Gurme Haber

Geçen Hafta İstanbul’dan Bir Esmeralda Geçti, Harbiyiyorum’da Esmeralda’dan Geçti

Belki fark etmişsinizdir  Geçen hafta İstanbul Boğazı Sarayburnu’nda dört direkli yelkenli bir gemi demir atmıştı. Evet, o geminin ismi “Esmeralda“. Hanımefendi an itibari ile yeryüzünün ikinci büyük, zarif yelkenli gemisi. Kendileri Şili Deniz Kuvvetleri’nin eğitim gemisi olarak vazifeli zarif, görgülü bir kadın. (Gemilere “She” derler biliyorsunuz. “She -Zamir-: Kadın, hanım, bayan, kız, bacı”)

2012 Nisan ayında Şili’den ayrılan Esmeralda, Şilili subayların tabiriyle “White Lady“, 57. eğitim seyrini gerçekleştirirken Yeni Zellanda, Avustralya, Singapur ve Hindistan’dan sonra İstanbul’a geldi ve  “Sabores de Chile – Şili Lezzetleri” konseptinde bir etkinlik düzenledi.

Ekselansları Bay Jorge Patricio ARANCIBIA REYES, Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi ve Şili Ticaret Ataşemiz sayın Gülşan Atalay sağ olsunlar biz kulunuz Türkiye’nin “Halk Gurmesi“ni de bu lezzetli etkinliğe layık görmüşler. Davet ettiler. Gittik. Bu arada özellikle bizimle sürekli iletişimde olan ve organizasyonda oldukça emeği geçen sayın İrem Dikici‘ye de buradan sevgilerimizi iletelim.

Bambu Yatağında Marine Edilmiş Levrek

Efendim… 9 Ekim saat 19:00’da gemiye adımımızı attık ve hemen yemeye başladık. Yeme-içme camiasından sektörün önde gelen birçok ismi davete icap etmişlerdi. Sağ olsunlar. Hepsi yiyorlardı.

Ortam oldukça renkli, Şilili gencecik subaylar son derece güler yüzlü, nazik, centilmen, hemen yanımızda bitiverdiler. Gecenin sonuna kadar onlarla sohbet ettik. Gemide hazırlanan ve bize sunulan yemekler konusunda bilgi verdiler. Bize Şili’yi anlattılar. -Gitsem her şeyi elimle koymuş gibi bulacağım- Gemiyi gezdirdiler. Biz de sordukça sorduk. (Esmeralda’daki menüyü merak edenler buradan lütfen!)

Şimdi tek tek yemeklerden bahsetmeyeceğim ama genel anlamda Şili’de, biz Türkler’in damak zevkine uygun yiyecek çok şey var diyebilirim. Genel anlamda et sunumlarının kenarlarına fıstıklar bandırılmış halde olması hoş ve farklı bir detay. Bir de üstünde yumurta kırılmış et (Fukara Bonfilesi – Resmi aşağıda), proteinli yemeğin bizdeki anlamını değiştirdi diyebilirim. Balıklar zaten wunderbar! (Şili lezzetlerini merak edenler ya da evde deneyeceğim diyenler detaylı bilgiyi burada bulabilirler! – Harbiyiyorum’dan mükemmel hizmet! Külliyat var burada, külliyat. Aloo?)

Fukara Bonfilesi

Neyse efendim bizi en çok etkileyen ve heyecanlandıran şey ise, o gece tanıştığımız René isimli denizci kardeşimizin Şili’nin Puerto Montt isimli sahil şehrine bizi davet etmesi oldu. Neden mi? Çünkü yalnızca orada tarlada gördüğüm otlayan bir kuzuyu kendim seçip, onu oracıkta kestirip, daha sonra onu kuzucuk çevirme haline sokarak 3-4 saat pişmesini izledikten sonra ailecek yiyebilirmişim. Üstelik bu hizmetin toplam bedeli 50$- 60 $’mış.

İşte bu Şili’ye gitmek için güzel bir sebep değil de nedir, ey yeme-içme ehli? Ayrıca kayalar üzerinde pişirilen bir somonları varmış ki sormayın gitsin.

Esmeralda - Sabores de Chile

Tarafımıza bütün bu gizli bilgiler ifşa edildikten sonra Şili’ye kavuşmak artık bize farz oldu! Biz de Luis ve Rene’ye ertesi gün onlara bir lezzet turu yaptırmak istediğimizi söyledik ve diğer 2 denizci arkadaşı ile birlikte Beyoğlu, Galata ve çevresini gezdirdik.

“Gelin dostlar dedim. Bu kadar kıymetli bilgi karşılığında size bizden bir Harbiyiyorum turu!” Canlarım, hepsi aslan gibi çocuklar! Atletik, adam gibi adamlar. Sözlerinin eri denizciler. Harbiler yani. Çok sevdim!

Bu gençlerle Kebapçı Enver‘de kebabın kralını mı yemedik, İnci’de profiteroller mi devirmedik, Türk kahvesinin hasını mı içmedik. Daha neler yaptık neler. Sonrası için de sözleştik. Görüşeceğiz dedik. Denizci sözü falan aldım bunlardan. Ama daha bu gençlerin önünde uzun bir seyr-ü sefer var. Evlerine Nisan gibi varacaklar. Onlara tüm kalbimle Ship O-Hoy diyorum!

esmeralda-crew-2012

Evlerine vardıklarında biz de Şili‘ye gideceğiz. Buluşup kuzu çevireceğiz ve kayalarda pişirilen somon balığından yiyeceğiz. Eşsiz flora ve faunası ile Şili’yi doya doya içimize çekeceğiz.

İnanıyoruz ki görev zuhura geldiğinde Harbiyiyorum, Şili’ye bir lezzet turu yapmak isterse Şili Ticaret Ataşemizin ve Turizm Bakanlığının da bu konuda destekleri olacaktır.

Vesselam.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Geçen Hafta İstanbul’dan Bir Esmeralda Geçti, Harbiyiyorum’da Esmeralda’dan Geçti

 • tijen miriam

  buralara yolunuz duserse sadece yazdiklariniz degil daha bir cok guzel tadlar var:))ornegin ceviche,ayrica o kadra asagilarada inmenize gerek,Santiago´da da yoresel tadlari bulabilirsiniz.her zaman bekleriz buralara
  p.s..yeni kesfettim sitenizi,tek kelimeyle..perfectooo
  sili´den sevgiler

  Yanıtla
  • admin

   Valla Turkce’niz super :) Yazimi okumaniza ve blogu begenmenize cok sevindim. Santigao’ya da umarım yolumuz duser :) Gelirsek artik size de ulasmaya calisiriz. Santiago’dan tanidigimiz tek Turk sizsiniz su anda :D Istanbul’dan sevgiler…

   Yanıtla
 • tijen miriam

  kusura bakmayin turkcem cok iyi degil:))

  Yanıtla
 • tijen miriam

  her zaman bekleriz,ne zaman isterseniz.bundan sonra takipdeyim:))sevgilerimle..

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir