En İyiler

En İyi 7 Harbi Eminönü Mekanı – 2019

Eminönü’nde, ister alışverişlerinizden, ister tarihi yarım ada turlarınızdan sonra mola vermelik, karın doyurmalık, keyif yapmalık bir çok lezzet noktası var. İşte kebapçısından tatlıcısına, kokoreççisinden köftecisine kadar En İyi 7 Harbi Eminönü Mekanı!

1- Kral Kokoreç

Eminönü simgelerinden, klasiklerinden, Kral Kokoreç. Kokoreçler iri kıyım. Hasan Usta bize kokorecin nasıl yenmesi gerektiğini anlatırken, aslında domatesten uzak durmak gerektiğini ve kokoreci olduğu gibi yememiz gerektiğini söyledi. “Domates v.b dolgu malzemeleridir. İyi kokoreci, lezzetine daha da iyi varabilmek için sade bir şekilde, lüp mideye indireceksin.“diye belirtti. Biz de onu dinledik ve tabakta porsiyon iri kıyım kokoreç istedik. İsteyen her daim yarım, çeyrek, pide arasında da götürebilir tabi.

Adres: Büyük Postane Cad. No: 54 Sirkeci – İstanbul Tel: 0212 5136493

Kokoreç - Kral Kokoreç

2- Gaziantep Burç Ocakbaşı

Hacı Ökkeş amcamız 1998’den beri Kapalıçarşının içerisinde hanımı, kardeşi ve bilimum akrabası ile kebap yapıyor. Üstelik elinin lezzeti Gaziantep’ten geldiği için de bu kebaplar gerçekten başarılı.Sadece kebap değil elbette. Antep versiyon lahmacun ve kuru patlıcan, biber dolması da yapıyorlar. Lakin bizi Burç Kebap’ın en çok soslu, özel marine edilmiş yumuşacık dana şişi mütmain etti. Çünkü gayet leziz ve mukavvi! Yani yiyen insanların kudretinin arttığına bizzat gözlerimizle şahit olduk. Böyle naif de bir acısı var. Lokum lokum.

Adres: Yağlıkçılar Cad. Parçacılar Sok. No:12 Kapalıçarşı – Eminönü-İstanbul Tel: 0212 5271516 Gsm: 0535 2203074

Özel Soslu Dana Şiş Kebap Nerede Yenir? Burç Kebap, Kapalıçarşı

3- Lezzet-i Şark Antep Sofrası

Şöyle güzel bir beyran içeyim, kebap yiyeyim, karnım güzelce doysun öyle tatlı yerim diyenlerdenseniz burası tam size göre. Künefenin közde yapılması da ayrı bir lezzet katıyor. Üzerinde bol fıstıklı bir künefeyle midenize şölen yaşatabilirsiniz.

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Cd. No:38, 34116 Fatih/İstanbul Telefon: (0212) 514 27 63

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

4- Zümrüt Büfe

Zümrüt Büfe, 1961 senesinde kurulmuş. Tahtakale esnafı ve bilenler bilir efradınca epey takdir toplamış ve tercih edilen bir yer. İsmi “Büfe” ama bildiğiniz büfeler gibi değil. Çünkü burada yiyebileceğiniz yegane şey: Döner. Öğrendik. Et, Çanakkale Biga’dan geliyor. Et, et gibi kokuyor. Pide, pide gibi. Ayran ise bir harika! Öğrendik. Kışın garnitür olarak püre de çıkartıyorlar. Yazın giderseniz püre bulamazsınız çünkü sıcaktan ekşiyor. Unutmadan! İçerisini tıklım tıklım görünce üzülmeyin. Aile salonunu sorun, sizi yönlendireceklerdir.

Adres: Sabuncu Han Caddesi. No: 26 Eminönü, İstanbul Tel: 0212 5228979

zumrut-bufe-et-doner-eminonu-istanbul-01.jpg

5- Baldır

Pastrami dana döşün önce terbiyelenip, sonra fırınlanıp sonra da buharda ben mari (Ben Marie) olarak bekletilmesiyle elde edilen ve New York’da Kat’z  ya da Pastrami Queen‘de başat örneklerini görüp yiyebileceğiniz bir rüya aslında. Bu rüyayı İstanbul’a ilk kez getirmiş olan Baldır’a en derin teşekkürlerimizi sunuyoruz. Eh, bizce Pastrami için et olmuşsa gerisi teferruattır! Gidin tüm Baldır şubelerinde 200 gram ve ötesi Pastramilerinizle kendinize şöyle güzel bir ziyafet çekin! Biz Sirkeci Baldır’da bu tecrübeye nail olduk. Çok nostaljik bir binada çok efsane bir lezzet yedik!

Adres: Hobyar Mahallesi, Aşir Efendi Caddesi, İmar Han, No 15/A, Fatih, İstanbul Tel: 0212 5222537

6- Meşhur Filibe Köftecisi

Türk insanı köftecidir ve köfte dediğiniz şey de biraz sırlıdır ya, bu lezzet çok tutuyor ve zaman içinde Mehmet Bey işi oğlu Ali‘ye bırakıyor. Ali Bey ise işi oğlu Turgut‘a devrediyor. Oğul Turgut ise işi kızı Münevver Erpak‘a…Köftesinin lezzetiyle namını dağa taşa salmış olan Meşhur Filibe Köftecisi’nde içinden su fışkıran filibe köftesini yiyen herkesin tepkisi aynı: “Bu hayatımda yediğim en güzel köfte!” Her sene “en iyi köfteciler” listesinde yer alan bu nefis mekanda gelen köftelerin içi sulu mu sulu, kimyonlu tadıyla çok ama çok farklı. Siz, siz olun köfteyi soğanlı yiyin, bizden de Filibe köftecisine selam edin!

Adres: Ankara Cad. No: 112 Sirkeci, İstanbul Tel: 0212 5193976

Filibe Koftecisi Eminönü

7- Şehzade Cağ Kebap

Sirkeci Hoca Paşa’da bulunan Şehzade Cağ Kebabı, manda yoğurduyla birlikte müşterilerine eşsiz bir sunum yapıyor. Lavaş, sumaklı soğan, ızgara biber ve küp şeklinde doğranmış domatesler ile servis edilen cağ kebabı odun ateşinde pişiriliyor. Öncesinde içleri ısıtacak mercimek çorbası da pek başarılı. Minicik mekandaki servis hızı inanılır gibi değil. Mekan her bir şeyi özellikle de bu lezzet ötesi kebapları ile pek davetkar. Biraz yağlı olması ve az pişirilip servis edilmesi sizi rahatsız ediyorsa; kesilen kebabı kısa süreliğine mangalda kıtırlaşmasını isteyebilirsiniz.

Adres: Ankara Cad. Hoca Paşa Sok. No: 4 Sirkeci, Fatih, İstanbul Tel: 0212 520 33 61 

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir