ErzurumKöfte

Erzurum’da Köfte Nerede Yenir? Tarihi Emir Şeyh Nedim Köftecisi – Erzurum

Erzurum’a ikinci çıkartmamızda, İstanbul’dan iyi yiyici bir arkadaşımızdan aldığımız tüyo vesilesi ile “Tarihi Emir Şeyh Nedim Köftecisi” ile tanıştık. Bir türlü kafamın almadığı; böyle bir yerin varlığından Erzurum’da iken değil de, İstanbul’a döndüğümde haberdar olmam oldu.

Çünkü, bu köfte bir başka. Anlatılası. Dillendirilesi. Ne bileyim bahsedilesi ve övülesi…. Bir kere bildiğiniz bütün köftelerden farklı. Tadı ne İnegöl, ne Tekirdağ, ne Akçaabat, ne Gökçeabat, ne Hayrabat, ne de Anne köftesi :) Adana, Urfa formatında şişlere çekilerek ızgarada pişiriliyor ancak bu şişlerin bir farkı var ki bunlar Adana/Urfa şişlerine göre oldukça inceler. İnce derken incecik de değiller elbet. Tamamen bu mübareğe özel bir şiş üzerine, kesimini kendi yaptıkları dananın döş ve butundan karışım kıymayı çekivermişler.

Bu mübarek de ateşte bir güzel pişiyor. Cos diye salıyor suyunu. Ortası da şişin açtığı delik ile kanal olmuş ya, suyunu o kanalda depoluyor da depoluyor. Skor 3 – 0. Size de skoru eşitlemek için bu köfteleri afiyetle midenize indirmek kalıyor.

Emir Şeyh Nedim Köftecisi

İşletmenin kurucusu rahmetli Nedim Bayram. 60 yıl evvel bu köfteyi Erzurum’da yapmaya başlıyor. Daha sonra oğullarına miras olarak bırakıyor. Adnan Bayram, Erkan Bayram, Emir Bayram. Bunlar çağdaş patronlar. Mekanın 19 yıldır işletmeciliğini yapan Zafer Durdak‘tan öğreniyoruz Adnan Bayram, aynı zamanda Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘inde kardiyolog. Bildiğiniz kalp doktoru.

İşin içinde doktor oldu mu, durumlar değişir a dostlar! “Bkz. doktor’dan ikinci el temiz araba, doktor’dan ikinci el temiz ev, hatta doktor’dan internette gezi rehberi.”  E, şimdi bu mekan neticede bir doktor mekanı. Doktor titizliği denen bir gerçek var. Biz bu doktor bilgisi ile Emir Şeyh Nedim’i gözümüzde, gönlümüzde bir yücelttik pir yücelttik. Artık geri kalan hesabı varın siz yapın.

Tarihi Emir Şeyh Nedim Köftecisi

Mekanın bahçesi çok güzel. Bina tarihi bir Erzurum evi. İçi dışı tertemiz. Doktor işi. Tebriz Kapı Caddesi’nde bulunan bu mekanın sırf bahçesinde oturmak için bile gidilir. Şair, yazar olsaydım ve Erzurum’da yaşasaydım şüphesiz soluğu burada alırdım.

Emir Şeyh Nedim‘in ziyaretçisi de bol. Devlet erkanının önemli bir bölümü bu yerle tanışmış, gelmiş, yemiş, içmiş ve hala da gelmeye devam ediyor. Hal böyle olunca rakımı yüksek bir mekan oluyor aynı zamanda burası. Lakin ben de “Devlet Erkanı” olsaydım kesinlikle buraya gelirdim. Mesela şöyle bir “Yeme-İçmeden Sorumlu Devlet Bakanı”  olsaydım, ne olurdu? Ah, ah. Lakin ilerde böyle bir pozisyon açılırsa talibim Sayın Başbakanım şimdiden söylemiş olayım.

Neticede diyeceğim odur ki; Erzurum’da Cağ kebabı kadar önemli bir yiyecek Emir Şeyh Nedim köfteleri. Kim gider de yerse, afiyet şeker olsun. Bir de unutmadan;

Köfte soğansız olmaz! Soğanla ve sorumlulukla tüketiniz.”

Tarihi Emir Şeyh Nedim Köftecisi

Tarihi Emir Şeyh Nedim Köftecisi
Tebriz Kapı Cad. No:172 Erzurum
Tel: 0442 2139292

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

9 thoughts on “Erzurum’da Köfte Nerede Yenir? Tarihi Emir Şeyh Nedim Köftecisi – Erzurum

 • Nilgün Karakaş

  İstanbul’dan iyi yiyici bir arkadaş olarak sesleniyorum:) Ne iyi ettiniz de gittiniz. Sizin yorumunuz daha da anlamlı hale getirdi mekanı. Emirşeyh Erzurum’dayken vazgeçilmezlerimdendi. Büyük devlet erkanı bu restaurantı tercih ediyor demişsiniz,isabetli olmuş bu tesbitiniz. Bir keresinde benim de diyalog halinde olduğum 9. Kolordu Komutanı ve kıymetli eşlerine tesadüf ettim bu mekanda ve nice diğerlerine..Kendi yorumumda kitlesi bellidir demiştim. Değişikliği turistler ve şehir dışından gelen misafirler oluşturuyor. Böylesine güzel yerler periyodik olarak ziyaret edilmeli,yaşatılmalı bence. Haklarında yazılar yazılarak da sonsuzluğa ulaştırılmalı,tıpkı sizin yaptığınız gibi..Kaleminize sağlık..

  Yanıtla
 • furkan bayram

  çok güzel bir resteroant

  Yanıtla
 • şükrü akış

  ŞU ANA GÖRDÜĞÜM EN KÖTÜ HİZMETİ BURADA ALDIM İLK ÖNCE NASIL MÜŞTERİYE DAVRANILACAĞINI BİLMEYEN O ŞEF GARSONU DEĞİŞTİRMELİSİNİZ. NE KİBARLIK NE NAZİKLİK VAR ÇOK SİZ BU GARSONLA MÜŞTERİ KAÇIRIRSINIZ HİÇ MEMNUN KALMADIM…

  Yanıtla
  • admin

   Sayın Şükrü bey, burası şikayet bildirme yeri değildir. Hizmet şikayet yeri hiç değildir. Kişisel olarak kötü bir tecrübe yaşamış olabilirsiniz ama burası kurumun web sitesi de değildir ve yorumlarınızın bu site üzerinden kimse için resmi bir bağlayıcılığı yoktur. Yine de yorumunuzu onayladık. Tavsiyemiz ise bu durumu kuruma bizzat telefon açıp bildirmenizdir. Ayrıca bununla ilgili tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz başka siteler de var. Mutlu yemek tecrübeleri yaşamınız dileğiyle…

   Yanıtla
 • taner

  Gerçektende böyle bir lezzeti ve damak tadı tatmak isteyen herkeze tavsiye ederim ..

  Yanıtla
 • bilal yılmaz

  hizmeti kusursuz köftenin lezzeti mükemmel biz bu tadı senede bir tadabiliyoruz müessese sahiplerinden ricamız bu lezzeti istanbuldaki hemşehrilerinede tattırmaları en kısa zamanda istanbuldada bir şube açmanızı canı gönülden diliyoruz saygılarımla BİLAL YILMAZ. OLSADA YESEK…….

  Yanıtla
 • Emirşeyh artık İstanbul’da arkadaşlar
  Maltepe Carrefour KARŞISI Ofisim İstanbul’un altında 300 Kişilik geniş nezih ve çevreci ferah bir mekanda tadına doyulmaz lezzetleri artık tadabilirsiniz.
  İstanbul için telefon numarası: 444 8 264

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Gastro Video: 1 Dakikada 8 Şişe Kıyma Çeken Kebap Ustası - Harbi Yiyorum - Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir