Erzurum

Erzurum’da Nerede Ne Yenir Ne İçilir? Girizgah… Harbiyiyorum.com

Harbiyiyorum.com olarak Erzurum (Şehir Merkezi) üzerindeki hakkımızı nihayet tamamladık. Bu sebeple Erzurum’da yeme-içme üzerine minik bir külliyatımız bile oluştu diyebiliriz.

İlk ziyaretimizi takiben elbette Cağ Kebabı‘nı yazdık. Gel-Gör ve Koç her ikisi de bu işin duayeni. Türkiye’de yiyebileceğiniz en güzel Cağ Kebabını yapıyorlar. Erzurum’a giden yeme-içme ehli bu iki yere uğramadan dönerse kendine yazık etmiş olur. Sonra Erzurum’da yükselen bir değer olan ve bakır kaplarda sunulan çorbaları ile ses getiren Çorbacıları ile tanıştık. Öyle ki, bu akımın ilerleyen yıllarda tüm Türkiye’ye yayılacağını düşünüyoruz.

Ondan sonra; ikinci ziyaretimizde bir tesadüf eseri Erzurum’lu bir bilgin arkadaş ile hayatımızın en keyifli Balık tecrübesini yaşadık. Palandöken‘den üstümüze esen püfür püfür rüzgara karşı yedik balıklarımızı. Yine ikinci ziyaretimizde, bu sefer İstanbul’dan bir arkadaşımızın verdiği tüyo ile bir keşifte bulunduk: Köfte; hem de bambaşka bir köfte. Emir Şeyh Nedim Köftecisi. Yediğimiz en tuhaf ama en lezzetli köfteydi.  İsmi bir şekilde aklımıza kazınan Hacıbaba’yı ve onun enfes Dönerini yemeden dönmek gafletine düşemezdik. Düşmedik de. Her gidişimizde soluğu Hacıbaba’da aldık. “Ya hu ne güzel yakışıyor şu reyhan, dönere!” dedik her seferinde. Her şeyi bitti. Tatlısı kaldı. O zaman Muammer Usta‘da indirdik bol şerbetli Kadayıf Dolmalarını midemize.

Umarız yazıları siz de beğenirsiniz. Dediğimiz gibi biz Erzurum’un üzerimizdeki hakkını yerine getirmiş bulunduk.

Şimdilerde bizi yeni şehirlerin çağırmasını bekliyoruz.

Herkesin afiyeti ve sıhhati bol olsun.

Selam ile,

Not: Ayrıca bu yazı dizisi için bir Foodspotting Guide (Rehberi) oluşturduk. Buradan inceleyebilir ve uygulamayı kullanıyorsanız takip edebilirsiniz!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Erzurum’da Nerede Ne Yenir Ne İçilir? Girizgah… Harbiyiyorum.com

  • beyzanur

    erzurumda çağ kebebı çorba balık köfte döner kadayıf dolması yenir

    Yanıtla
  • furkan bayram

    emirşeyh erkan bayramın babası yani nedim bayram emöirşeyh köftesini beyenmiştir

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir