CheesecakeKadıköy

Kozyatağı’nda Cheesecake Nerede Yenir? Keyifli Tatlar – Hande Baykal / Kozyatağı İstanbul

Yolumuz Kozyatağı çevresinden geçerken dışarıdan gelen pandispanya kokuları ile kafamızı çevirdiğimizde bizi butik ve oldukça şık vitrinli bir pasta atölyesi karşıladı. Bu kadar güzel kokan bir mekana doğru çekilmemek imkansız. Üstelik bu “Charlie ve Çikolata Fabrikası” gibi kokan şeyin kafa yapmadığını kim iddia edebilir ki? Biz iddia ediyoruz! Keyifli Tatlar‘da bu mümkün.

Bu şeker gibi kokan yerde dekoratif pastalardan tutun da kurabiye, tart, kiş, kek v.b. her şeyi en tazesinden butik olarak sipariş edebileceğiniz gibi; sahibi Hande Baykal Hanım’dan da özel dersler ile pasta/kurabiye ilminize ilim katabilir, yeme-içme becerilerinizi ziyadeleştirebilirsiniz. Kendisi Swissotel‘in İstanbul ve Moskova mutfaklarında yerli ve yabancı şeflerle birlikte çalışmış, bu işin duayeni biri. Beceriyse beceri, hizmetse hizmet!

Bilenler bilir; ben Amerika’dayken (Of bu çok havalı oldu!) Institute of Culinary Education‘da kurabiye yapım atölyelerine katılmıştım. Bu kurabiye yapım olayı o zaman çok aklıma yatmıştı. Sonra orada öğrendiklerimle evde bir iki limonlu ve biraz da çikolatalı kurabiye yapıp derhal kendimi emekli ettim. Çok zor iş arkadaş! Gerçekten hem sanat, hem zanaat. İşin yeme tarafında olmak her zaman tercihimdir. Bu da, burada yazdığım yazılardan gayet net anlaşılıyordur sanırım :)

Neyse bugünkü konumuz: Cheesecake – (Biz onu pek tabİi “Peynirli Kek” olarak da adlandırabiliriz.) Bakmayın isminden ötürü yeni bir icatmış gibi duruyor ancak temelleri Antik Yunan’a kadar uzanan bir yiyecek bu. Hatta Yunanlı fizikçi Aegimus zamanında “Cheesecake Yapım Sanatı – (??????????????? ?????????)” isminde bir kitap bile yazmış. Abartmıyorum tarih; M.Ö. 5 yüzyıl. Adam Hipokrat‘tan önce yaşamış ve yazmış. Ben de isterdim fizik araştırırken Cheesecake üzerine kitap yazayım. Ama olmadı!

Neyse. Dostlar, peynirli kek kesinlikle Yunan’dır. Eğer bir yiyecek Yunansa, o aynı zamanda Türk’tür de :) Ama bir şey Türk ise o Yunan değildir. Düz mantık. Yalnız bu “Cheesecake“i her yerde yedim; bu Hande Hanım’ın Keyifli Tatlar‘ındaki gibi lezzetlisini başka hiçbir yerde yemedim. Bu kadar mı maharetli olunur canım? Bütün bir kalıbı yaklaşık 30 dakika içerisinde midemize gönderdik.

Hafif, naif, kararlı. Kullanılan malzemeler on numero +. Yedikçe yiyesin geliyor. Hande Hanım bir de bize kekin yanına özel yapım limonatasından verdi. “Aman güneş batmasın, bu an hiç bitmesin!” moduna girdik. Buradan bir mutlu ayrıldık ki ey dostlar, gözümüz gönlümüze, burnumuz gönlümüze, dilimiz gönlümüze, hasılı beynimiz gönlümüze fazlasıyla mutluluk sinyalleri gönderiyordu. Düşünmeyi bıraktık. “Evrenden Torpilim Var” olduk. Kendimizi o muhteşem kokuya teslim ettik.

Keyifli Tatlar’a mutlaka uğrayın! Bizden de selam söyleyin. Kesinlikle Kadıköy civarında yiyebileceğiniz en iddialı cheesecake! Düğün, nişan pastası siparişi felan de verin. Buradan ne alırsanız pişman olmayacaksınız.

Hande Baykal - Keyifli Tatlar

Keyifli Tatlar  – Hande Baykal
Marmara Cad. Şimşek Apt. No:21/1 Kozyatağı – İstanbul
Tel: 0543 7115100

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kozyatağı’nda Cheesecake Nerede Yenir? Keyifli Tatlar – Hande Baykal / Kozyatağı İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir