BurgerGiresunNE YİYELİM

Giresun’da En İyi Hamburger Nerede Yenir? Azık Burger, Namık Abi, Giresun

“Tost burger yapıyor, öyle hamburger mi yapılır, geleni azarlıyor, bir saat bekletiyor, abartıldığı gibi değil, burger öyle olmaz, amca bıraksın bu işleri” gibi şuursuz ve bağlamsız kalmış yorumlar arasında adeta bir Davut heykeli gibi yükselir Giresun’da Azık Burger ve onun müsebbibi Namık Abi (Namık Mandal). 

Behey aç insan! Hani özgünlük, hani vefa? Bu adam sen daha ananın karnında bile değilken hamburger yapıyordu. Ne demiş Mevlana Celaleddin Rumi Divan-ı Kebir isimli eserinde. “Vefa sahibine aşık olmayan can, ne de vefasızdır; Tanrı lütfuna aşık olmayanı Tanrı kahretsin!” Biz üstüne başka bir kelam etmiyoruz, ne diyelim ki başka!? Allah tüm şuursuzlara selamet versin. Aydınlanma nasip etsin. Musibet gelmeden cehaletlerini alsın. Amin.

Namık Mandal Efsanesi (Azık Burger)

30 yıldır Giresun’da hamburger yapan, hamburger satan bir mekan. Nevi-i şahsına münhasır, fıkralardakini aratmayacak bir Karadenizli, fanatik Beşiktaşlı, alamet-i farikası kendinde gizli biri Namık Abi. İşin “Piran”ı sınıfında andığımız, kendi ekolünü yaratan, olayları olduğu gibi ve hakkıya ele alan zatlaran. Özel biri! Ne güzel oldu da Giresun’da kendisini tanıma, sohbet etme, videosunu çekme şerefine nail olduk.

Hamburger Da!

Kendi tanımıyla “Hamburgerdir işte ne olabilir ki başka? Hamburger da! Ketçap, mayonez, turşu, köfte.. İçinden altın çıkacak hali yok.” diyerek hamburgere fazla anlam yükleyenlere, son beş yılda ortaya çıkarak kendini “Hamburger Şefi” ilan edenlere, “Türkiye’nin en iyi hamburgerini ben yapıyorum!” diyenlere kapak olacak mahiyette cümleler bunlar. 

Karadeniz fıkralarını aratmayacak şekildeki düzeneği içerisinde burgerlerini yapıp sunan Namık Abi’yi çalışırken, konuşurken, telefonla gelen siparişleri alırken (ya da alamazken, söverken) görmek çok keyifli. Evet, siparişinizi verirsiniz ve bir saat beklersiniz ama onu beklerken öğreneceklerinizi hesaba katmazsınız mesela. (Oysa ki katmalısınız!)

Şimdi böyle insanları (Namık Abi) arşivlik olsunlar diye biz yazıyoruz; lakin balık hafızalı sosyal medya mecralarının “Sığ Sivrileri” alıp tutup daha fazla izlenme yakalasın ve polemik yaratsın diye bu insanların (cüzlerinden) canavar çıkarmayı başarıyor, dahası farklı ve kötü algılanmalarını sağlıyorlar. Aynısını Çiğ Köfteci Ali Usta’ya da yaptılar, yapıyorlar. Halbuki Çiğ Köfteci Ali Usta hep öyleydi, tıpkı Azık Burger’de Namık Abi’nin hep böyle olması gibi.

Geçen Instagram paylaşımımız sonrası Umut Sarıkaya Fan Sayfasında bizim Instagram metnimizin belli bir yerini alıp kopyalayıp altında da “içine peynir isteyene uçan tekme atıyor” ibaresini eklemişler. Güya kendince espri yapmış dangalaklar! İnsanları da (bilmeyenleri) yanlış yönlendirmişler. Şimdi bu noktadan sonra oraya Namık Abi’yi kızdırmak için giden Youtuber v.b. olursa biz buradan suç duyurusunda bulunmuş, herkesi uyarmış olalım. (Namık Abi hamınızdan büyüktür!)

Heyhat!

Neden bu insanların üzerine gidiliyor biliyor musunuz? Bu insanlar normal diye tanımladığımız “Beklenilen” davranış kalıplarında davranmadıkları/çalışmadıkları için ve “Müşteri %100 Haklıdır!” kapitalist yalanı ile insanların daha fazla cebinden paralarını alan sistemlerden beri oldukları için anlaşılamıyorlar. Kimseye müdana etmeden kendi düzenlerini yürüttükleri için bir yere oturtulamıyorlar. Anlayamadığı şeye “Kahpe!” der “Mendebur!” der bu ülkenin insanı.

Paramı veririm hamburgerimi de alırım!”, “Hayır kardeşim, o paran Namık Abi’ye sökmüyor.” Senin de tam olarak bu zoruna gidiyor işte. Yapacak bir şey yok!

Bu tip insanlar (Namık Abi ve Çiğ Köfteci Ali Usta) anarşist olarak gösterilip oyun dışına atılmaya çalışılıyorlar. Halbuki hayatımızın renkleriler. Lakin ne Namık Abi’ye, ne de Çiğ Köfteci Ali Usta’ya bir şey yapamasınız! Onların motivasyonu başka. Siz ve sizin gibi değiller sadece. Onların para kazanmaktan öte başka bir gündemleri ve algıları var. O yüzden bu insanlara saygı duymayı öğreneceksiniz. 

Neyse, konu hakkında epey dertlenmişiz gördüğünüz gibi. Gelelim Azık Burger’deki lezzete.

Azık Burger’in burger ekmekleri tost makinesine basılıyor, köftelerini Namık Abi kendi hazırlıyor. Akçaabat köftesinde olduğu gibi köftenin baharatı sarımsaklı. Bu bağlamda biraz da ıslak hamburger yemiş gibi oluyorsunuz. Fiyatları her daim makul. Namık Abi’nin düzeneğinin karmaşıklığında “sezgileri yüksek olanlar için” çok büyük bir basitlik var aslında. Anlayabilene tabii.

Böylece Harbiyiyorum.com’a ilk Giresun yazımızı da yazmış olduk. Giresun’un yeme-içme içme dünyasının en renkli siması ile tanışmış oldunuz.

Giresun’da başka burgeci yok mu? Var!

Lakin bildiğiniz tüm burgerleri unutun. “Hamburger Azık’ta Yenir!” ve bunu Giresun’da herkes bilir.

Bu kadar basit “da!” 

Tüm ustalara selam ile,

Azık Burger
Hacı Hüseyin, 28100 Giresun Merkez/Giresun
Tel: +90454 2121092

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Giresun’da En İyi Hamburger Nerede Yenir? Azık Burger, Namık Abi, Giresun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir