Eminönü’nde Çiğ Köfte Nerede Yenir? Çiğ Köfteci Ali Usta, Eminönü (Sirkeci), Fatih

Aslında bu yazı 2011’in yazısı olacaktı ama Ali Usta fotoğraflarını çektiğimizi görünce bize “Yayınlama bak zelil olursun!” dediği için birazcık korktuk. Uuu!

Huzurlarınızda Eminönü’nün nam-ı diğer doktor, konsolos, profesör, avukat, zır deli çiğ köftecisi Ali Usta! (Al ben sana söylüyorum senin bize dediklerini.) Eminönü’ndeki Büyük Postahane’nin karşısında Kral Kokoreç‘i arkanıza alınca, soldaki ilk sokaktan girin. (Mimar Vedat Sk.) Ali Usta’yı hemen solunuzdaki hanın girişinde göreceksiniz. Zaten kime söyleseniz gösterirler. Hanın giriş yolu üzerine konuşlandığı için sürekli bir sirkülasyona sahiptir burası.

Yürüyüş yolu üzerindeki eski marley taşların üstleri hep ıslaktır. Sanmayın ki bu taşlar sürekli yıkanıyor. Nedeni Ali Usta’nın limonlarının sularının bir kısmını, çiğ köftelerin üzerine sıkarken çoğunluğunu bir gladyatör edasıyla yerlere sıkmasıdır. (Bunu seksi bulan kızlar var. Evde denemeyiniz!)

Çiğ Köfte - Meşhur Çiğ Köfteci Ali Usta

Ali Usta’nın çiğ köftesi etsizdir, ortalamadır ama Ali Usta’nın kendisi başlı başına bir olaydır.  Müşterisini mum gibi sıraya dizer. Ellerine birer naylon beyaz torba verir. İçini açtırıp öylece bekletir. (Bankacı, yönetici, tüccar, takım elbiseli onlarca insanı orada aynı sıraya sokarak ve safları ayağıyla tepip düzenleyerek, eşitler. Tuhaf; o insanları bu şekilde başka hiçbir yerde göremezsiniz.) Bekletirken kıyamaz herkese birer tane çiğ köfte ikram eder. Ona takılıp sataşanlara ya da torba tutma görevinde başarısız olanlara kızar ve “Benimle ilgilenir misin lütfen?” diye çıkışır. Çünkü az sonra o açık tuttuğunuz torbaların içine koca marulları fırlatarak basket atmaya çalışacaktır. Arkasından aynı eylem çiğ köfteler ve limonlar için gelir.  E, bunun için de gerçekten aklınızın ve gözünüzün Ali Usta’da olması gerekir. Hasılı Ali Usta’dan alışveriş yapmak demek, bir bakıma Ali Usta’da çıraklık yapmak demektir.

Çiğ Köfteci Ali Usta'da Çiğ Köfte Bekleyenler

Ayağında lastik ayakkabıları ile tarihi yarımadanın en çatlak esnafı diyebileceğimiz Ali Usta, kesinlikle yeme-içme tarihimizin ikonik bir figürüdür. Onca kişiyi orada toplamasının yegane alamet-i farikası insanları gündelik hayatlarından soyutlayabilmeyi başarmasıdır.

Ali Usta başarılı bir performans sanatçısıdır aslında. Aklınızı alır! Yeri gelir, yere düşen çiğ köfteden (torbanıza dikkat etmezseniz olacağı budur) özür bile diletir. Yaptığı her hareket bir alegoridir. Bir bütün limonu canını alırcasına sıkar. Sürreeldir. İnsanları şoke eder. Elbette bu hali onu karşı konulamaz bir pazarlama silahına dönüştürür. (Buyrun size bir de tanıtım videosu.)

Ayrıca Hataylı Ali Usta’da etkileşim tek taraflı değildir. Sizi de hemen oyunun bir parçası haline getirir. Laf atar, bağırır, sorular sorar, kızar. Dediğimiz gibi şefi de, müdürü de, avukatı da soktuğu poşet sırasında aynıdır. Şanslıysanız sıktığı limonlardan sizler de en az çiğ köfteler kadar nasibinizi alırsınız.

Fakat eli çok boldur. Her şeyiyle sınırları zorlar. Bağırış çağırış, kavga gürültü içerisinde çiğ köftenize kavuşursunuz. Yanından kızgınlık, şaşkınlık ve gülme hissiyatları ile ayrılırsınız.

E,üstüne bir de karnınız doyuyor, daha ne olsun?

Afiyet olsun!

Çiğ Köfteci Ali Usta -Eminönü

Çiğ Köfteci Ali Usta
Mimar Vedat Sokak’taki han girişi. Eminönü – Fatih / İstanbul
Tel: Yok

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

6 thoughts on “Eminönü’nde Çiğ Köfte Nerede Yenir? Çiğ Köfteci Ali Usta, Eminönü (Sirkeci), Fatih

 • 19 Mart 2013 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  Çok insan canlısıdır. Başı kalabalık olduğunda deli gibidir. Sabahın dokuzunda kimseler yokken gittiğinizde sohbetini esirgemez hal hatır sorar. Hafızası iyidi. Müdavimlerini tanır öncelik verir.Lakin öncelik verirse sıradakilere de özür niyetinde hemen ikramı dağıtır. İlk hazırlıklarını yaparken sabah erken ziyaret etmiştim. Kesinlikle olumsuz bir şeye tahammül etmez her şeyi itina ve titizlikle yapar. Ellerine sağlık diyelim. Reklam burada uygun olur mu bilmiyorum ama bizim arkadaşlarda pilav işindeler inceleme yazınıza konuk edebilirsiniz. Web siteleri : http://www.bizimpilavci.com/

  Yanıtla
 • 21 Temmuz 2013 tarihinde, saat 13:29
  Permalink

  Çok kaliteli, eli bol, sevecen bir insandır. Siz de yazınızda anlatmışsınız gerçi. Moraliniz bozuksa uğra Ali Ustanın yanına hayattan kendini o anlık en azından uzaklaş. Zaten çok ucuza sattığı çiğ köfteler için param yok de. Geri çevirmez. Piyasada o kadar çok fazla marka çiğköfteci oldu ama nedense Ali Ustanın çiğ köftesinden aldığım tadı bulamadım hiçbirisinde.
  Allah işini rast getirsin..
  Başarılı incelemeleriniz için de sizleri ayrıca tebrik ederim.

  Yanıtla
  • 21 Temmuz 2013 tarihinde, saat 15:51
   Permalink

   Afiyet olsun. Sevgiler.

   Yanıtla
 • 03 Eylül 2013 tarihinde, saat 17:30
  Permalink

  Şerefsizin teki ayağıyla yoğruluyor pislik içinde şimdilerde hamur makinasında yapıyor bi söyleyin ona imalatını görelim bak sizi orda kovalar hemde bıçak la

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Tüh Taze Direkt Battı! (mı acaba?) – Salih Seçkin Sevinç

 • 17 Haziran 2020 tarihinde, saat 04:56
  Permalink

  Selamün Aleyküm. Merhaba. Yemekler çok iyi, lezzetli vaziyette bulunmaktadır. Farklı ülkelerden, şehirlerden gelen insanlar için tavsiye edilebilecek konumdadır. Harikulade ellerle, mükemmel yoğrularak, nefis, enfes, lezzetli şekilde, müthiş, süper, harika hazırlanan çiğköftelerin tadına varınca seviniyorsunuz. Ellerinize, emeğinize sağlık, afiyet olsun.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir