülasyona sahiptir burası.

Yerdeki Taşların Üstü Hep Çiğ Köfteye Sıkılan Limon Suyu

Yürüyüş yolu üzerindeki eski marley taşların üstleri hep ıslaktır. Sanmayın ki bu taşlar sürekli yıkanıyor. Nedeni Ali Usta’nın limonlarının sularının bir kısmını, çiğ köftelerin üzerine sıkarken çoğunluğunu bir gladyatör edasıyla yerlere sıkmasıdır. (Bunu seksi bulan kızlar var. Evde denemeyiniz!)

Çiğ Köfte - Meşhur Çiğ Köfteci Ali Usta

Ali Usta’nın çiğ köftesi etsizdir, ortalamadır ama Ali Usta’nın kendisi başlı başına bir olaydır. Müşterisini mum gibi sıraya dizer. Ellerine birer naylon beyaz torba verir. İçini açtırıp öylece bekletir. (Bankacı, yönetici, tüccar, takım elbiseli onlarca insanı orada aynı sıraya sokarak ve safları ayağıyla tepip düzenleyerek, eşitler. Tuhaf; o insanları bu şekilde başka hiçbir yerde göremezsiniz.) Bekletirken kıyamaz herkese birer tane çiğ köfte ikram eder.

“Benimle İlgilenir Misiniz Lütfen?” – Çiğ Köfteci Ali Usta

Ona takılıp sataşanlara ya da torba tutma görevinde başarısız olanlara kızar ve “Benimle ilgilenir misin lütfen?” diye çıkışır. Çünkü az sonra o açık tuttuğunuz torbaların içine koca marulları fırlatarak basket atmaya çalışacaktır. Arkasından aynı eylem çiğ köfteler ve limonlar için gelir. E, bunun için de gerçekten aklınızın ve gözünüzün Ali Usta’da olması gerekir. Hasılı Ali Usta’dan alışveriş yapmak demek, bir bakıma Ali Usta’da çıraklık yapmak demektir.

Çiğ Köfteci Ali Usta'da Çiğ Köfte Bekleyenler

Ayağında lastik ayakkabıları ile tarihi yarımadanın en çatlak esnafı diyebileceğimiz Çiğ Köfteci Ali Usta, kesinlikle yeme-içme tarihimizin ikonik bir figürüdür. Onca kişiyi orada toplamasının yegane alamet-i farikası insanları gündelik hayatlarından soyutlayabilmeyi başarmasıdır.

Ali Usta başarılı bir performans sanatçısıdır aslında. Aklınızı alır! Yeri gelir, yere düşen çiğ köfteden (torbanıza dikkat etmezseniz olacağı budur) özür bile diletir. Yaptığı her hareket bir alegoridir. Bir bütün limonu canını alırcasına sıkar. Sürreeldir. İnsanları şoke eder. Elbette bu hali onu karşı konulamaz bir pazarlama silahına dönüştürür. (Buyrun size bir de eski mekanından çektiğimiz videosu aşağıda izleyebilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olmayı da unutmayın!)

Ayrıca Hataylı Ali Usta‘da etkileşim tek taraflı değildir. Sizi de hemen oyunun bir parçası haline getirir. Laf atar, bağırır, sorular sorar, kızar. Dediğimiz gibi şefi de, müdürü de, avukatı da soktuğu poşet sırasında aynıdır. Şanslıysanız sıktığı limonlardan sizler de en az çiğ köfteler kadar nasibinizi alırsınız.

Fakat eli çok boldur. Her şeyiyle sınırları zorlar. Bağırış çağırış, kavga gürültü içerisinde çiğ köftenize kavuşursunuz. Yanından kızgınlık, şaşkınlık ve gülme hissiyatları ile ayrılırsınız.

E,üstüne bir de karnınız doyuyor, daha ne olsun?

Afiyet olsun!

Güncelleme Notu: Bu yazı ilk olarak 31 Ekim 2012 tarihinde kaleme alınmıştır. 10 Ekim 2021‘de güncellenmiştir. Bu yazı Çiğ Köfteci Ali Usta’nın ilk mekanını anlatır. Lakin yeni mekanında da yukarıda anlatılanlar zerre kadar değişmemiştir.

Çiğ Köfteci Ali Usta -Eminönü

Çiğ Köfteci Ali Usta (Eski Adres)
Mimar Vedat Sokak’taki han girişi. Eminönü – Fatih / İstanbul
Tel: Yok

Çiğ Köfteci Ali Usta (Yeni Adres)
Hobyar, Muhzirbaşı Sk. No:6, 34112 Fatih/İstanbul
Tel: Yine Yok.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “Eminönü’nde Çiğ Köfte Nerede Yenir? Çiğ Köfteci Ali Usta, Eminönü (Sirkeci), Fatih

 • Çok insan canlısıdır. Başı kalabalık olduğunda deli gibidir. Sabahın dokuzunda kimseler yokken gittiğinizde sohbetini esirgemez hal hatır sorar. Hafızası iyidi. Müdavimlerini tanır öncelik verir.Lakin öncelik verirse sıradakilere de özür niyetinde hemen ikramı dağıtır. İlk hazırlıklarını yaparken sabah erken ziyaret etmiştim. Kesinlikle olumsuz bir şeye tahammül etmez her şeyi itina ve titizlikle yapar. Ellerine sağlık diyelim. Reklam burada uygun olur mu bilmiyorum ama bizim arkadaşlarda pilav işindeler inceleme yazınıza konuk edebilirsiniz. Web siteleri : http://www.bizimpilavci.com/

  Yanıtla
 • Çok kaliteli, eli bol, sevecen bir insandır. Siz de yazınızda anlatmışsınız gerçi. Moraliniz bozuksa uğra Ali Ustanın yanına hayattan kendini o anlık en azından uzaklaş. Zaten çok ucuza sattığı çiğ köfteler için param yok de. Geri çevirmez. Piyasada o kadar çok fazla marka çiğköfteci oldu ama nedense Ali Ustanın çiğ köftesinden aldığım tadı bulamadım hiçbirisinde.
  Allah işini rast getirsin..
  Başarılı incelemeleriniz için de sizleri ayrıca tebrik ederim.

  Yanıtla
  • admin

   Afiyet olsun. Sevgiler.

   Yanıtla
 • Ali

  Şerefsizin teki ayağıyla yoğruluyor pislik içinde şimdilerde hamur makinasında yapıyor bi söyleyin ona imalatını görelim bak sizi orda kovalar hemde bıçak la

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Tüh Taze Direkt Battı! (mı acaba?) – Salih Seçkin Sevinç

 • İsim

  Selamün Aleyküm. Merhaba. Yemekler çok iyi, lezzetli vaziyette bulunmaktadır. Farklı ülkelerden, şehirlerden gelen insanlar için tavsiye edilebilecek konumdadır. Harikulade ellerle, mükemmel yoğrularak, nefis, enfes, lezzetli şekilde, müthiş, süper, harika hazırlanan çiğköftelerin tadına varınca seviniyorsunuz. Ellerinize, emeğinize sağlık, afiyet olsun.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Giresun’da En İyi Hamburger Nerede Yenir? Azık Burger, Namık Abi, Giresun - Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir