Diğer Listeler

Türkiye’nin En İyi 10 Yeme İçme Kültürü (Gurme) Blogları 2011

*Güncel 2016 listemiz için buradan lütfen!

Uzun zamandır böyle bir yazıyı yazmak istiyordum. Çok değil bundan yalnızca 5-6 sene önce gazetelerin hafta sonu ekleri ve televizyon programları ile sınırlı olan, sektörde hepi topu bir elin parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar kişi yemek kültürü üzerine yazıp, konuşabiliyordu.

Bugün internet marifetiyle bu alanda meraklı olan iyi yiyici-içici abiler ve ablaların oluşturduğu bloglarda yemek kültürümüz adına son derece önemli bir boşluğun doldurulduğunu görüyoruz. Bu iş her ne kadar biz blog yazarları tarafından büyük bir zevkle ve beklentisiz bir şekilde yapılıyor olsa da, aslında içinde gerçekten yüklü bir emek var. Ayrıca şu da bir gerçek; bu alanda bir boşluğu doldururmanın yanı sıra yemek kültürümüz ve tarihimiz adına son derece önemli bir arşiv ortaya çıkarıyoruz.

Yaklaşık üç senedir Harbiyiyorum.com ile aynı paralelde internette yazılar yazan, internette ortaya çıkmış, Türkçe yeme-içme kültürü bloglarını inceliyorum ve takip ediyorum. Bunların her biri kendi içinde özgün bir dille gittikleri yerleri, yediklerini-içtiklerini yazan, yorumlayan, fotoğraflayan ve bunları yayınlayan bloglar.

Her ne kadar yeme-içme blogları diye biz burada bir liste hazırlamış olsak da, listede ismi olmayan ve bu yazıyı okuyan blog yazarlarının da yorum kısmına bloglarının isimlerini ve linklerini bırakarak bu çalışmaya iştiraklerini bekliyoruz. Ayrıca bilinmeli ki sıralamada bir derecelendirme yoktur ve liste alfabetik olarak düzenlenmiştir.

Bu listeyi hazırlarken kriterlerimiz şunlar oldu: 1. Yazıların yalnızca spesifik olarak bir yiyecek veya yeme-içme mekanı üzerine yazılması, 2. Yazarlarının kesinlikle kendi çektileri fotoğrafları kullanmaları, 3. Yeme-içme tarif blogu olmaMAları 4. Yazılarda süreklilik. 5.  İçeriğinde en az 50 yazı olması. 6. Reklam blogu olmamaları 7. Blog olmaları :)

İşte listemiz;

  • Ağzımın Tadı: Hakkı abinin blogu, ilk yeme-içme kültürü bloglarından. Kendisi her ne kadar son zamanlarda daha az yazı yazsada tüm yeme içme alemine ilham vermeye devam ediyor. Hakkı abi senden 2012’de daha iyi performans bekliyoruz.
  • Anadolu Gurme: Kaan Özden’in blogu. Süper gezen, yazan fotoğraflar çeken bir arkadaşımız. Anadolu’nun lezzet mekanlarını onunla keşfediyoruz.
  • Bay Afiyet ve Bayan Bal Şeker: Severek takip ettiğim bir blog. Bir kere isimleri çok sevimli. Bu sitenin yazarları hani yediğiniz içtiğiniz sizin olsun bize gezip gördüklerinizden bahsedin mottosunun tam tersi kafasındalar. Bu da bizim kafaya çok uyumlu zaten :)
  • Gittimyedim: “Biz satıcı değiliz yiyiciyiz!” sloganları ile amaçlarının ne olduğunu gayet net anlıyorsunuz. Bir grup yazar burayı besliyor.
  • Harbiyiyorum: Bizim site burası. Bizi başkaları tanıtsın. Severek yazmaya devam ediyoruz işte.
  • Istanbul Eats: Bu arkadaşlar (Ansel Mullins ve Yigal Schleifer) Amerika’dan geldiler. Gazetecilik ilmine sahipler. Bizim kültürümüzü yaşadılar. Arka sokak lokal yeme-içme yerlerini keşfettiler. Yediklerini içtiklerini sitelerinde önce İngilizce sonra Türkçe yazdılar. Ardından kitap çıkardılar. Şimdilerde Radikal gazetesinde yazıyorlar. E, tebrikler!
  • Loplopculer: Yazarları, Semih Diken ve pek sevimli eşi Özenç Diken. İkisi de bir geziyor, pir geziyor. Sonra bunları allandıra ballandıra bir yazıyorlar akıllara zarar. Semih gerçekten bu iş için yaratılmış biri. Sağlam yiyici. Ailecek de görüşüyoruz. Birlikteyken dikkatli yiyoruz ama ;)
  • Oburcan: Ayberk, Ankara merkezli blogundan yerli yabancı yemek mekanlarını çok sıklıkla gezerek yorumluyor. Sevdi mi sever, sevmezse sıkı da eleştirir ha! Vedat hesabı :)
  • Türkiye ve Dünyadan Lezzetler: Yazarını tanımıyorum ama o da kesinlikle bizim kafadan. Bakın ne diyor: “Ülkemizde yemek için ödenen ücret ile yenen yemeğin lezzeti arasında pozitif bir korelasyon yok.”  Bu yazıdan kendisinin ayrıca iktisat veya işletmeci olduğu önyargısına sahip olabiliyoruz :) Doğru mudur bilemem tabi.
  • Yesek: Hatırı sayılır bir yazar güruhuna sahip olan sitede ciddi bir arşiv mevcut. Bakın ne diyorlar: “Sürekli şıkşıkıdım yerlerde yemek yemeyen biz faniler de iyi yemek peşindeyiz. Verdiğimiz paranın karşılığını almak istiyoruz.

İşte bizim 10’umuz.  Diğerleri de yorumlar kısmında beri gelsin, listeyi genişletelim.

Vesselam.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

26 thoughts on “Türkiye’nin En İyi 10 Yeme İçme Kültürü (Gurme) Blogları 2011

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir