FatihKilis Tava

Fatih’te Kilis Tava Nerede Yenir? Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu, Fatih / İstanbul

Harbiyiyorum’daki yazıları takip eden pek kıymetli bir büyüğümüz bize dedi ki: “Fatih’te bir kebapçı var ve kesinlikle oraya gitmeli ve yazmalısın.” Çok şükür yeme içmeyi özümsemiş ve Harbiyiyorum‘un ruhunu anlamış büyüklerimiz var ki bize yol gösteriyor ve midelerimizi yeni tatlarla şenlendiriyor.

Daha bunu söylediği gün akşamı soluğu Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu‘nda aldık. Kilis kebapları ve tatları ile karşılaşmaya hazırdık. Hemen şefe bize en spesiyal lezzetlerden ilgili bir gösteri sunmasını istedik. O da bize önce lahmacun sonra da karışık kebap ve ardından Kilis Tava‘yı yememizi önerdi. Aynen biat ettik.

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu
Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Lahmacunu iki versiyon söyledik. Kilis tipi lahmacun soğanlı oluyor. Antep olanı ise sarımsaklı oluyor. İkisini de tadalım istedik…. And the oscar goes to “Kilis Tipi Lahmacun” oldu. Gavurdağı salatası ve yoğurtlu közlenmiş patlıcan ezme gibi garnitürler eşliğinde gelen karışık kebap midemize gecenin damgasını vurdu. Kebaptaki “Küşleme“, burada et şiş modunda sunulan bir abide gerçekten. Sosu, tadı, terbiyesi mükemmel.

Bilmeyenler için küşleme; koyunun omurgasından iki tarafa doğru uzanan yaklaşık onbeş santimetre uzunluğunda sinirsiz bir et parçasıdır. Löp et yani. Yumuşacıktır. Bu yüzden de kıymetlidir. Etin hasıdır.

Ardından ilk defa tattığımız bir lezzet olan “Kilis Tava” yı denedik. Gecenin en akılda kalan yemeği buydu işte. Patlıcan üzerine kıymayı kebap olarak tava içerisinde deniyorsunuz. Alışılmış olan şiş kebap anlayışınıza ters düşen ama bir o kadar da baş döndüren bir lezzet. Fırında kebap olayı kesinlikle budur.

Öz Kilis, Fatih’te Yavuz Selim’de küçük bir lokanta. Yine söylüyorum. Böyle yerleri özel kılan da zaten budur. Azıcık salaştır. Tek şubedir. Bir tarzı ve stili vardır. Marifet ustalardadır. Onların kuralları işler. Onlara biat edersin. Zamanında gelmezsen yer bulamazsın, ayakta kalırsın. Kimse de senin acıkmış midene gerekli ihtimamı göstermez. Üzülürsün, kızarsın. Sinirinden bir daha gelmem buraya dersin.

Oysa ki yeme ehli burayı bilir, kabul eder ve yine gelir, yine gelir. Tıpkı bir aşığın sevgilisini iyi yönüyle de, kötü yönüyle de kabul edişi gibidir bu. Aşk’tır mühim olan. Gerisi teferruattır.

Tüm yeme-içme ehline selam olsun!

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Hırka-ı Şerif Cad. Bedrettin Simavi Sok. No: 5 Yavuz Selim – Fatih / İstanbul (Kız Öğrenci Yurdu Karşısı)
Tel: 0212 5234457 – 523 7411

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Fatih’te Kilis Tava Nerede Yenir? Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu, Fatih / İstanbul

 • bienal

  Paylaşımın için sağol Seda… Çok detaylı ve güzel yazmışsın. Sevgiler.

  Yanıtla
 • emre

  her zaman ailece gidiyoruz kesinlikle 1 buçuk adana yemenizi tavsiye ediyorum mezeleride harika

  Yanıtla
 • alı cankat

  yemekler iyi de biraz da temiz olabilseler. hijyene hiç önem vermiyorlar. bir de cumartesi ve özellikle pazar günü gitmemek lazım miting meydanı gibi oluyor

  Yanıtla
 • Turgut

  canım son derece lahmacun istedi ama öz Kilis i internetten sorgulayıp buldum ama bir daha orada bişey yemeye gitmiyeceğim berbattı lahmacun Ve hijyen sıfır

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir