BeyoğluKemikli Tavuk

Eskiden: Beyoğlu’nda Kemikli Tavuk Nerede Yenirdi? Kebapçı Enver Usta’nın Eski Yeri – Tünel/Beyoğlu

(Editör Notu: Kebapçı Enver taşındı. Ama biz eski yazıyı muhafaza ettik ve silmedik. Tarihi kayıtlar için arşivledik. Yeni yeri ve yazısı için buradan lütfen)

Enver Usta, Enver Usta, Enver Usta… Sen ne maharetli bir insansın. Beyoğlu’na geleceğim zaman bundan sonra ilk fırsatta hep sendeyim. Meğersem o senmişsin. Oysa ki ben Beyoğlu’nda ne zamandır işin ehli bir tavukçudur, kanatçıdır arıyordum. Nicedir de tam anlamıyla böyle bir yere rastlamamıştım. (Fas fusçuları saymıyorum.) Yemesi güzel tayfadan bir arkadaşıma bu derdimi açtığımda bana “Hacım tam sana göre bayılacağın bir yer var.” demişti.

Çok şükür yeryüzünde yemesi güzel ve boğazına düşkün harbi yiyen arkadaşlarımız var ki onlar sayesinde vizyonumuz ve iştahımız birlikte gelişiyor. Arkadaşıma da bu yer bir başka harbi yiyici büyük zat tarafından aktarılmış. Böyle babadan oğula aktarılan bir efsane misali.

 

Kebapçı Enver Usta
Kebapçı Enver Usta

Velhasıl Enver Usta‘yı bilen biliyor. Mekan tünelde hiç beklenmedik bir yerde karşımıza çıkıyor. Kapıdan girerken bir “Alice Harikalar Diyarında” alegorisi yaşıyoruz. Merdivenleri iniyoruz ve küçülerek girdiğimiz kapıdan bambaşka bir mekana ulaşıyoruz. Önce “Hadi canım burası mı?” diyoruz. Sonra Enver Usta’nın tavına geliyoruz. Gaziantep’li Enver Usta’nın spesiyali “Tavuk Beyti” ve bizce orada yenilecek yemeğin kare ası da “Kemikli Tavuk” denen harika. Diğer kebap çeşitleri de mevcut ama “Tavuk” kesinlikle burada lezzet adına daha öne geçmiş durumda.

Ana yemekleriniz gelmeden bulgur gibi değil gibi, buğday gibi değil gibi olan acılı pilavdan söylüyorsunuz. Çok lezzetli. Yanına da mutlaka bir tava yoğurt söyleyin. Ana yemeğin gelişi ile birlikte bütün alegorinin tadını çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Ana karakterler: Ateş başında Enver Usta’nın (Enver Şah) ta kendisi ve baş yaveri Ahmet Abi. Enver Usta’nın olduğu kadar Ahmet Abi’nin de buradaki rızık belirleyicisi durumla çok ilgisi olduğunu düşünüyorum.

Alan çok küçük olduğu için öğlen 12:00 ‘de gittiniz, gittiniz. O zaman yer bulursunuz. 12:30’dan sonrasında giden içeriye şöyle bir girer ve sonra aklı boş midesinde olduğu halde tın tın dışarı çıkar. Hırslı ise bekler değilse geri döner başka yerde atıştırır, açlığını yatıştırır. Enver Usta’ya bunu söylediğimde, tüm sürecin bilincinde olduğunu söyledi. “Tabelam yok. Tanıtımım yok. Kapıdaki yazıyı da bir tanıdığım zorla yaptı verdi. Mekan küçük olduğu için burası doldu mu yerimiz olmuyor ama bu sonraki gelişleri tetikliyor.” dedi. Aslında doğru. İçeri girip tatmin olamadan dönen kişinin o mekanda yemek yeme hırsı ikiye katlanıyor. Bu durumu hiç yaşamadım ama kapıdan geri döndüğümü düşünmek bile istemiyorum. Sonuçta lezzetin aşinalığı ve çekiciliği var. Kendinizi ona göre ayarlamak zorunda kalıyorsunuz. Her türlü eğiliyorsunuz yani.

Beyoğlu’nda en lezzetli tavuk ziyafetini kesinlikle burada yaparsınız. İkindiden sonra giderseniz yiyecek bir şeyler bulma imkanınız çok düşük. Her anlamda çok ama çok özel bir yer

Enver Usta’yı mutlaka deneyimleyin, bizden de selam edin.

Kebapçı Enver Usta’nın Eski Yeri – (Enver Şah)
Tünel, Şahkulu Mah. Erkanıharp Sok. No: 5-A Beyoğlu / İstanbul

(Editör Notu: Bu yazı. Kebapçı Enver’in eski yeri zamanında yazılmış bir yazıdır. Tarihi kayıtlar için bu yazıyı silmedik. Yeni yeri için buradan lütfen.)


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Eskiden: Beyoğlu’nda Kemikli Tavuk Nerede Yenirdi? Kebapçı Enver Usta’nın Eski Yeri – Tünel/Beyoğlu

 • Anonymous

  Enver ustanın methini uzun yıllardır duyuyoruz ama bir türlü kebap yemek kısmet olmadı inşallah en kısa zamanda gidip oradaki kebapların tadına bakacağım teşekkürler NİHAT KOÇ

  Yanıtla
 • Anonymous

  Nihayet o nefis kebapları yemek kısmet oldu nefis olmuştu eline sağlık enver usta kebap yemek isteyenler mutlaka beyoğlu tünelde bulunan enver ustanın mekanına gitsinler şiddetle tavsiye ediyorum Nihat koç

  Yanıtla
 • Özge

  Bir babadan oğula durumu daha yaşanacak;) Yıllardır Taksim'de iyi kanat yapan yer arayan ben de buraya gideceğim şimdi bak, aklımı çeldin:)

  Yanıtla
 • bienal

  Kemikli Tavuğu deneyin. Harbiyiyorum'dan selam edin…

  Yanıtla
 • Kısmet bugüneymiş, tavsiye için çok teşekkürler abi. kemikli+beyti! Her ikisi de süperdi.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir