ErzurumKadayıf Dolması

Erzurum’da Kadayıf Dolması Nerede Yenir? Muammer Usta – Erzurum

Erzurum serisinde son yazımı tıpkı yemeklerde de yaptığımız gibi tatlıya sakladım. Velev ki onca Cağ Kebabı‘ndan sonra yeriniz vardır; öyleyse Kadayıf Dolması yemek de farz olmuştur.

Kadayıf Dolması denince bu tatlıyı bir ticari başarı haline getiren, Erzurum’da ilk akla gelen isim elbette Muammer Usta. Mucit felan diyor kendisine ama bu tatlı Erzurum’da evlerde zaten yıllardır yapılıyor. Efendim, sitesine girince göreceksiniz bir çok ünlü ile kendi ününü de perçinliyor. (Polat Alemdar, Tayyip Erdoğan, Gökhan Özen v.b.)

Biz Harbiyiyorum ruhu ile Muammer Usta‘nın merkezine değil, lakin Gürcükapı‘daki şu an şube olarak adlandırılan ama gerçekte “asıl” olan yerine gittik. Çok da iyi yapmışız, Muammer Usta’nın onca ünlü ile çektirdiği resimden sonra kendisine de bulaştığını düşündüğümüz “Meşhur“luk sıfatının başlangıcını örteceğini düşünerek esas yeri bulmuşuz. Gürcükapı’daki şube mütevazi, samimi, kömür ve is kokuları arasında bir dükkan.

Yağmur bastırıyor ve biz soluğu bu sıcak dükkanda alıyoruz. Tezgahın arka tarafında kimse yok ancak biz içeri girince arkada lacivert şapka ve önlüklerle çalışan iki kişi görüyoruz. Muğdat ve Ömer. Ha babam kadayıf sarıyorlar. İkisi de emektar. 6-7 senedir bu işin içindeler. Günde adam başı 1200 adet sarıyorlarmış. Muammer Usta ise saatte 300 adet sarıyormuş. Ustalığı da buradan geliyor olsa gerek.  Muammer Usta 15 yıldır bu işin içinde…

Kadayıf Dolması, Muammer Usta, Erzurum

Ben şahsen böyle bol şerbetli ve cevizli tatlıları sevmem. Üstelik bu tatlıları yemek, tatlı şerbetin donan şekeri yüzünden sertleşince, gerçekten ızdıraba dönüşüyor. İçindeki dolgu da sert bir yemiş: Ceviz. E, haliyle hem şeker oranı yüzünden çabuk kesiliyorsunuz, hem de iki tane yediğiniz zaman zaten oldukça yorulmuş oluyorsunuz. Her ne kadar bu tatlı Muammer Usta ile meşhur olmuş olsa da, ev yapımı versiyonlarını denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Arasında dağlar kadar fark var. Benim tercihim evde Erzurum’lu annelerin yaptıklarından yana. Dışı daha yumuşak, cevizleri daha ince, toz haline gelinceye kadar dövülmüş ve sanki sütle, şerbetin şeker derecesi seyreltilmiş gibi. Evdekiler daha butik hazırlanıyor pek tabii.

Muammer Usta, kendi şubeleri dışında Erzurum ve çevresinde 12 lokantaya daha veriyor kadayıf dolmalarını. Ayrıca ticari zekasını ve girişimciliğini bir kere daha tebrik edelim; tatlı siparişlerinizi internetten bile verebiliyorsunuz.

Ancak öğrendik ki; Muammer Usta’nın bu girişimciliği Kadayıf Dolması ile sınırlı kalmamış ve Cağ Kebabı’na da elini atmış. Aferin! Buna diyecek bir sözümüz yok, lakin tatlıcı dükkanında asılı olan saatli maarif takviminin üzerinde “Meşhur Kadayıf Dolmacısı Muammer Usta’nın Cağ Kebabı” lafzı biraz sinirleri zorlayıcı olmuş.

Cağ Kebabı işini yap Muammer Usta, ancak ne olur Kadayıf’dan kazandığın ünü orada kullanma. Riskli bu iş.  Başka isim ver. “Yeni Cağ, Cağ’da Çığır, Oltucağ” felan ne dersen de, ama ‘Kadayıfçı Muammer’in Cağ Kebabı’ deme. Böyle yaparak “Meşhur Kadayıfçı Muammer Usta” markasının altını kazıyorsun. Asıl markanı zorluyorsun. İnsanların kafasını karıştırıyorsun.

Bırak insanlar seni tek bir şeyle hatırlasınlar. Böylesi daha iyi.

Vesselam.

Kadayıf Dolması, Muammer Usta, Gürcükapı, Erzurum

Muammer Usta
Gürcükapı Polis Karakolu Altı – Erzurum
Tel: 0442 2339495 – 2334951

Adresi haritada görüntülemek için tıklayınız! 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Erzurum’da Kadayıf Dolması Nerede Yenir? Muammer Usta – Erzurum

 • damla

  çok güzel bi şey ya

  Yanıtla
 • hadi albayrak

  kadayıf dolması siparişi nasıl veriliyor kg fiatı nekadar.

  Yanıtla
 • reyhan serdaroglu

  Tamamen hayal kırıklığı birde hesaplardaki yanlışlıkları böyle rezillik görmedim arayıp söylememe ragmen hatalarını kabul etmiyorlar artı garsonun naylon terlikle servis yapmasıda cabasi

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Kadayıf Dolması Nedir? - | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir