FatihKöfte

Eminönü’nde Köfte Nerede Yenir? Filibe Köftecisi – Sirkeci / İstanbul

Hocapaşa’nın  gastronomik sokağına dönmeden, Bâb-ı Âli‘ye çıkarken mütevazi ve 30 yıl önceki havasında bulacaksınız Filibe Köftecisini. Bilmeyenler için Filibe, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri. Adını Makedonya kralı II.Philippos‘tan alıyor. Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildikten sonra Yörük Türkmenler tarafından iskan ediliyor.

İşte bu Yörük Türkmenler’in Filibe’de filizlendirdiği bu ca’nım köfteler, bundan yüz yıl evvel Eminönü’nde, bugünkü aynı yerinde, servis edilmeye başlanıyor. 1893 yılında Mehmet Bey (Atatürk 12 yaşındayken) Filibe’nin bu yuvarlak ve sulu köftelerini Bâb-ı Âli’ye bir lezzet olarak sunuyor.

Türk insanı köftecidir ve köfte dediğiniz şey de biraz sırlıdır ya, bu lezzet çok tutuyor ve zaman içinde Mehmet Bey işi oğlu Ali‘ye bırakıyor. Ali Bey ise işi oğlu Turgut‘a devrediyor. Oğul Turgut ise işi kızı Münevver Erpak‘a…

Filibe Koftecisi - Köfteler Izgarada

Biz gittiğimizde torunlardan 1989 doğumlu Cem Umut Erpak kasanın başındaydı. Dile kolay; 110 senelik bir müesseseden söz ediyoruz ve işin başında hala aynı aile var.  

Kendisine soruyoruz; “Senin işin bu mudur? Hep burada mısın?” diye… El Cevap; “İ.T.Ü’de İmalat Mühendisliği okuyorum.” diyor. “MaşaAllah” diyoruz. Yazın yardıma geliyormuş. Öğlen vakti kendisine de bir porsiyon köfte sipariş ediyor. Karşılıklı yiyor, sohbet ediyoruz. “Hemen yan sokağınızda da köfteciler var. O köftelerden de denedin mi?” diye soruyoruz. “Ben ömrüm boyunca buranın dışında köfte yemedim.” diyor. “MaşaAllah” diyoruz. “Kaçıncı kuşaksın?” diye soruyoruz. “Beşinci kuşak!” diyor. “MaşaAllah” diyoruz ve bu esnek ve yuvarlak köftelere çatalı vuruyoruz. Biz vurdukça görüyoruz suyu, coşkuyu. Aman Allahım o ne lezzet! Fakat biz iş güç nedeni ile köfteleri soğansız yiyoruz. Nitekim “Köfte soğansız olmaz!” öğretisine de kesinlikle inanıyoruz.

Siz, siz olun köfteyi soğanlı yiyin, bizden de Filibe köftecisine selam edin!

Filibe Koftecisi - Sirkeci

Meşhur Filibe Köftecisi
Ankara Cad. No: 112 Sirkeci, İstanbul
Tel: 0212 5193976

(Pazar günleri kapalı.)

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

10 thoughts on “Eminönü’nde Köfte Nerede Yenir? Filibe Köftecisi – Sirkeci / İstanbul

 • Nilgün Karakaş

  Hep önünden geçip merak ettiğim bir yerdi. En yakın zamanda bir Filibe çıkartması yapmalı:)

  Yanıtla
 • Hiç bilmezdim. Ayaklarınıza sağlık. Nikon tamirine gidilince artık ne yesek demeyeceğiz.

  Kolay gelsin.
  Köftesevdalısı anne Çiğdem

  Yanıtla
  • admin

   Biz de bir Nikon tamiri esnasında ilk kez tecrübe ettik :) Ne tesadüf. Afiyet olsun şimdiden.

   Yanıtla
 • Buranin hemen yan sokaginda bir de Namli Rumeli Koftecisi var, ben sahsen buranin koftesini daha cok begeniyorum. Ayni sokagin biraz ilerisinde Adapazari Islama Kofteci var. Yine ayni sokakta doneriyle meshur Kasap Osman var. Bu civara ugrayinca zaten insanin gozu donuyor nereye gidecegini sasiriyor.

  Yanıtla
  • admin

   Hocapaşa sokağı zaten aldı başını yürüdü :) Oraya herkes el attı. Filibe Köftecisini unuttular sanki, bizde bu yüzden orayı ele aldık.

   Yanıtla
 • Tüm çocukluğum, tüm gençliğim, orta yaşım, ve halen daha yaşantım.. o daracık merdivenler tırmanarak geçti ve geçiyor.. geceni bir saati nasıl da piyaz istedi damağım.. Ben oraya, bastonuma dayanarak da gelmek istiyorum. Orada olursunuz inşallah..

  Yanıtla
 • savas

  bir daha adımımı bile atmam.hayatımda yediğim en kazık yarım ekmek köfte ! 12 Lira !

  Yanıtla
 • GÜRAY

  39 yaşındayım çocukluğumdan beri götürülen . gençken de kendim gitmeyi özen gösteren etrafımdakileri de götürdüğüm bu yer bitmiştir benim için ayakta kalabilmek adına 2 köfte bir piyaz bir su ya 32 tl alan bir zihniyet olamaz
  köfteler özensiz iyice küçülmüş durumda batar gider yazık

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir