ÇorbaErzurum

Erzurum’da Çorba Nerede İçilir? Orta Çorbacı, İlyas Küçük – Ağa Emeç

“Şimdi çorba dedin mi, orada bir duracaksın!” Yeryüzünde bu mübarekten daha mutlu eden bir yiyecek daha olmamıştır. Hemen her kültürde var olan ve hemen her şeyden yapılabilen bu iç ısıtan olayın yanında, bir de katık olarak zeytin, peynir ve turşu oldu mu, aman sabahlar olmasın!

Erzurum’da Cağ kebap, döner ve kadayıf dolması derken literatüre yeni bir yeme-içme alışkanlığının daha eklendiğini fark ettik: Çorba. Üstelik bu ucuz ve her saatte bulunabilecek yiyeceğin İstanbul’da bile rastlamadığımız harika bir sunum ile karşımıza çıkması bizleri gerçekten heyecanlandırdı.

Erzurum’da Cumhuriyet Caddesi’nden sinemanın olduğu sokağa yöneldiğinizde birbirinin yanı sıra açılmış olan çorba salonlarını göreceksiniz. Şimdi biraz havuz problemi gibi olacak ama bu cümleyi kurmaya cesaret ediyorum. Bunların ortasındaki “çorbacı” burada çorba işine ilk başlayanların ikinci şubesi. O yüzden ismi “Orta Çorbacı“. İlk şubesi ise Çaykara Caddesi’nde. İlk şubeyi bulup kurucu ortaklarından İlyas Küçük ile konuşuyoruz. Bundan tam 7 sene evvel ortağı Ağa Emeç ile başlamışlar işe. Maraş’ta yaptırdıkları bakır kaplarda toplam 15 çeşit çorba sunuyorlar Erzurum efradına. Ağa Emeç, Erzurum’da ortağı İlyas Küçük’ü yalnız bırakmış ve gitmiş Ankara’ya üçüncü çorba salonunu açmaya.

Orta Çorbacı İlyas Küçük

İşte bu girişimci çorbacıların sundukları çorba çeşitlerinden bazıları; Paça, Kelle, Kelle-Paça, Mercimek, Sebzeli, Kesme, Yayla, Domates, Tavuk suyu. E, bunları bir de güzel turşu ve zeytinle de beraber servis ediyorlar ki iştahla içip bitirmemek elde değil.

Kelle-Paça çorbası İstanbul’da yediklerimizden epey farklı. Daha yoğun, daha özlü. İlyas Usta’ya sorduğumuzda “Tereyağlı ve sütle terbiyeli” olduğunu ayrıca kellede sadece “dil ve yan etleri” kullandığını öğreniyoruz.

Lafı çok da uzatmadan şunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki “Çorba“, Erzurum için yükselen bir değer ve yeni bir lezzet kültürüdür.

Sohbetimiz esnasında mekanda duvarda yazan bir hadis gözümüze ilişti; “Çorba hüzünlü kimsenin kalbini takviye eder, hastanın kalbinden elemi çıkarır. Tıpkı birinizin su ile yüzünden kiri çıkarması gibi.

Erzurum’daki tüm çorba sevdalılarına selam olsun. İçin sıcak sıcak. Oh yarasın!

Çorbacı - Erzurum

Çorbacı (Nam-ı Diğer Orta Çorbacı / İlk Şube)
Çaykara Cad. Yakut Plaza Arkası (Zemin Kat) Erzurum
Tel: 0442 2340057

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Erzurum’da Çorba Nerede İçilir? Orta Çorbacı, İlyas Küçük – Ağa Emeç

 • NACİ ÜSTÜNKARDEŞLER

  KADİM BİR CAN DOSTUMUN ANKARADAN SİPARİŞ ETTİĞİ LEZİZ ÇORBAYI ANINDA GETİREN SİZE VE ERZURUMA BÖYLE BİR HİZMETİNİZDEN DOLAYI FİRMANIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.HEP VAR OLUN
  DAHA DAHAGÜZEL OLUN İNŞALLAH

  Yanıtla
 • Abdullah EMEÇ

  Senin ortağın Ağa EMEÇ değil bendim İlyas usta, yazık

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir