Dil Balığıİzmir

İzmir Kordon’da Dil Balığı Nerede Yenir? Balık Pişiricisi Veli Usta – 1. Kordon / Alsancak

Sonbahar ile birlikte önce arşivden bir Ege çıkaralım da, sonrasında harbi kış yiyecekleri olan sakatat ve bilimum kebap ile devam ederiz dedik. Bu yüzden bu yazıda her İzmir seyahatimizde soluğu ilk aldığımız yer olan Balık Pişiricisi Veli Usta‘dan bahsetmenin farz olduğunu düşündük.

Zaten daha fazla geciktirmek de olmazdı.  Zira bir yerlerde gerçek anlamda “Dil Balığı Şiş” yeniyorsa burası kesinlikle orası olmalıydı. Hayatımda yaşadığım tüm balık deneyimlerimi toplasam bir “Balık Pişiricisi Veli Usta” yapmaz. Bunun nedeni bu güzide lezzet mekanının İzmir Kordon’da olması ve Veli Sinanoğlu‘nun “Balık Pişirme” de gösterdiği maharet.

Karides Söğüş - Balık Pişiricisi Veli Usta

Burada olay her ne kadar “Dil Balığı Şiş” olsa da, beyaz peynir rendelenmiş salatasından tutun da, ege otlarına, jumbo karideslerinden, kalamarlarına ve gelin gibi giydirilmiş limonlarına kadar her şey, rüya gibi görünüme ve lezzete sahip.  Gerçeklik algısını yitirmeniz için ihtiyacınız olan tek şey iyotlu deniz havası ve burada bu fazlasıyla mevcut. Üstelik bedava. Derin derin nefes alın. Oh! Şimdi de kömür ateşinde kıvamlanmış ve zeytinyağı ile harmanlanıp suyunu salmış dil balıklarınızı dilinize dolandırın. Lokum gibi. Oh!

1970 yılından beri hizmet veren “Balık Pişiricisi Veli Usta”nın iki şubesi var: Kordon ve İnciraltı. İnciraltı ilk şube. Alsancak 1995’te açılmış. Bizim tercihimiz Alsancak. Neden? Nedeni yok. Kordon’u seviyoruz belki ondan.

Bu kılçıksız süt gibi dil balıkları o kadar lezzetli ki nereye gitseniz ve başka nerede “Dil Balığı Şiş” yeseniz bu lezzeti yakalayamıyorsunuz. E, durum böyle olunca beş duyu organımız İzmir’i arar oluyor.

İzmir’e gidip de Veli Usta’ya uğramadan dönen arkadaşlarımızı defterden siliyoruz.

Balık Pişiricisi Veli Usta - 1. Kordon / Alsancak

Balık Pişiricisi Veli Usta
Atatürk Cad. No:212/A (1.Kordon) Alsancak – İzmir
Tel: 0232 4642705 – 4645228

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “İzmir Kordon’da Dil Balığı Nerede Yenir? Balık Pişiricisi Veli Usta – 1. Kordon / Alsancak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir